Experiment / Stup cu 2 matci

Creat de petru.atudorei, Octombrie 10, 2013, 11:40:58 PM

« precedentul - următorul »

petru.atudorei

Anul acesta am inceput un experiment privind tehnilogia cu 2 matci in acelasi stup. Poate uni dintre dvs. au vazut in filmele mele acest stup de test. Pentru cei care nu l-au vazut, acesta este http://youtu.be/uGDuYYVRNnY .


Cum a venit frigul si lucrarile in stupina se inputineaza, deschid acest topic pentru a discuta despre aceasta tehnologie.
Uni dintre dvs or sa zica ca e anecbalie, " adica in acelasi stup regina batrana si cea tanara se tolereaza", tin sa va informez ca in acest stup este vorba de regine separate de o gratie hanneman.


Pe forum exista un topic unde s-a mai discutat, dar nu strict pe imbunatatirea acestei tehnologii.


------------------------------


Dupa primul an, concluziile trase de mine sunt urmatoarele:


1. La formarea stupului, matcile trebuie sa fie obtinute in acelasi an. In cazul in care o matca este mai batrana ca alta, cea batrana va fi eliminata din prima zi cand s-e deschide ochiul de uniformizare a mirosului.
2. Dezvoltarea familiei se face mult mai repede.
3. Albinele sunt mult mai calme si tolereaza apicultorul.
4. Pentru iernarea, am organizat cuibul pe 6 rame, 3 pentru o matca si 3 pentru o matca, despartite de gratia hanneman. Desi uni apicultori spuneau ca atunci cand va veni frigul exista pericolul ca albinele sa migreze catre matca cea mai buna, acest lucru nu s-a intamplat. Centrul ghemului este gratia hanneman, si la o verificare facuta saptamana asta (08.10.2013) am gasit ambele matci. In concluzie, nu au fost eliminate. Albinele s-au organizat in asa fel incat sa protejeze ambele matci.
Cam atat pana in momentul de fata.


Va astept cu idei, pareri, sfaturi.




bucovineanu

Se va vedea daca la iesirea din iarna mai exista ambele regine.

petru.atudorei

asta vreau sa vad si eu.
Daca vor iesii, anul viitor vor fi pe 6 rame/matca si le pun caturi

MIHALACHE

An primavara am pus doi roi an lada 12 R despartita cu diafragma totala din placaj dupa ce au ocupat cele 12R am pus gratie hanneman deplastic subtire si un cat de 1/2 cu rame cladite si necladite mai tarziu si al 2 cat 1/2 au lucrat frumos si am extras 36 R cu mire din caturi an prezent are un magazin cu miere peste cuib are populatie multa arata asa:

MIHALACHE

August:

petru.atudorei

cand ai facut ultima ferificare. Ma gandesc ca daca intre cele 2 regine este diafragma etansa, albinele care trec peste diafragma nu se mai intorc, si astfel o matca va ramane fara albina. Eu am pus gratie hanneman intre regine, si am organizat ramele astfel incat albinele sa formeze cuibul cu centru pe gratie. Cu gratie intre ele , nu sunt nevoite sa urce ca sa ajunga in partea opusa diafragmei.


MIHALACHE

Am ancercat anul trecut cum ai procedat tu dar an primavara am gasit un singur ghem si doar o regina.

mape 48-petru manea

este bine ca incerci ---mai bine cautai in literatura de specialitate si vedeai ca aceasta tehnologie a mai incercat-o inaintea ta inca un milion de apicultori si s -au lasat pagubasi

Aurel

    Eu zic ca ar merge daca diafragmele ar fi cu plasa de sirma duble ca ale lui Ioan Ardelean 55. Prin acele gratii prezentate de Petru Atudorei, matcile  si albinele pot lua contact si se pot vatama.

Aurel

Citat din: petru.atudorei din Octombrie 11, 2013, 05:47:41 PM
cand ai facut ultima ferificare. Ma gandesc ca daca intre cele 2 regine este diafragma etansa, albinele care trec peste diafragma nu se mai intorc, si astfel o matca va ramane fara albina. Eu am pus gratie hanneman intre regine, si am organizat ramele astfel incat albinele sa formeze cuibul cu centru pe gratie. Cu gratie intre ele , nu sunt nevoite sa urce ca sa ajunga in partea opusa diafragmei.
Ce intelegi tu prin diafragma etansa ? Daca albinele pot trece cum spui tu dintr-o familie in alta atunci mai este acea diafragma etansa?

petru.atudorei

diafragama etansa e aceea fara ochiuri de uniformizare a mirosului. eu asta inteleg. Bine ca in cazul in care in loc de podisor ai o gratie haneman, nu prea mai putem vorbi de etans. dar numele ramane acelasi.
Diafragma etanasa si
Diafragma cu ochiuri de uniformizare + ochiuri de comunicare adice acelea prin care pot trece albinele.

petru.atudorei

Citat din: mape 48-petru manea din Octombrie 11, 2013, 08:04:16 PM
este bine ca incerci ---mai bine cautai in literatura de specialitate si vedeai ca aceasta tehnologie a mai incercat-o inaintea ta inca un milion de apicultori si s -au lasat pagubasi


Asa e ...puteam citi.. dar eu am invatat ca nimic nu este imposibil. poate doar atunci cand nu incerci.
Ideea e ca pana in momentul de fata, in stupul meu au fost spulberate cam toate parerile. Ba ca matcile in toamna vor fi omorate, ba ca ghemul se va forma doar in partea matcii cu feromoni mai puternici.. Multi apicultori mi-au zis ca odata ce nu mai e cules..din 3 matci va ramane doar 1. Suntem in octombrie.. au fost temperaturi de - 5 grade... si saptamana asta au fost 20 de grade.. asa ca am verificat... surpriza ...toate matcile sunt in stup.

mihai.vr

Dupa cum spune si Petru. Acesta este un experiment. Si se pare ca deocamdata functioneaza, impotriva parerilor ca nu va functiona. Aceasta metoda vreau sa o testez si eu in anii care urmeaza.
Parerea mea, precum si a multora de aici de pe forum, daca ai pune, de siguranta, in locul gratiei hanneman verticale, o diafragma verticala ermetica pe perioada iernarii. Eu vreau sa incerc oarecum metoda lui Dan Margarit, care foloseste 2 sau 3 roi pentru a lucra impreuna intr-o magazie, dar la iernare, fiecare ierneaza separat. Poate pentru a nu pierde o matca buna ai putea sa mergi mai pe sigur cu o diafragma etansa. Sau ai putea sa duci pana in capat experimentul sa vezi ce se intampla pana in primavara.
:bravo:

ioanardelean55


Si care este avantajul daca o regina ierneaza cu 3 R si alta tot cu 3 R . dar despartite cu haneman nu crezi ca e mai simplu si mai usor sa ai diafragma de plasa ? nu stai mai linistit la iarna? eu iernez 120 in orizontali cite doi fara nici o emotie abia apuc sa-i vad in primavara ce frumosi vor fi . :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:

petru.atudorei

Eu o vad mai mult ca o iernare pe 6 rame. incerc sa ignor acea gratie, care tine despartite doar matcile.
Asa cum am zis si mai sus..e un experiment. asta inseamna ca incerc sa aflu avantajele si dezavantajele