Roi_ag

Creat de flavius, Martie 08, 2011, 07:29:30 PM

« precedentul - următorul »

roi_ag

În pastoral cu avionul !

roi_ag

Plantele care au salvat sezonul.

NYK74

Cum se numeste planta din prima fotografie ?se aseamănă cu o plantă numită la noi măzărichea sălbatecă.

roi_ag

Măzăriche și cealaltă Albastrica.

NYK74

Albăstrica creste în grîu si la noi,din păcate ,cele de acasă din Ro,avînd mica stupină în vatra satului nu prind  prea mult în raza lor în afară.
Celelalte de aici fiind în munte, măzărichea e puțină iar albastrica inexistentă ,am în schimb în toamnă cules bun de întreținere de iederă,e plină pădurea si gardurile vii.

roi_ag

Astăzi m-am apucat de curățit gratiile hanneman cu perie de sârmă pe polidisc.

MirceaCalin


MARIUS_bc

 =D>  =D>
o sa te plagiez  :nod:!!

roi_ag

Citat din: MARIUS_bc din Decembrie 06, 2016, 07:00:19 PM
=D>  =D>
o sa te plagiez  :nod:!!
Nu te dau in judecată .
Cureți întâi grosier cu un cuțit și o furculiță de descapacit alfel nu faci mai mult de 15 cu o perie.

NYK74

Vrem o idee la fel de bună si pt hannemanul de plastic,la curățare ..... :bravo:

bucovineanu

Gratiile din plastc se curata foarte usor de crescaturile din ceara, dupa ce au fost expuse o perioada la soare intr-o zi calduroasa. Se aseaza apoi gratia pe o suprafata dreapta si se curata cu un spaclu.

roi_ag

Citat din: NYK74 din Decembrie 07, 2016, 12:00:30 AM
Vrem o idee la fel de bună si pt hannemanul de plastic,la curățare ..... :bravo:
Nu am gratii de plastic, nu stiu si nu vreau să vorbesc fără să știu.Gratiile metalice se pot curăța bine
când este frig și ceara este casanta.

filip

La cele din plastic nu e indicat sa le cureti cand e ceara casanta ,atunci si ele sunt casante......
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

roi_ag

#358
Azi dimineață +2gr, la prânz soare și 16gr. M-am hotărât să fac un tratament cu acid oxalic.
Până am făcut soluția s-a inorat dar temperatura nu a scăzut sub 14gr. Desi albinele ieșeau ușor la
zbor în interior erau stranse în ghem . La ora 16 am terminat. Nu am putut să-mi dau bine seama
de depoluare dar clar din cei remarcați astă vară că fiind foarte puternici nu au albina care mă
așteptam și surpriză cei pe care îi știam m-ai slabi arată neașteptat de bine. Primăvara este departe,
vedem ce o fi până atunci.

roi_ag

#359
Astazi 14grade si un frumos zbor de curatire !