Roi_ag

Creat de flavius, Martie 08, 2011, 07:29:30 PM

« precedentul - următorul »

fiug1970


roi_ag

 
   MULTUMESC ! CRACIUN FERICIT ! : sampanie:

roi_ag

A inflorit alunul! Asta nu e a buna ! :uimit:

cipik

La perioada calda care a fost era de asteptat. Daca mai tinea caldura pocneau muguri de la cires.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Marius-ursulakhe

Ieri imi parea mie ca ca vad ceva pe picorasele din spate al unor albine dar tot eu ma gandesc "ba nu se poate polen asa repede "dar acuma daca am vazut la dumneavoastra poza asta nu ma mai mir sa fi avut

stefan1

Citat din: roi_ag din Decembrie 25, 2013, 08:59:27 PM
A inflorit alunul! Asta nu e a buna ! :uimit:

  Alunul face unii amenti inca din toamna. Nu stiu daca au inceput acum sa elibereze polen, dar la temperaturile care vad ca sunt in unele zone, nu este exclus. Poti sa verifici scuturand un 'matisor'. Numai sa nu stimuleze albinele sa inceapa cresterea de puiet, ca iarna eu cred ca de acum incolo va veni.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

PARINTELE

Matisori de alun apar de toamna si  infloreste din luna februarie pana in aprilie.
Acestea sunt florile masculine (amenti sau matisori), dar sunt si florile feminine, care vor forma, mai tarziu, alunele. Acestea din urma seamana cu niste muguri, care prezinta in partea superioara niste firicele subtiri, de un rosu aprins.
Ca plantă medicinală, alunul se remarcă și prin puterea sa depurativă (de curăţire a organismului), precum și ca fortifiant, numai alunele, ci și frunzele și, mai nou, coaja sau ramurile arbuștilor tineri. Importanţi în terapie sunt și mâţișorii de alun.
sanatate multa si sarbatori fericite.

roi_ag

Eu in poza am imortalizat matisori infloriti ba unii chiar trecuti.Am vizitat in zona ceilalti aluni mult
mai mari si spre multumirea mea nu au inflorit. Nu de alta dar este primul cules important de polen care stimuleaza ponta matcilor.

roi_ag

Micronucleele mele si in special matcile lor sunt bine pana acum.
Poze de astazi

cazacu marius

macin-Tulcea

roi_ag

Zbor frumos!!! A scazut presiunea in stupina!!! 2 luni nu mai sunt probleme!!! :bzz: :bzz: :bzz:

Marius-ursulakhe

Ce dimensiune au ramele din mininuclee?

roi_ag

Spre rusinea mea nu stiu ,desi sunt facute de mine .Ma duc in magazie timp de-o tigare si iti
spun  ^:)^

roi_ag

Dimensiunea interioara a ramei , inaltimea 10cm,latimea 12cm :hi:

Marius-ursulakhe

Va multumesc frumos si scuze de deranj .Multa sanatate va doresc   ^:)^    :thanks: