Curatare manusi

Creat de yo2lsk, Iulie 10, 2011, 10:00:07 AM

« precedentul - următorul »

yo2lsk

Buna dimineata,

Fiind incepator in stupina folosesc manusi apicole din piele.
Am rugamintea sa ma sfatuiti cu ce pot curata manusile de propolis pentru ca se aduna si devine lipicios incurcandu-ma la manevrarea ramelor si nu numai.
As vrea sa aflu o solutie, idee, povata.

Multumesc anticipat.

liviu1965

eu le las la uscat asa cum sunt ele. ( la umbra )Se rezolva singure

F.Liviu

Si eu sunt la inceput si am tot primit sfatul de a umbla "fara manusi". Ca sa impac si capra si varza, daca trebuie sa umblu la un stup si albina este nervoasa, folosesc niste manusi la care am taiat cativa centimetri din degetele aratator si mare. Sansele de a fi intepat sunt mai mici si ai si control mai bun asupra ramei, fara sa ne naclaiesti in exces.

Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

Kiwi Bee

Pe la noi comercialii folosesc spirt sanitar.
Eu pastrez mineca de la manusi si schimb manusa cu manusa agricola(o manusa de cauciuc rezistenta la chimicale) an de an.

tassevasi

Citat din: yo2lsk din Iulie 10, 2011, 10:00:07 AM
Buna dimineata,

Fiind incepator in stupina folosesc manusi apicole din piele.
Am rugamintea sa ma sfatuiti cu ce pot curata manusile de propolis pentru ca se aduna si devine lipicios incurcandu-ma la manevrarea ramelor si nu numai.
As vrea sa aflu o solutie, idee, povata.

Multumesc anticipat.


Cumperi alcool la 90 g si se rezolva totul ,pt tincturi numai el se foloseste .

Numai bine .

popa georgian

merge si cu alcool medicinal. eu dau pe maini dupa ce umblu la stupi si se curata bine
  apropo nu port nici manusi si nici masca!

orbanstefan64

Citat din: popa georgian din Septembrie 05, 2011, 09:33:21 PM
merge si cu alcool medicinal. eu dau pe maini dupa ce umblu la stupi si se curata bine
  apropo nu port nici manusi si nici masca!
ar fi totusi bine sa lucrezi cu masca  :nod: :nod: :nod:

piti

Pentru a nu afecta calitatea materialului din care este facuta manusa (piele), incearca varianta aceasta: ruleaza manusa si o legi cu un elastic, o bagi in congelator unde o lasi vreo doua ore. Cand o scoti din congelator iei elasticul si desfaci manusa iar daca nu cade tot propolisul de pe ea o mai freci asa cum se spala hainele. Eu aplic aceasta metoda la colectarea propolisului de pe plasele de colectare si functioneaza foarte bine. 

Florin-braileanul (FlorinI)

eu foloseam manusi luate de la kaufland din cele de menaj, dar se rupeau tare repede si imi transpira mana in ele
am cumparat de la praktiker de la sectorul echipamente de protectie, manusi din bumbac, din cele inmuiate in cauciuc (portocalii), astfel ca pe palma si degete e cauciuc iar manseta si partea superioara a mainii e bumbac
mai mi-o si trag fetele pe dosul mainii, dar e mult mai bine
costa 6 lei si le spal prin inlocuire cam la 4-5 luni
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Septembrie 28, 2011, 09:10:18 PM
...mai mi-o si trag fetele pe dosul mainii, dar e mult mai bine
...
tu te auzi ce spui? De fapt de la o varsta... =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Bistriteanul

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Septembrie 28, 2011, 09:10:18 PM
eu foloseam manusi luate de la kaufland din cele de menaj, dar se rupeau tare repede si imi transpira mana in ele
am cumparat de la praktiker de la sectorul echipamente de protectie, manusi din bumbac, din cele inmuiate in cauciuc (portocalii), astfel ca pe palma si degete e cauciuc iar manseta si partea superioara a mainii e bumbac
mai mi-o si trag fetele pe dosul mainii, dar e mult mai bine
costa 6 lei si le spal prin inlocuire cam la 4-5 luni

Manusile apicole de piele le consider prea grosolane, in cele de menaj transpir, iar prin cele de bumbac cauciucate doar pe degete si palma albina inteapa. O solutie ar fi luarea manusilor de bumbac cauciucat, invers, adica cu cauciucul pe dosul mainii si cu bumbacul in palma.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

D006

..manushi.,..manushi..

de-a lungul timpului am folosit tot felul de sisteme de protectie atit a miinilor cit si a fetei chiar si a picioarelor deoarece sunt anumite perioade cind nu inteleg ce se intimpla si ma ard :fetitele" la picioare de nu ma vad..:))..:((

povestile ca nu folosesc manusi sau masca sunt valabile cind apicultura este asemuita pescuitului sau nu prea are cine sa te intepe cind umblii in stup.... ca daca umblii zilnic cu albinele de multe ori si peste 10 ore zilnic, altfel vezi si simti..:)) protectia contra intepaturilor.

acum ani in urma foloseam manusi din acelea cirurgicale din latex--altele nu erau..MA intepau mai cu mila-- de fapt nu simteam asa rau intepaturile fata de miinile goale..dar transpirau miinle in ele de ma rupea.

apoi au aparut manusile de menaj...mai groase decit cele de latex--chirurgicale- dar la fel imi transpirau miinile in manusi  ff mult

..au urmat acele manusi de care amintea parca colegul nostru, POSTASUL mai sus, acelea de bumbac cauciucate pe o parte...luam de la DORALY cu zeci8le de perechi ca se terminau repede.,..

Acum in ultimii ani am si manusi de piele pentru apicultura unele mai grosolane altele mai finutze care le folosesc in lucrul zilnic in familii numai atunci cind nu prea ma murdaresc ca sunt scumpishoare acele manushi..:)).....iar cind am extractii folosesc niste manusi de cauciuc pinzat pe interior, cred ca sunt de elctrician la care am taiat virfurile la degete si nu prea transpir in ele..:))..

Bătrânul

Eu le spal cu apa FIERBINTE cu detergent iar dupa uscare LE UNG CU ULEI PENTRU PIELE si le intind la loc !  :bzz:

Calin Catalin

Prima data cand am fost sa imi iau stupii nu stiam cum sa imi ascund mai bine degetele in maneci. Am folosit apoi manusi din bumbac cauciucate, de cauciuc(de electrician), de menaj, iar acum nu mai folosesc manusi.
Daca am masca ma simt in siguranta, desi uneori renunt si la ea. M-am cam invatat cu intepaturile pe maini. Ustura vreo 20 de secunde, apoi trece.
Asta-primavara mi-am luat vreo 30 de intepaturi intr-o zi pe maini si antebrate si de atunci nu ma mai sperii.Nu renunt la masca pentru ca sunt invatator si nu vreau sa se sperie copiii de mine la scoala
:hi:
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: clncatalin din Septembrie 29, 2011, 07:49:37 PM
Prima data cand am fost sa imi iau stupii nu stiam cum sa imi ascund mai bine degetele in maneci. Am folosit apoi manusi din bumbac cauciucate, de cauciuc(de electrician), de menaj, iar acum nu mai folosesc manusi.
Daca am masca ma simt in siguranta, desi uneori renunt si la ea. M-am cam invatat cu intepaturile pe maini. Ustura vreo 20 de secunde, apoi trece.
Asta-primavara mi-am luat vreo 30 de intepaturi intr-o zi pe maini si antebrate si de atunci nu ma mai sperii.Nu renunt la masca pentru ca sunt invatator si nu vreau sa se sperie copiii de mine la scoala
:hi:
Da, ai dreptate in legatura cu masca pt ca si eu in jurul fetei ma umflu de la intepaturi, si cand ma prezentam in fata elevilor la orele de Ed. fizica, se gandeam ca m-a caftit careva,iar la maini de asemeni ca si tine nu folosesc manusi, cu exceptia extractiei cand sunt unele familii mai ierascibile,prima mai experienta mai dureroasa a fost cand l-am ajutat pe un prieten sa-si prinda un roi, afost o zi urata,ele agitate, le-a scuturat in roinita,jumatate la mine pe maini  de mi s-au umflat parca aveam manusi de box, aveam ac langa ac, de atunci nu am mai primit asa de multe intepaturi de la 30 de fam pe are le detin  :ok:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/