Scule si unelte de tamplarie pentru stupari

Creat de pharaonu75, Decembrie 26, 2010, 07:59:25 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Cine a fost intr-un atelier de tamplarie dotat (modern sau nu) isi da seama imediat ce-i trebuie ca sa faca stupi de calitate. Parerea mea, e ca daca nu ai in primul rand un degrosor sa tragi toata scandura la aceeasi dimensiune si apoi un circular bun degeaba incerci sa-ti faci stupii singur. E doar multa bataie de cap, stres si rezultate slabe. In plus daca sti sa dai pe google la serach sigur gasesti in zona ta un tamplar care sa ti faca stupii la un pret rezonabil. La 100 ron pe cutie cu 2 caturi, si tamplaru baga si manopera si cumpara si blana nu vad rostul sa te zbati sa-ti construiesti singur stupii. Daca te plictisesti si vrei sa faci ceva cu mana ta merita efortul sa mestesugesti cateva zeci. Altfel nu.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

jenica67

   Danut cat castigi pe luna ?? De cati bani te poti debarasa, fara sa te afecteze ??
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

crisian-nicolae

Cine are cocolosul mare isi permite sa dea cu milioanele,dar unu ca mine care trudeste 10_14 ore pe zi pentru un salariu de r...... nu preai convine sa arunce cu bani mai ales sa i-a teapa sa dea bani pe o gramada de lemne care numai a stup nu arata( multi apicultori din tara au patito).
Asa ca prefer construirea cu forte si scule propi chiar daca nu sunt profesionale.
Cine cunoaste meserie si are ambitie confectioneaza stupi cu ajutorul unei toporisti s-au enei barde un pumn de cuie si ciocan.

istodorescu vasile

Citat din: crisian-nicolae din Decembrie 18, 2013, 09:34:04 PM
Cine are cocolosul mare isi permite sa dea cu milioanele,dar unu ca mine care trudeste 10_14 ore pe zi pentru un salariu de r...... nu preai convine sa arunce cu bani mai ales sa i-a teapa sa dea bani pe o gramada de lemne care numai a stup nu arata( multi apicultori din tara au patito).

eu am patit-o acum vreo 15 ani cred sau mai mult; aranjind lucrarea cu un timplar din zona mea , am cumparat scindura fiindca respectivul nu avea material, i-am dus un stup de model, iar dupa aproximativ o luna de zile ma chemat sa iau stupii  facuti. mergind la el mi-a dat 40 de lazi ,i-am platit manopera, la prima vedere stupii aratau bine. am mers acasa si uitindu-ma mai atent constat ca lazile erau mai mici cu doi cm astfel ca nu intra nici o rama , fiindca daca ar fi fost ingustate astfel incit sa intre mai putine rame nu ar fi fost asa mare problema ,dar erau mai scurte si nu intra nici o rama, desi avuse lada model. atunci am luat hotarirea sa fac eu scule si astfel lucrez in timpul iernii  asa cum vreau. acea pierdere pentru mine a fost un cistig , ca altfel nu ma apucam de timplarie. pina am capatat experienta am mai scurtat din degete, dar acum sint multumit.

bismark

    Vasile, asa am patit si eu si exact ca tine am procedat,mi-am luat niste scule cele mai ieftine posibile (un pendular,o rindea electrica si un flex ) care ma ajuns atunci in jur de 200 de lei noi si inca le am si acum dupa aproape 7 ani a realizat 30 de cutii si inca sint bune. Asa ca se poate.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

marius_vfp

parerea mea e ca , pentru cei care nu sunt prea mofturosi la detalii , se merita sa investesti pana la 1000 ron(un circular 400 o freza 250 flex panze de slefuit bormasina 150 filetanta 150) in ceva scule si ceva pricepere  si  iti faci singur cutiile , fiecare incepem de jos si ne este greu ,dar ca sa dai un ban pe lemn ca sa fie stricat de altul nu prea imi place ideea mai bine fac eu cu mana mea , si daca gresesc si tai aiurea asta e nu trag pe nimeni de urechi .

plus ca atunci cand faci cu mana ta ,pentru cei care pun suflet si pasiune , ai un sentiment aparte te simti mai implinit interior .
primele cutii ies mai urate , urmatoarele mai reusite si de fiecare data cutiile realizate nu seamana una cu alta . calitatea creste de la una la alta

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

crisian-nicolae


Daniel Pricop

Da mariuse sunt intru totul de acord cu tot ce ai scris
http://danielpricop.sunphoto.ro/
Be free, be wild, just like a bee....

marius_vfp

sunt pus sa aleg intre: a plati cuiva manopera la 40 de cuti pe care vreau sa mi le fac
                                    si a cumpara un abrich grosier cu banii dati pe manopera tamplarului  ,iar ctiile sa mi le fac singur apoi raman cu jucarica .

voi ce alegeti? raspunsul meu il stiti cu siguranta care este .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

sorinma

Ce mos darnic ai anu asta...sa folosesti jucaria mult si cu folos.
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

marius_vfp

#700
sorin stai nu te grabi ca nu veni inca mosu , da sper sa vina , "aveti putintica rabdare "
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

sorinma

Ai zis ca ai de ales .... deci e ca si venit
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Daniel Pricop

Abrichtul cumparat anul acesta si reconditionat de la A la Z
PS. Mult am mai muncit la el dar pana la urma a meritat
Stiti cum e dupa multa munca vine intr-un sfarsit si satisfactia ca ai facut un lucru de calitate de care te poti folosi fara probleme mult mult timp
Numai bine la toata lumea....
http://danielpricop.sunphoto.ro/
Be free, be wild, just like a bee....

hamham007

Buna seara,

Ma poate ajuta cineva cu dimensiuni ale unui ax de abrich lungime 300mm?
Ma refer ce diametru trebuie sa aibe, dimensiunile lacasurilor pentru cutite, etc?

Multumesc

Craciun Fericit

Daniel Pricop

Citat din: hamham007 din Decembrie 25, 2013, 10:32:03 PM
Buna seara,

Ma poate ajuta cineva cu dimensiuni ale unui ax de abrich lungime 300mm?
Ma refer ce diametru trebuie sa aibe, dimensiunile lacasurilor pentru cutite, etc?

Multumesc

Craciun Fericit
Mai bine il cumperi gata facut daca nu ai scule si mai aales daca nu te pricepi
Iesi mult mai ieftin si fara stres sau alte batai de cap
Numai bine...
http://danielpricop.sunphoto.ro/
Be free, be wild, just like a bee....