Ansamblare rame

Creat de nx-01, Aprilie 28, 2013, 04:27:20 PM

« precedentul - următorul »

nx-01

Salut,
Sunt incepator si nu am scule speciale pentru ansamblarea ramelor. Merg ansamblate cu cuisoare sau aracet pentru lemn?

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

nx-01


xvader

eu nu am asamblat niciodata ramele cu aracet, vad ca acum e la moda.
intotdeauna am folosit numai cuisoare de 4-5 cm, subtiri de 1,2 - 1,8 mm si a fost sufficient.

orbanstefan64


Adrian Roman

ca sa pastreze 90 de grade la unghiuri si planeitatea, altfel, dupa un an s-ar putea sa iasa numai speteaza ramei din cauza propolizarii. Si nu merita economia de o picatura de aracet/rama ! Lemnul lucreaza tot timpul, mai ales la caldura si umezeala din stup...

marius_vfp

Citat din: nx-01 din Aprilie 28, 2013, 04:27:20 PM
Salut,
Sunt incepator si nu am scule speciale pentru ansamblarea ramelor. Merg ansamblate cu cuisoare sau aracet pentru lemn?

daca privesti urmatorul film , pune mana si construiesteti un jug ca cel din film si o sa fii fericit , daca nu ai pistol pneumatic baga cuisoare si e suficient si nu uita de aracet.

spor

Frames & Frame Assembly - Part 4 - Jigs and Air Nailers
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

xvader

am montat nitele rame pana acum, fara aracet, de nitel timp am si o lada speciala de montare,...e mai lejer, dar tot nu vad utilitatea aracetului.
NICIODATA nu mi s-a intamplat sa se desfaca rama cu fagure pe ea.

mihai_2b3

eu cred ca dispozitivul lui Dan Margarit este mai simplu de realizat si de lucrat cu el.

Apicultura la distanta - Asamblarea ramelor

xvader

asa este mihai, dupa dan margarit m-am luat si eu...el face lucrurile sa para atat de simle si de usor de facut...

marius_vfp

Citat din: mihai_2b3 din August 19, 2013, 10:56:28 AM
eu cred ca dispozitivul lui Dan Margarit este mai simplu de realizat si de lucrat cu el.

Apicultura la distanta - Asamblarea ramelor

daca te referi la sistemul prezentat in filmul expus de mine , te rog sa mai privesti inca odata ,cele 2 filme si sa vezi care e diferenta , eu sincer nu o vad , la filmul lui margarit foloseste ca tija un cilindru iar in filmul englezului o tija dreptunghiulara , ambele functioneaza pe acelasi principiu , sau pentru tine nu o fi la fel. ))/
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

sandupop

Uite aici unul facut de mine pentru 25 de rame.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

ioanardelean55


       Ce ziceti daca cineva vopseste ramele ca sa nu mai intre apa din condens in ele ???   :nono:

marius_vfp

Citat din: sandupop din August 19, 2013, 06:00:18 PM
Uite aici unul facut de mine pentru 25 de rame.
forte interesanta si utila acea tensionare pe lateralele ramelor . felicitari  :bravo:

sa le vopsim! , sincer nu pre mi se pare corect , domnule ioan mai bine ar merge fierte in ceva ceara cu parafina , ca si stupii.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

sorinma

Citat din: sandupop din August 19, 2013, 06:00:18 PM
Uite aici unul facut de mine pentru 25 de rame.

bravo ,cu o mica modificare cred ca este cam modelul complet de cadru(o decupare in piciorul de sustinere al cadrului  sau 2-3 gauri ,pentru a se putea asambla mai multe dimensiuni de rame
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde