Hranire cu sirop

Creat de Batrinul, Februarie 28, 2010, 08:11:20 PM

« precedentul - următorul »

MirceaCalin

Dau sirop la două roiuri şi mă confrunt cu o situaţie ciudată.
După câteva zile de la o administrare mai consistentă am observat în siropul rămas în hrănitor (foarte puţin, de altfel) un fel de mâzgă verzuie ici colo.
Ştie cineva ce ar putea fi ?

milu56

Ori siropul nui făcut corect,ori roii prea slabi,
Siropul îl ia albină rapid,bineînțeles dacă stupul e sănătos, cu matcă bună şi albină care să ocupe bine fagurii chiar dacă roiul are doar 3 faguri tot ia siropul.

MirceaCalin

Un roi pe trei rame de puiet căpăcit plus doică de pe încă două rame e un roi bunicel.
Aveau şi două rame cu miere stînga-dreapta plus cîte două rame cu coroniţe descăpăcite după diafragme.
Le-am mai pus şi sirop (1/1 preparat la rece) că se anunţau ploi...

zumzum

Depinde ce inseamna hranire consistenta,dar un roi pe 7rame cu albina acoperita duce si 1l de sirp pe zi cu stima.La un cules o familie pe 7 rame are o crestere de 1 k pe cantar, daca este cules bun

.

MirceaCalin

 
Orişicât...
 
...vorbeam de cum arăta siropul, nu despre cât poate păpa un roi...
   

zumzum

siropul nu inverzeste numai daca nu il prelucreaza albinale rapid/ sau daca mai are si ceva adaos care il deformeaza

MirceaCalin

Adaos n-a avut decât infuzia de ceai şi...zahărul...


Danielu

Citat din: happy din Septembrie 23, 2015, 11:12:25 PM
Citat din: MirceaCalin din Septembrie 22, 2015, 08:20:36 PM
În completare faţă de cele spuse deja, se poate folosi reţeta Gică Romanescu:
http://apiardeal.ro/index.php?pagina=sirop_zahar_invertit
sau reţeta bucovineanu:
http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7250.msg182063#msg182063
Reteta Bucovineanu este cea mai buna,eu adaug ceai in loc de apa si ceva vitamine.Azi am pus in compozitia siropului  lapte praf si drojdie de bere la recomandarea unui stupar desi am in fiecare familie cate 2 rame pline cu polen.De facut rau nu face.A fost un an bun de polen si acum cara albinele in continuu si cred ca aduc si ceva nectar de la struguri!

Va salut,
Unde gasesc si eu reteta domnului Bucovineanu, in link-ul de mai sus n-o vad sau a disparut intre timp...?

MirceaCalin

Citat din: Danielu din Iunie 13, 2016, 11:07:33 PM
Va salut,
Unde gasesc si eu reteta domnului Bucovineanu, in link-ul de mai sus n-o vad sau a disparut intre timp...?



Citat din: bucovineanu din Iunie 09, 2014, 03:44:18 PM
Fac siropul 2\1 in felul urmator: pentru fiecare kg de zahar pun la fiert 550 ml de apa. In momentul cand fierbe apa iau o parte din apa si o torn peste niste plante medicinale care sunt pregatite in alt vas pe care il acopar. Folosesc sunatoare, coada soricelului, roinita, menta si obligatoriu o crenguta foarte mica de pelin. Atentie, pelinul e foarte amar si trebuie avut grija cu marimea crengutei. In apa care fierbe torn zaharul in proportia aratata mai sus. Amestec pana zaharul se dizolva in mare parte si apoi adaug ceaiul din celalalt vas. Mai amestec pana zaharul se dizolva complet si iau vasul de pe foc. Cand siropul are aprox 35 de grade e bun de dat la albine. Nu folosesc protofil.

Danielu

Citat din: MirceaCalin din Iunie 14, 2016, 12:34:04 AM
Citat din: Danielu din Iunie 13, 2016, 11:07:33 PM
Va salut,
Unde gasesc si eu reteta domnului Bucovineanu, in link-ul de mai sus n-o vad sau a disparut intre timp...?

multumesc Mircea :)



Citat din: bucovineanu din Iunie 09, 2014, 03:44:18 PM
Fac siropul 2\1 in felul urmator: pentru fiecare kg de zahar pun la fiert 550 ml de apa. In momentul cand fierbe apa iau o parte din apa si o torn peste niste plante medicinale care sunt pregatite in alt vas pe care il acopar. Folosesc sunatoare, coada soricelului, roinita, menta si obligatoriu o crenguta foarte mica de pelin. Atentie, pelinul e foarte amar si trebuie avut grija cu marimea crengutei. In apa care fierbe torn zaharul in proportia aratata mai sus. Amestec pana zaharul se dizolva in mare parte si apoi adaug ceaiul din celalalt vas. Mai amestec pana zaharul se dizolva complet si iau vasul de pe foc. Cand siropul are aprox 35 de grade e bun de dat la albine. Nu folosesc protofil.

Acum as avea niste nelamuriri. Reteta de mai sus produce sirop cu ceai invertit? Avand in vedere ca fierbem zaharul...
Plantele sunt toate verzi sau ar merge si din ceaiuri sau plante uscate de tine? Aproximativ cate plante punem la proportia aceasta mica de apa?
Din cate stiu ceaiul s-ar putea strica daca il tinem mai mult de 1-2 zile afara. In frigider cat timp il pot pastra? (1-2 saptamani este ok)
Dupa cum vedeti sunt intrebari de incepator (am 2 roi momentan) la care pot sa trec doar saptamanal si incerc sa ma adaptez la acest inconvenient.
Multumesc.

bucovineanu

Nu, siropul nu este invertit. Zaharul nu este fiert, doar apa este sterilizata prin fierbere. Plantele sunt uscate, in perioada cand fac hranirile nu se mai gasesc majoritatea plantelor de care se vorbeste in natura. Nu cantaresc plantele. Eu am dat reteta daca s-ar folosi doar 2 kg de zahar, dar in realitate folosesc mult mai multe kg. Fac o infuzie mai concentrata folosind o parte din apa fiarta. Si inca odata pelinul trebuie folosit cu foarte mare atentie, deoarece e foarte amar, dar e foarte important. Acea infuzie e bine sa se faca in momentul cand preparam siropul.

Adrian.B.

Eu personal nu am incredere in ceaiuri folosite la albine. Nu fac rau ,dar nu exista nici un studiu ca ar ajuta in vreun fel dezvoltarea. Asa credem noi ca  ceaiul face bine la albina....Polenul este totul, iar ceaiul este ca la om, nu te mai tine gripa o saptamana ,ci 7 zile.

Cristel

AdrianB, ceaiul ajuta foarte mult, pune mana si citeste fitoterapie si dupa aceea poti sa spui : am constatat ca. Dar pana atunci, cred ca au dreptate autorii consacrati de material apicol (incepand cu Hristea) precum si apicultorii cu vechime. Menta are efect si la om, nu vad de ce albina ar face exceptie :P . La fel si pelinul, teiul...
Nu ajuta la "dezvoltare" ci la starea de sanatate a tractului intestinal, in definitiv determina logevitatea albinei si de aici restul...
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

cipik

Deasemenea ceapa si usturoiul sunt bune in sirop ( tot un fel de ceai este si asta, dar crud ), contin fitoncide, substanta cu actiune bactericida si fungicida.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Adrian.B.

Fitoterapie la albine?!!!Cred ca altii ar trebui sa puna mana pe carte. Povesti de astea cu siropul de ceapa lungeste viata albinei, sau usturoiul da potenta la trantori ,am mai auzit.Tu crezi ca marile stupine care fac miere cu tonele se dau ceaiuri la albine?Sau crezi ca n-ar putea?!!!Ceai dau cei ca tine cu 15 stupi ,ca asa cred ei ca face bine la albina,din prea mult timp liber...