Roi_ag

Creat de flavius, Martie 08, 2011, 07:29:30 PM

« precedentul - următorul »

corneliuhrom

puietul si albina tinara   sa aveti  %%-

roi_ag

Cum romikele umblă prin țară cu sindicatul , pe la târguri și cum AKY, cățelul lui este de treabă i-am relocat solarul   =)) =)) =))

roi_ag

Pentru o vreme ca asta in care albinele nu pot ieși din stup sunt bune turtele proteice. Sunt băgate acum o lună câte 750gr.

Eugen B

Daca turta aia e de 1luna insemna ca nu e consum mare de proteina.
De acuma incepe treaba groasa cu puietul.

roi_ag

Intr-o lună au consumat puțin din ea pentru că 2 săptămâni au adus polen la greu. Din ce am socotit eu c-am de ieri o să am zilnic eclozionare de puiet.

Eugen B

turta e facuta de tine?

roi_ag

#411
Da. Presupun că o să mă întrebi și din ce . Zahăr pudră, miere, drojdie inactivata, făină soia , lapte praf, ceai( pelin, sunătoare, mentă, mușețel, tei, cimbrișor, măceșe, coada șoricelului), sare, vitamine.
Bombă proteică. Gâdilă matca la ovare  =)). Evident este mai bun polenul, de-aia nici nu au consumat-o repede.

Eugen B

Incearca anul asta sa pui cateva colectoare. Faci turte serioase. Excluzi tot inlocuitorii de proteina

roi_ag

Am 50 de colectoare tip ACA făcute de mine de acum 15 ani și cred că le-am pus de 3 ori.Lipsa timpului. Acum sunt pensionar și sper să reușesc să le pun , până acum nu am reușit să le dau jos din pod, unde le-am urcat să nu mă mai încurce , este încă devreme, nu este abundență de polen.
Acum mă concentrez pe pregătirea pavilionului de pastoral așa cum am pohtit de mai multă vreme.

banateanul

Bineniteles polenul ofera ca nimic altceva proteina specifica,enzimele,microelementele specifice albinei si nici-un inlocuitor proteic( dupa mine un surogat) drojdie,lapte praf nu asigura necesarul de proteina,aminoacizi specifici,enzime,exact pe nevoile larvei si ale albinei.Eu pastrez la congelator polen crud din care fac pasta cu  zahar praf, miere protofil -pe care-l consuma cu mare placere.
    Banateanul

Eugen B

Multi nu vor sa inteleaga, polenul in afara de aminoacizi si proteine(proteina e facuta din mai multi aminoacizi), are si vitamine, minerale si alte substante benefice albinei. Eu nu le voi da niciodata lapte pentru vitei sau alte cele.
Nu ma refer sa puneti acuma colectoarele, mai traziu, peste 1 luna sau cand vreti. Acuma nu se pun colectoarele.
Dar 10-20 kg de polen crud cred ca va va fi suficent, ca se mai pune miere, zahar daca vreti , protofil, si eu mai stiu ce vreti.
Fiecare face cum vrea. Dar acasa putem face mult mai bune produse decat sunt pe piata, chiar azi am imbunatatit protofilul de anul trecut, cel de anul asta cred ca este foarte bun. pe an ce trece imbunatatesc tot felul de retete. Nu cumpar nimic din comert

roi_ag

Colectoarele o să le pun când înflorește corcodusul, polenul o să-l pun la congelator, prin August o să-l amestec cu miere poliflora și pasta rezultată câte 5-700gr. în pungi să cristalizeze. În Februarie viitor la stupi. Turtă mai bună că asta nu există. Sper că o s-o și fac. :nod:

mmacreanu

Citat din: Eugen B din Martie 17, 2017, 06:06:33 PM
Multi nu vor sa inteleaga, polenul in afara de aminoacizi si proteine(proteina e facuta din mai multi aminoacizi), are si vitamine, minerale si alte substante benefice albinei. Eu nu le voi da niciodata lapte pentru vitei sau alte cele.
Nu ma refer sa puneti acuma colectoarele, mai traziu, peste 1 luna sau cand vreti. Acuma nu se pun colectoarele.
Dar 10-20 kg de polen crud cred ca va va fi suficent, ca se mai pune miere, zahar daca vreti , protofil, si eu mai stiu ce vreti.
Fiecare face cum vrea. Dar acasa putem face mult mai bune produse decat sunt pe piata, chiar azi am imbunatatit protofilul de anul trecut, cel de anul asta cred ca este foarte bun. pe an ce trece imbunatatesc tot felul de retete. Nu cumpar nimic din comert

ba ai cumparat alcoolul si plantele :)) .... ar tb sa faci si rachiu si sa aduni vara plantele necesare :P si apoi sa spui ca nu cumperi nimic din comert!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Eugen B

Imi trebe alcool de 80. Nu am atatea plante in zona si nu stiu exact cand trebuie recoltate.
Prefer sa merg pe mana producatorilor. Doar cateva componente le pun eu.
Ptotofilul e 100% natural.
In schimb la polen e altceva.

vranceanul

Citat din: Eugen B din Martie 18, 2017, 07:24:31 PM
Imi trebe alcool de 80. Nu am atatea plante in zona si nu stiu exact cand trebuie recoltate.
Prefer sa merg pe mana producatorilor. Doar cateva componente le pun eu.
Ptotofilul e 100% natural.
In schimb la polen e altceva.

Ma ofer voluntar as-ti strang plantele necesare protofilului. Nu te costa nimic (tot strang pt. mine), totul din natura si zona de munte.  :) nu-mi retrag oferta :) ce zici?
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!