Roi_ag

Creat de flavius, Martie 08, 2011, 07:29:30 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Foarte bune !
E o varianta inteligenta sa nu ti le ia in pastoral (toti evita matcile batrane).
Toate 5 isi vad de treaba. Astept primavara sa ma bucur si de cules cu ele.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

roi_ag

Citat din: MirceaCalin din Octombrie 01, 2018, 12:49:46 AM
Citat din: roi_ag din Septembrie 30, 2018, 06:46:59 PM
Si 70 matci tinere

Sunt marcate cu galben !? 2017 ?
Eu le marchez cu alb, eventual galben , culori care se vad, cineva ma intreba ca rosu nu il vad,  raspuns, am Daltonism  :rotfl: :rotfl: :rotfl:  Eu nu tin matcile mai mult de 2 ani si oricum am o evidenta , te asigur ca sunt de anul asta si ca sunt un sfert din cate am produs anul asta  :nod: :hi: 

roi_ag

Citat din: dan sebastian din Octombrie 02, 2018, 07:14:54 PM
Foarte bune !
E o varianta inteligenta sa nu ti le ia in pastoral
Nu m-am gandit la asta , te mai uiti si cu cine pleci in pastoral.
Sa-ti iasa toate in primavara  %%- %%- %%-

tassevasi

La multi ani  cu  sanatate !

roi_ag


jonny_it

Citat din: roi_ag din Octombrie 06, 2018, 09:02:42 PM
Eu le marchez cu alb, eventual galben , culori care se vad, cineva ma intreba ca rosu nu il vad,  raspuns, am Daltonism  :rotfl: :rotfl: :rotfl:  Eu nu tin matcile mai mult de 2 ani si oricum am o evidenta , te asigur ca sunt de anul asta si ca sunt un sfert din cate am produs anul asta  :nod: :hi:

Le marchezi pe toate cu alb sau galben apoi peste un punct corespunzator culorii anului curent, si gata.  :)

roi_ag

Citat din: jonny_it link=topic=3839.msg257666#msg257666 date=1541094953

Le marchezi pe toate cu alb sau galben apoi peste un punct corespunzator culorii anului curent, si gata.  :)
/quote]
:wink::nod: :nod: :nod:

jonny_it

Citat din: roi_ag din Noiembrie 01, 2018, 09:28:12 PM
:wink::nod: :nod: :nod:

Am avut o comanda de regine cand clientul a cerut sa le marchez asa pentru ca nu le vede(albinele sunt si ele portocalii, iti cam fug ochii pe rama), sau cu placute de opalit. A fost mai usor/ieftin sa le dau de 2 ori cu markerul.  :)

mape 48-petru manea

Citat din: jonny_it din Noiembrie 01, 2018, 07:55:53 PM
Citat din: roi_ag din Octombrie 06, 2018, 09:02:42 PM
Eu le marchez cu alb, eventual galben , culori care se vad, cineva ma intreba ca rosu nu il vad,  raspuns, am Daltonism  :rotfl: :rotfl: :rotfl:  Eu nu tin matcile mai mult de 2 ani si oricum am o evidenta , te asigur ca sunt de anul asta si ca sunt un sfert din cate am produs anul asta  :nod: :hi:

Le marchezi pe toate cu alb sau galben apoi peste un punct corespunzator culorii anului curent, si gata.  :)
Buna ideea,doar ca trebuie prinse de doua ori

bucovineanu

Daca se marcheaza cu vopsea nu e nevoie sa fie necajite de 2 ori. Se pot prepara nuante de vopsea care sunt vizibile usor. Se poate face rosu foc, vernil din albastru si galben, azuriu din albastru si alb. Albul si galbenul se vad oricum.

dan sebastian

Vopselele auto gen emaur sunt bune ? Sa nu fie prea puternice.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

jonny_it

Citat din: dan sebastian din Noiembrie 07, 2018, 01:21:59 PM
Vopselele auto gen emaur sunt bune ? Sa nu fie prea puternice.

Vopselele auto au miros. Daca exista vopsea special pt marcat regine(fara miros) nu cred ca are rost sa ne complicam cu vopsea auto.  :)

dan sebastian

Diferenta e ca unele nu rezista nici 2 ani. Am incercat cu markere pe baza de vopsea tip posca. Ale dl ui Dumitru mi se par marcate mult mai bine. Poate ne lamureste cu ce le picteaza!
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

roi_ag

Cam muncit albul, raman la concluzia ca galbenul se vede mai bine,  alb se vad si aripile albinelor cand bate soarele .

bucovineanu

Citat din: jonny_it din Noiembrie 07, 2018, 01:39:22 PM
Vopselele auto au miros. Daca exista vopsea special pt marcat regine(fara miros) nu cred ca are rost sa ne complicam cu vopsea auto.  :)
Marchez cu vopsea auto de multi ani si inca nu mi s-a intamplat sa-mi omoare macar o regina. Folosesc vopsea luata de la un atelier de reparatii si cantitatea de care am nevoie o primesc gratis in nuanta dorita. In plus marcajul rezista atat cat traieste regina.