Roi_ag

Creat de flavius, Martie 08, 2011, 07:29:30 PM

« precedentul - următorul »

ciucur

Citat din: roi_ag din Decembrie 09, 2016, 09:06:48 PM
Azi dimineață +2gr, la prânz soare și 16gr. M-am hotărât să fac un tratament cu acid oxalic.
Până am făcut soluția s-a inorat dar temperatura nu a scăzut sub 14gr. Desi albinele ieșeau ușor la
zbor în interior erau stranse în ghem . La ora 16 am terminat. Nu am putut să-mi dau bine seama
de depoluare dar clar din cei remarcați astă vară că fiind foarte puternici nu au albina care mă
așteptam și surpriză cei pe care îi știam m-ai slabi arată neașteptat de bine. Primăvara este departe,
vedem ce o fi până atunci.

Si eu folosesc o seringa mare pentru oxalic, dar la care atasez cel mai subtire ac posibil pentru a 'stropi' cu picaturi cat mai fine albinele. Tratamentul il tin caldut.
Din pacate eu nu am reusit sa dau inca oxalicul. Ar fi fost bine intrucat ieri a fost cald si aveau si zbor de curatire.
Frumos au zburat si la dumneavoastra!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

roi_ag

La 8zile de la tratamentul cu Acid Oxalic , un păduche mort și 2albine. Ori tratamentul cu Varachet
făcut înainte când au căzut peste 130paduchi a fost foarte eficient , ori AO nu și-a făcut efectul.

roi_ag

Astăzi la ora 13 temperatura a crescut la 8gr. și albinele au făcut un zbor anemic de curățire.

roi_ag

Fraților începând de astăzi sunt PENSIONAR ! :yes:
Dau de băut  :coffee: :coffee: :coffee: :beer: :beer: :beer: : sampanie: : sampanie: : sampanie: : sampanie: : sampanie:

filip

Citat din: roi_ag din Ianuarie 01, 2017, 05:07:51 PM
Fraților începând de astăzi sunt PENSIONAR ! :yes:
Dau de băut  :coffee: :coffee: :coffee: :beer: :beer: :beer: : sampanie: : sampanie: : sampanie: : sampanie: : sampanie:
Sa o folosesti sanatos,mult timp de acum inainte!
Bun venit in randul pensionarilor!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

roi_ag


romikele

Bun venit in clubul pensionarilor!
Ar trebui sa o punem de-un partid.  =))

roi_ag

Citat din: romikele din Ianuarie 01, 2017, 05:55:28 PM
Bun venit in clubul pensionarilor!
Ar trebui sa o punem de-un partid.  =))
Să împărțim bugetul intre noi  =)) =)) =))

filip

#368
Tocmai a fost anuntat punctul de pensie pentru 2017- 915,5 lei :P
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

roi_ag

Citat din: filip din Ianuarie 01, 2017, 06:14:55 PM
Tocmai a fost anuntat punctul de pensie pentru 2017- 915,5 lei :P
Sunt mulțumit cu ce am, dar e bine primit  :nod:

tassevasi

   La multi ani  tinere pensionar !!!  :)
    Sa  fi sanatos ,bucuros  si fericit   alaturi de familia ta .
   Numai bine .

roi_ag

Iernam bine. Toți .

Eugen B

Ce frumos sa asezat zapada pe stupi. Izolatie naturala.
Am si eu o intrebare, vad in spate un camion, de ce e gol?

roi_ag

Citat din: Eugen B din Ianuarie 12, 2017, 06:21:59 PM
Am si eu o intrebare, vad in spate un camion, de ce e gol?
Pentru că stupii îi iernez jos.Nu sunt adeptul iernarii pe pavilion, nici adeptul pavilionului.

andrei_georgian

 :hi: Am si eu o intrebare, capacele stupilor parca stau deasupra de corp? nu par sa intre peste corp  :smile:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.