Hranire cu sirop

Creat de Batrinul, Februarie 28, 2010, 08:11:20 PM

« precedentul - următorul »

Alutus

Citat din: tassevasi din August 05, 2011, 09:35:44 PM
Oblgatoriu invertit cu 1 g de sare lamie la kg z ,credeam ca deja cunoasteti .
  Numai bine si mult spor .
Invertirea aceasta are loc imediat sau intr-un interval de timp mai indelungat? Necesita oare o perioada de asteptare?
Sa nu uiti Darie!

maximotgv

Buna ziua,
Siropul invertit(1:1) preparat dupa reteta d-lui Gica (multumesc pentru reteta  :bravo:) se poate pastra mai mult timp la temperatura camerei sau trebuie tinut la frigider?

Ozzy

am trei stupi doi pe 10 rame si unul pe 12
in vederea stimularii am deschis astazi stupii pentru a introduce hranitoarele
la unul dintre stupii pe 10 rame am gasit puiet si coronite de miere pe 8 rame iar cele din extremitati cu miere
am scos o rama care avea miere pe 2/3 din suprafata si era aprape in intregime capacita si am montat hranitorul
am procedat bine sau trebuia sa las respectiva rama la locul ei si sa pun eventual un cat in care sa montez hranitorul?

bucovineanu


tassevasi

Citat din: clncatalin din August 05, 2011, 11:40:00 PM
Placile de zahar candi se consuma mai lent. Oare au acelasi efect stimulativ? Daca da, eu le-as prefera, deoarece nu pot fi langa albine zilnic. Ce credeti?

Nu au acelasi efect ,siropul cu ciaiuri este cel mai eficient stimulent pt regina , merge si candi ,tos cu efect mult  mai redus .
Numai bine si spor .

madnes_marius

daca inca nu am scos caturile, pot efectua tratamentul si haraniri de stimulare sau de completare ?
precizez ca am mai pastrat in caturi cate 2 rame 3/4 cu miere capacita pentru iernare.

teo

#81
precizeaza de unde nu ai scos caturile 'din sopron,din beci,  daca nu leai luat jos de pe corpuri (stupi)atunci nu face hranirea de conpletare finca o sa depuna sus in caturi ,iar tratamentul trebuie facut pe atite rame cite sint acoperite de albina . deci sfatul meu este sa faci aceste demersuri si dupa ce termini cu caturile treci la treaba, si asta cit mai repede

Calin Catalin

Citat din: tassevasi din August 06, 2011, 09:22:07 PM
Citat din: clncatalin din August 05, 2011, 11:40:00 PM
Placile de zahar candi se consuma mai lent. Oare au acelasi efect stimulativ? Daca da, eu le-as prefera, deoarece nu pot fi langa albine zilnic. Ce credeti?

Nu au acelasi efect ,siropul cu ciaiuri este cel mai eficient stimulent pt regina , merge si candi ,tos cu efect mult  mai redus .
Numai bine si spor .
Multumesc pentru raspuns!
:thanks:
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

maximotgv

Am facut si eu hranirea de completare cu sirop invertit 2:1 la care am pu si Protofil 17 ml/l. Astazi cand m-am uitat in rame am vazut si o miere mai inchisa la culoare. Inaine de hranire nu aveam miere de culoarea asta. O fi de la protofil? Sper sa nu fie miere de mana. Ce parere aveti?

stefan1

  In mod sigur nu-i de la protofil. Iarasi foarte posibil e sa fie miere de mana. Am inteles ca anul asta a fost mai multa miere de mana decat in alti ani. ma gandeam ca ai in zona Iulisca, daca ai auzit de aceasta planta. Aia da o miere inchisa la culoare, dar in sud nu cred ca prea sunt zone cu Iulisca.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

jimm

Citat din: maximotgv din August 19, 2011, 11:27:39 PM
Am facut si eu hranirea de completare cu sirop invertit 2:1 la care am pu si Protofil 17 ml/l. Astazi cand m-am uitat in rame am vazut si o miere mai inchisa la culoare. Inaine de hranire nu aveam miere de culoarea asta. O fi de la protofil? Sper sa nu fie miere de mana. Ce parere aveti?

Salut Maximo ! esti din Targoviste?
Hranirile de completare se fac doar cu sirop, eventual invertit fara alte adausuri energetice si proteice.
La stimulare e alta treaba

maximotgv

Da, sunt din Targoviste. Am pus si protofil in sirop dupa ce l-am preparat dupa o reteta luata tot de pe acest forum. Nu am pus protofil in tot siropul ci numai in cca 50%. Ar putea sa aiba vreo influenta protofilul in sensul  cristalizarii mierii obtinuta din sirop? :uimit:

bucovineanu

#87
Nu, protofilul nu are influenta asupra cristalizarii mierii din sirop. Pentru a obtine sirop 2\1 care sa nu cristalizeze se pune 1,1 litrii de apa la fiert. In momentul cand incepe sa fiarba apa se adauga 2kg de zahar si se amesteca pana se dizolva in intregime. Siropul nu se fierbe. Se pune atata apa si zahar cat avem nevoie, pastrand proportia.

marius_vfp

salut, vreau un sfat de la cei mai batrani , avand in vedere ca toamna isi intra in drepturi , matcile si-au rarit chiar stopat ponta , puietul este putin chiar deloc,  la primele mele familii(roi de iulie) nu prea au strans pe masura  astfel momentan nu prea mai pot face completari cu sirop sa nu uzez albina , as putea sa torn in hranitoare miere direct sau putin diluata cu apa +protofil , sau poate mai bine direct in rame ,ce sfat imi dati.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bucovineanu

Se poate pune fara probleme miere, avand grija sa prevenim furtisagul. Nu inteleg de ce ar trebui diluata.
Desi o sa par necredibil, eu saptamana viitoare incep hranirile de completare si nu cu miere ci cu sirop.