Roi_ag

Creat de flavius, Martie 08, 2011, 07:29:30 PM

« precedentul - următorul »

roi_ag

Nu intră peste corp , am site tip combinat apicol.Daca urmărești topicul meu ai sa vezi și cum îi
iernez. O să pun mâine poze.

roi_ag

Citat din: andrei_georgian din Ianuarie 12, 2017, 08:51:40 PM
:hi: Am si eu o intrebare, capacele stupilor parca stau deasupra de corp? nu par sa intre peste corp  :smile:
Pozele promise.

corneliuhrom

peste sacul de rafie nu a ti mai pus nimic [ nu e prea mult curent de aer ridicind consumul :bzz: :-c.

roi_ag

Citat din: corneliuhrom din Ianuarie 17, 2017, 06:05:03 PM
peste sacul de rafie nu a ti mai pus nimic [ nu e prea mult curent de aer ridicind consumul :bzz: :-c.
Nu este un simplu sac de rafie.

andrei_georgian

Mutumesc pentru poze, foarte interesant  :hi:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

roi_ag

Astăzi am verificat cum stăm.Foarte multi nu s-au apucat de turte.

roi_ag

Peste o saptamana sper sa avem zbor de curatire , si de pe 16 Februarie sa intram in linie dreapta .
         http://www.accuweather.com/ro/ro/pitesti/271848/february-weather/271848

Eugen B

Ar fi bine. Dar mai crezi in meteo?

roi_ag

#383
Ieri și azi temperaturi peste 12gr, zbor de curățire bun in ambele zile, am redus cuiburile, toate familiile au puiet căpăcit, am găsit o familie fără matcă pe care am unificato.Puterea familiilor comparativ cu anul trecut este puțin mai mică.                                                             

roi_ag

Săptămâna asta am dat câte 750gr turtă proteică și acum curăț propolisul de pe site pentru că este casant și se curăța bine la temperaturi scăzute.

corneliuhrom

d l roi puneti turta proteica pe sita sau direct pe rame  :-c [se recomanda cantitate dupa puterea fam  :bzz: :-c] si dupa zbor bun de curatire  :bzz: va doresc succes si cit maimulte postari cu si despre  :bzz: :thanks: :yes:.

roi_ag

Le pun pe rame și la toți la fel că merită,sunt fruntași   :P
În 11 februarie au ieșit 2 zile la zbor! 
        https://youtu.be/6qzniLi3O9A

roi_ag

Citat din: maximotgv din Octombrie 18, 2015, 09:10:28 PM
Foarte fain pavilionul! ai poze  si la interior? Ce tip de stup folosesti?
Normal + 2 caturi de1/2

roi_ag

Astăzi au fost 17gr., albinele au zburat toată ziua , au început să aducă timid polen, am pus foliile și am unificat o familie fără matcă la care eclozionau ultimele albine, deci matca (care era de schimb liniștit 2016) a dispărut acum 21 de zile.

roi_ag

Astăzi un zbor molcom, așezat, cu abundență de polen, deja se vede bine pe rame. Matcile au devenit mitraliere    :bzz:  :nod: