Roi_ag

Creat de flavius, Martie 08, 2011, 07:29:30 PM

« precedentul - următorul »

roi_ag

Citat din: SPYKAL din Octombrie 13, 2013, 11:15:36 PM
Citat din: roi_ag din Octombrie 13, 2013, 10:11:48 PM
Ce pot sa fac cu ele in afara de carat si incarcat stupii in camion
Foarte interesant. Felicitari pt realizare. Si eu sunt interesat de asa ceva. Cateva detalii si date tehnice ne poti oferi? Stima si respect!!!
Multumesc ! Sa-mi spui exact ce te intereseaza,ca asa e mult de vorba.Mie mi-au trebuit 3 luni sa ma dumiresc cat de inalta , cat de lata sa fie ce dimensiuni si grosimi de teava imi trebuie,ce scripeti ,ce rulmenti ,ce sistem de strangere sa folosesc,ce sistem de ridicat, ce roti,cum pot sa folosesc rotile apropiate si departate.Multe detalii se pot observa din poze.

SPYKAL

Citat din: roi_ag din Octombrie 13, 2013, 10:11:48 PM
Multumesc ! Sa-mi spui exact ce te intereseaza,ca asa e mult de vorba.Mie mi-au trebuit 3 luni sa ma dumiresc cat de inalta , cat de lata sa fie ce dimensiuni si grosimi de teava imi trebuie,ce scripeti ,ce rulmenti ,ce sistem de strangere sa folosesc,ce sistem de ridicat, ce roti,cum pot sa folosesc rotile apropiate si departate.Multe detalii se pot observa din poze.

M-ar interesa in principiu, dimensiunile si necesarul de materiale folosite sau sursa de unde te-ai inspirat. In prima faza intentionam sa imi confectionez o lira apicola dar realizarea ta m-a facut sa ma gandesc mai bine. Pentru ceea ce intentionez pe viitor acest lift apicol este mai indicat pt ceea ce vreau sa fac.Este mult mai practic Multumesc  anticipat. Stima si respect!!!

roi_ag

Inaltimea pana la nas, nu rade ca i-am dat-o unui coleg mai scund ca mine si zicea ca e prea inalta
pentru el dar sa tii cont si de faptul ca trebuie sa-ti ridice stupul la inaltimea camionului.Aici se mai poate jongla din distanta dintre rulmentii de sus si cei de jos ai liftului.
Materiale:Teava dreptunghiulara 40/20 cadru , 30/20 carucior si sistemul de la roti, 30/30 sist.de
strangere ,25/25 sist strangere ,toate de 2 mm grosime ,platbanda 30/3, 40/3,suruburi m12,piulite m12 cu autoblocare scripeti ptr porti  mai ieftini de la asa zisi moldoveni ,roti tot de la ei dar din alea ca in poza ca una rezista la 280 kg ,4 rulmenti nu mai stiu dimensiunea dar sa culiseze pe sina din teava de 40/20.
Cost materiale aproximativ 400 ron.
Sursa de inspiratie din filmele postate 2 pagini mai inapoi.Succes!

SPYKAL

Citat din: roi_ag din Octombrie 14, 2013, 11:31:40 PM
Inaltimea pana la nas, nu rade ca i-am dat-o unui coleg mai scund ca mine si zicea ca e prea inalta
pentru el dar sa tii cont si de faptul ca trebuie sa-ti ridice stupul la inaltimea camionului.Aici se mai poate jongla din distanta dintre rulmentii de sus si cei de jos ai liftului.
Materiale:Teava dreptunghiulara 40/20 cadru , 30/20 carucior si sistemul de la roti, 30/30 sist.de
strangere ,25/25 sist strangere ,toate de 2 mm grosime ,platbanda 30/3, 40/3,suruburi m12,piulite m12 cu autoblocare scripeti ptr porti  mai ieftini de la asa zisi moldoveni ,roti tot de la ei dar din alea ca in poza ca una rezista la 280 kg ,4 rulmenti nu mai stiu dimensiunea dar sa culiseze pe sina din teava de 40/20.
Cost materiale aproximativ 400 ron.
Sursa de inspiratie din filmele postate 2 pagini mai inapoi.Succes!
Multumesc mult pt raspunsuri. Stima si respect!!!

roi_ag

Stupul pe care lucrez.Cuib 1/1 cat 1/2.

roi_ag

Podisorul sita

roi_ag

La transport PFL-ul se scoate si se pune asa.Dupa ce se aseaza pe noua vatra se reintroduce.
Sistemul de prindere a componentelor stupului se face cu tije.

roi_ag

Fundul stupului cu 3 orificii aerisire care se obtureaza cu o bucata de policarbonat.

roi_ag

Iernare. Maxim 7 rame cu 2 diafragme stg. dr

roi_ag

Diafragma

roi_ag

Pernitza

roi_ag

Rama multifunctionala

roi_ag

STUPINA

roi_ag

Asteptand primavara

roi_ag

Nucleele de imperechere