Poze stupina din BUCOVINA

Creat de bucovineanu, Martie 09, 2008, 08:36:52 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

E bine ca operatiunea sa se faca intr-o incapere pentru a evita pericolul ca regina sa zboare.

Ignatov Andrei

Citat din: tuturicius din Iunie 02, 2014, 10:34:54 PM
Matca se introduce fara albinele care o insotesc la transport?

Sa traiesti nea Bucovinene!

Cutiile de transport sunt facute sa le poti introduce in familie in vederea acceptarii matcii!

Nu se mai fac mutari dintr-o cutie in alta!

Ceea ce spui tu, face referire la cutia tip CAPAC, care se infinge pe rame, cutie care se foloseste cu alte ocazii, nu pentru matcile cumparate, care vin in cutii stas!

Acum... tu poate cumperi matca in cutie de chibrituri, sau...!

bucovineanu

Citat din: Ignatov Andrei din Iunie 04, 2014, 02:14:58 PM
Citat din: tuturicius din Iunie 02, 2014, 10:34:54 PM
Matca se introduce fara albinele care o insotesc la transport?

Sa traiesti nea Bucovinene!

Cutiile de transport sunt facute sa le poti introduce in familie in vederea acceptarii matcii!

Nu se mai fac mutari dintr-o cutie in alta!

Ceea ce spui tu, face referire la cutia tip CAPAC, care se infinge pe rame, cutie care se foloseste cu alte ocazii, nu pentru matcile cumparate, care vin in cutii stas!

Acum... tu poate cumperi matca in cutie de chibrituri, sau...!
Stiu foarte bine ca discutam despre colivia capac. De ce nu se fac mutari dintr-o cutie in alta? Stiu foarte bine ca se pot introduce regine si cu ajutorul coliviei de transport. Dar cele mai mari procente de acceptare, apropiate de 100%, se obtin la introducerea reginelor cu ajutorul coliviei capac.

Ignatov Andrei

Bai fratilor, eu l-am salutat pe Bucovineanul, dar i-am raspuns lui tuturicius!
Aveti orbul gainilor?????

romikele

Bre nea` Ignatoave, puteai sa saluti pe oricine, inainte de citat, era OK.
Asa ai facut un amestec pe care posibil ca nu toata lumea sa-l sesizeze.
Pentru interventia de mai sus ai insa o bila neagra!  :zzz:

Ignatov Andrei

Citat din: romikele din Iunie 05, 2014, 08:19:58 AM

Pentru interventia de mai sus ai insa o bila neagra!  :zzz:

E vara, iar de la soare va deveni mai deschisa (bila), asa ca... nu-i bai!
Macar sa fi priceput nea Bucovineanul ca nu le dumnealui m-am referit!

tuturicius

Buna dimineata!
Gata intru si eu in clubul dumneavoastra in ce priveste administrarea de zahar neinvertit  :D
Am retinut acum ceva vreme ca nu invertiti, si fiind cred ca singurul care nu facti invertirea mi-a ramas ideea in cap, mai ales ca intre timp m-ati mai ajutat cu diverse raspunsuri fiecare foarte clar si logic argumentate.  Din principiu nu fur nici o idee pana cand nu  pricep si eu care e logica ei. Azi sunt la relaxare, asa ca m-am delectat cautand sa vad ce studii sunt facute asupra acestui subiect. Rezultatele pe care le-au obtinut diversi cercetatori m-au convins si pe mine.
Deci cum faceti siropul? Apa, zahar si gata? Un pic incalzit ca sa se dizolve? De asemenea pana acum nu am apucat sa ma dumiresc cu folosirea protofilului. Cat timp administram? Facem cure de cateva zile? Dam non-stop daca avem? Protofil de ICDA folosesc.

bucovineanu

Fac siropul 2\1 in felul urmator: pentru fiecare kg de zahar pun la fiert 550 ml de apa. In momentul cand fierbe apa iau o parte din apa si o torn peste niste plante medicinale care sunt pregatite in alt vas pe care il acopar. Folosesc sunatoare, coada soricelului, roinita, menta si obligatoriu o crenguta foarte mica de pelin. Atentie, pelinul e foarte amar si trebuie avut grija cu marimea crengutei. In apa care fierbe torn zaharul in proportia aratata mai sus. Amestec pana zaharul se dizolva in mare parte si apoi adaug ceaiul din celalalt vas. Mai amestec pana zaharul se dizolva complet si iau vasul de pe foc. Cand siropul are aprox 35 de grade e bun de dat la albine. Nu folosesc protofil.

dodo79

Citat din: bucovineanu din Iunie 09, 2014, 03:44:18 PM
Fac siropul 2\1 in felul urmator: pentru fiecare kg de zahar pun la fiert 550 ml de apa. In momentul cand fierbe apa iau o parte din apa si o torn peste niste plante medicinale care sunt pregatite in alt vas pe care il acopar. Folosesc sunatoare, coada soricelului, roinita, menta si obligatoriu o crenguta foarte mica de pelin. Atentie, pelinul e foarte amar si trebuie avut grija cu marimea crengutei. In apa care fierbe torn zaharul in proportia aratata mai sus. Amestec pana zaharul se dizolva in mare parte si apoi adaug ceaiul din celalalt vas. Mai amestec pana zaharul se dizolva complet si iau vasul de pe foc. Cand siropul are aprox 35 de grade e bun de dat la albine. Nu folosesc protofil.
daca inca nu am scos mierea din cat se poate da sirop de stimulare in varianta asta?
daca da,acel pelin nu va schimba gustul mierii?
multumesc
PS.se poate da sirop cu protofil si la roii fara matca?

bucovineanu

Eu nu dau sirop pentru stimulare ci numai pentru hranire in vederea iernarii. Daca nu s-a scos mierea nu e indicat sa se faca nici un fel de stimulare.
La roi se poate da sirop chiar daca au regine neimperecheate, important e sa nu fie orfani.

dodo79

Citat din: bucovineanu din Iunie 09, 2014, 10:05:20 PM
Eu nu dau sirop pentru stimulare ci numai pentru hranire in vederea iernarii. Daca nu s-a scos mierea nu e indicat sa se faca nici un fel de stimulare.
La roi se poate da sirop chiar daca au regine neimperecheate, important e sa nu fie orfani.
am 2 roi fara matca,doar cu botci.eu le-am dat si lor sirop si l-au carat tot.250 ml seara. pe dimineata e uscat hranitorul
sa inteleg ca acea reteta de sirop o dati doar in august?

bucovineanu

Nu in august ci in septembrie. Stimularea se face numai atunci cand in roi sau familie exista o regina. Daca e neimperecheata, prin stimulare se zice ca se grabeste imperecherea, iar dupa ce se imperecheaza prin hranire cu putin sirop se stimuleaza ponta. Daca roii au numai botci nu avem pentru ce sa le dam sirop daca au mancare.

dodo79

acum inteleg.
mancare lamine au.le-am dat ptr ca am vazut ca il cara,si daca ramane mancarea ptr viitorul puiet e si mai bine.este un lucru rau (pot aparea efecte secundare) daca le mai dau atat timp cat il cara?

bucovineanu

Nu e rau ca le dai, dar nu ii ajuta cu nimic acum. Alta va fi  situatia daca o sa le dai dupa ce se imperecheaza reginele.

dodo79

Citat din: bucovineanu din Iunie 09, 2014, 10:45:41 PM
Nu e rau ca le dai, dar nu ii ajuta cu nimic acum. Alta va fi  situatia daca o sa le dai dupa ce se imperecheaza reginele.
ptr 2 cani in plus nu ma zgarcesc.doar 2 mai am cu botci.ceilalti sunt cu puiet pe 3 rame