Roi_ag

Creat de flavius, Martie 08, 2011, 07:29:30 PM

« precedentul - următorul »

roi_ag

Da, 3 nu au vrut să le primească, și din ăștia 3, doi nu au primit-o nici pe a 2a.

dan sebastian

Astea da familii. Daca nu ar fi ele, viata ar fi prea simpla printre stupi.
Si la a 3 a incercare ti-o accepta, o lasa sa depuna cateva oua si ii fac iar felul. Am pierdut intr-un an timpul cu o familie de la pomii fructiferi pana spre toamna. Si surpriza, si-a dat duhul pe iarna.
Dar e ceva ce imi amintesc si acum si a trecut ceva vreme.
Oricum, bucuria pentru aia care ti-au primit-o e mai mare.
Sa ne tineti la curent cu ce mai fac.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bucovineanu

Daca o familie refuza de mai multe ori sa accepte o regina tanara imperecheata, sanse mult mai mari de acceptare avem daca ii dam o regina de 1-2-3 ani pentru a salva totusi acea familie. Dupa ce aceasta este acceptata, mai spre sfarsitul sezonului, cand albina care a stat mult timp orfana dispare, ii putem da orice regina.

roi_ag

Citat din: bucovineanu din Septembrie 24, 2017, 11:58:53 AM
Daca o familie refuza de mai multe ori sa accepte o regina tanara imperecheata, sanse mult mai mari de acceptare avem daca ii dam o regina de 1-2-3 ani pentru a salva totusi acea familie.
Eu le-am schimbat tocmai pe cele de 2ani pe care le-am dat cunoscuților. Am mătci numai din 2016- 2017.
O să verific mai pe seară dacă cei 2 au primit a3a matcă. Mai am una disponibilă. Apoi unific cu roi.

yulian

A iesit ceva ceara  :uimit:. Cati stupi aveti??
Salutare  :hi:

roi_ag

Nu am cantarit-o. Cred că sunt 35-40kg.Un calup are ceara și din faguri, restul numai din descapaceala. Am undeva până în 90 de stupi, dar pastoral fac cu 74 stupi.  :hi:

roi_ag

Citat din: dan sebastian din Septembrie 24, 2017, 09:41:38 AM
Sa ne tineti la curent cu ce mai fac.
Da. Au fost primite toate dar uneia i-au paradit un picior din fața și culmea ouă pe 3 rame.

yulian

Citat din: roi_ag din Septembrie 24, 2017, 07:06:02 PM
Nu am cantarit-o. Cred că sunt 35-40kg.

Aha. Multumesc. Parea mai multa din poze.
Si eu incerc sa maresc productia de ceara prin inlocuirea ramelor in primavara/toamna, dar pe de alta parte nici nu vreau sa fortez mai mult de 2, maxim 3 rame/familie. Topitorul cu presa pe care il am face toti banii.
Multa sanatate si spor la munca!

ves.lucian

Tizule ...am reusit sa pierd numarul tau de telefon !!! Ma ajuti ???
                                                      :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

roi_ag

Și mie mi sa întâmplat să mă trezesc cu contacte la care nu mai am numărul.Cred că atunci când eliberez spațiu șterge și din contacte. Te sun eu. :hi:

tassevasi

  La  multi  ani  Lucica , sanatate  multa  si numai  bine  !!

:birthday: : sampanie:

roi_ag


MirceaCalin

La mulţi ani !
Multă sănătate, bucurii şi satisfacţii !

roi_ag

Mulțumesc Mircea ! : sampanie:

mape 48-petru manea