Roi_ag

Creat de flavius, Martie 08, 2011, 07:29:30 PM

« precedentul - următorul »

tassevasi

 Si eu am avut astazi zbor f f intens , chiar eram printre ei (voeba lui  Marin m-au si inpuns :) ) dar am uitat sa fac poze , poate  miine .
  Sa vedem cind  vor ramine  in pavilion ,vom avea tot  asa  zbor ?
     Numai bine .

roi_ag

#211
Bucuria oricarui stupar! Poate si a unui producator de miere !!! Tot atatea sa fie si in Martie

oroles

Frumos zbor! Felicitari!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tassevasi

Eee....i   te-ai dat la filme pe ytub ,bravo e frumos,... daca are cine sa te initieze   ,in poze vad ca nu esti singur pe acolo , :)
Numai bine .

roi_ag

Bio, multumesc ptr. instructiuni , maine incerc !  Cantitati aproximative ,zeama ,zahar ?

..la prepararea pastei in betoniera sunt niste "mici smecherii"

Daca intii se introduce lichidul zeama si apoii zaharul pudra se poate intimpla ca......la un moment dat se intimpla ca pasta sa ramina lipita uniform de peretii betonierei.

Atunci se opreste betoniera asteptam ca toata pasta "sa cada" , sa se adune in partea de jos a betonierei, se arunca cu putere zahar pudra, deasupra pastei si pe partea superioara a betonierei--in interiorul betonierei bineinteles.. --si apoi se invirte manual oala betonierei , pina pasta ajunge sus si imediat pasta  va cade peste zaharul pudra .
Se repeta operatiunea cu aruncarea de zahar pudra iar deasupra pastei si pe suprafata de betoniera unde a fost lipita pasta si apoi dam drumu la betoniera. Acum pasta va fi un cocolosh urias care sare prin betoniera de colo-colo si nu mai adrea la peretii betonierei.
Avem grija ca daca pasta pare subtire sa ii mai adaugam zahar pudra sa nu o lasam sa se prinda iar de peretii betonierei.

Daca se introduce intii zaharul pudra si apoi adaugam sirop, miere ....nu am avut pb sa se lipeasca de peretii betonierei...

roi_ag

Ieri am facut pentru prima data turtele cu betoniera .Astazi le-am introdus . Dupa marimea ghemului
15% din matci au inceput ponta.

roi_ag

Azi prima zi in care au adus polen ! Nu stiu de la ce, ca alunul din curte  s-a trecut de la Craciun !

ves.lucian

  Tizule , zici ca aduc polen ??? Nu-i cam devreme ??? Zic si eu , asa !!!
                                                          :rotfl: =)) :rotfl: =)) :rotfl: =))
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

roi_ag

Este foarte devreme . Dupa cum vezi alunul la mine este trecut demult.
Azi cand am venit de la munca ,zburau ,nu foarte intens si cum atunci cand zboara, intotdeauna, nu intru in casa inainte de a le observa zborul am avut surpriza sa vad ca aduc polen. Nu toti si nu
masiv.  :nod:

stefan1

  Alunul nu-i trecut, face o parte din matisori din toamna si parte in primavara. Polen dau si unii si altii primavara, e adevarat ca printre primele specii, daca sunt mai multe zile calde. Totusi in ianuarie e cam devreme pentru alun sa dea polen, dar matisori e normal sa fie.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Eugen B

La mine ghioceii sunt infloriti, si cred ca si de acolo e posibil sa fie polen. Vad ca plantele avanseaza bine ca este cald

albinasebes

sau faina de porumb de la porcii vecinului
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

roi_ag

Vecinii mei nu cresc porci ,vaci ,oi,capre ,numai .......... caini si pisici !  :nod:

roi_ag

Soia

ionel07196555