Roi devenit nucleu de imperechere

Creat de NiKoN, August 03, 2011, 09:11:09 PM

« precedentul - următorul »

NiKoN

Dupa salcam am facut un roi artificial pe 3 rame cu botca de schimbare linistita. Ulterior am mai ajutat roiul cu o rama aproape de ecloziune. Din pacate matca, desi foarte frumoasa ca si constitutie a prins cam 10 zile de ploi si nu a iesit la imperechere. Pe 10 iulie am indepartat matca, am introdus o rama cu oua proaspete, din care si-a tras botci. Pe 31 iulie aveam deja  o palma de fagure cu oua proaspete si o matcuta vioaie. Pe 1 august am introdus 2 rame cu puiet capacit in ultima faza de dezvoltare, iar seara deja am stimulat cu 200 de ml sirop de zahar 2la1. Albina este suficienta pentru a acoperi ramele introduse si in natura exista cules de polen si nectar de floarea soarelui, aflata pe ultima suta de metri. am acoperit si cuibul cu o folie, pentru a pastra caldura necesara. Intrebarea care ma macina este daca voi reusi sa intru in iarna cu o familie cu sanse de supravetuire? Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

PS Sunt din jud, Iasi, zona Pascani, detin 2 familii si acest roi, nucleu sau poate familie.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

orbanstefan64