Roi_ag

Creat de flavius, Martie 08, 2011, 07:29:30 PM

« precedentul - următorul »

ionel07196555

Citat din: roi_ag din Februarie 27, 2017, 10:31:53 PM
Astăzi un zbor molcom, așezat, cu abundență de polen, deja se vede bine pe rame. Matcile au devenit mitraliere    :bzz:  :nod:
Fericire .
La mine mai e mult pina departe cu polenu .
La salcie

Cristel

Si in Gorj aduc polen galben. De la ce, doar ele stiu!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

MirceaCalin


Cristel

Nu stiu daca polenul de ghiocei nu este ceva mai deschis. Cel galben e posibil sa-l aduca de la matisorii de salcie capreasca sau de la alun? Aduceau pe inserat, trebuie sa vad care planta distribuie polen in cursul serii. E o zona colinara, pe dealurile insorite e posibil sa fi evoluat mai repede anumite plante.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

stefan1

Polenul de ghiocei nu e mai deschis, ba dimpotriva.
Uite aici un site cu posibile plante care furnizeaza polenul plecand de la culoarea ghemotoacelor si separat pe anotimpuri:

  http://www.bienenschade.de/Pollen/Pollenfarben.htm

Schneeglöckchen= ghiocel (clopotel de zapada)
In tabel pentru unele culori nu s-a gasit nuantele potrivite si nu este reprezentata culoarea. La mai multe specii (si la ghiocei) culoarea polenului poate varia intre anumite limite.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Cristel

Merci pentru tabel. E de la aluni. In unele zone a inflorit podbalul si matasorii de salcie! Sper sa tina vremea asta o perioada, sa nu vina ploile.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

roi_ag

O situatie pe care nu am intalnit-o de când am stupi. O familie pe care am redus- o in 4 Februarie la 6 rame, astăzi 3 rame puiet pe 3/4 din suprafață, miere suficient spre nesatisfăcător și matca imobilizată de albine.Matca a pontat ca nebuna pentru că nu are mult puiet căpăcit.  Oare albinele au cântărit puiet pontat- miere in stup și încearcă să tempereze matca? Le-am mai dat o ramă plină de miere.

Cristel

E posibil. Ele stiu ce e mai bine pentru cuibul lor, apreciaza si iau hotarari in functie de situatia "de facto". Nu am prea avut curiozitatea sa umblu prea des in stup, le dau papica si le las sa-si faca treaba. Cu cat caut mai mult in stup cu atat risc sa produc stricaciuni (la o deschidere matca se poate speria de lumina, fuge pe rame iar albinele o pot inghesui, crezand ca este dusman). L-ai redus de la 6 la 4 prin scoaterea unor rame care mai aveau miere pe ele sau erau deja goale?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

mape 48-petru manea

Citat din: roi_ag din Martie 01, 2017, 08:46:18 PM
O situatie pe care nu am intalnit-o de când am stupi. O familie pe care am redus- o in 4 Februarie la 6 rame, astăzi 3 rame puiet pe 3/4 din suprafață, miere suficient spre nesatisfăcător și matca imobilizată de albine.Matca a pontat ca nebuna pentru că nu are mult puiet căpăcit.  Oare albinele au cântărit puiet pontat- miere in stup și încearcă să tempereze matca? Le-am mai dat o ramă plină de miere.

Si daca ai 2 matci ---una de SL din toamna care depune si ea si una matca batrana de care albinele vrea sa scape

roi_ag

Foarte posibil să fie așa pentru că anul trecut a avut botci schimbare și ea figurează în scriptele mele pe care le-am studiat azi ca matcă tânără, iar cea pe care am vazut-o ieri era marcată ca fiind din 2015. O să verific mâine dacă va fi frumos.

.
Citat din: Cristel din Martie 02, 2017, 12:07:57 PM
L-ai redus de la 6 la 4 prin scoaterea unor rame care mai aveau miere pe ele sau erau deja goale?
A fost redus de la 7 la 6 rame și scot din mijlocul cuibului ramă care are mai puțină miere. Uitate in ei ca să nu ai surprize, astăzi am mai găsit unu fără matcă, al treilea după iarna asta și mai am de verificat.

roi_ag

#400
Și o familie care are matcă din rasa Bucovineanu.Lejer poate să ocupe 8, 9 rame, eu la ora actuală le țin pe 6 rame . Să nu vă închipuiți că le am pe toate așa, am multi pe 5 chiar și pe 4rame dar tot așa de populate ramele. Ii țin foarte strânși primăvara.

roi_ag

Astăzi primul zbor de puiet pe 2017. Încurajator.

mape 48-petru manea


corneliuhrom

frumos zbor  un an bun  sa aveti [ [o fi numai albina tinara [puiet] in zbor  sau si albina care vrea sa aduca ceva polen ,nectar proaspat ] :nod: %%-.

roi_ag

Mulțumesc ! Sunt de toate dar predomina puietul .