lapte praf degresat

Creat de costy VN 44 ani, Decembrie 03, 2013, 10:56:12 AM

« precedentul - următorul »

Fane

Nu stiu ce sa fac daca sa o folosesc sau nu imi trebuia azi urgent sa fac niste turte pentre a le ajuta un pic si nu stiu  daca e ceva diferenta (daca nu scrie inactiv pe ia) sau daca le va face ceva rau albinelor

mmacreanu

Citat din: Fane din Februarie 11, 2014, 08:17:31 AM
Nu stiu ce sa fac daca sa o folosesc sau nu imi trebuia azi urgent sa fac niste turte pentre a le ajuta un pic si nu stiu  daca e ceva diferenta (daca nu scrie inactiv pe ia) sau daca le va face ceva rau albinelor

Eu m-am informat inainte in carti de apicultura si peste tot scrie ca drojdia de bere trebuie sa fie inactivata, alta drojdie de bere sa nu faca rau albinelor!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

crisian-nicolae

Fane fugi repede la Turnu in piata la farmacia veterinara ,are drojdie inctivata  ,iar la peny lapte praf Raraul. :hi:

Fane

Da stiu asta dar nu stiuc daca si care, ar fi diferenta intre drojdia asta care o am eu si cea inactiva, care o fi diferenta? daca o pun so dospi oi face ceva cozonaci?

Fane

#49
Lasă-mă ca de acolo am luat și nu mai avea pentru albine și nu am găsit nici la Alexandria și nu știu ce sa fac chestia e ca am și pus în turte și nu știu dacă sa le-o dau sau nu acum vroiam sa plec la albine, am luat și lapte Raraul

B-K

Raraul am luat si eu . Sa inteleg ca daca are 26% grasimi si 26% proteina trebuie trebuie pusa o cantitate care in final turtele sa aibe proteina 10% ? E bun de ceva lapte asta sau sa caut in alta parte?

Fane

Eu am inteles ca e foarte bun, asi vrea si eu un raspuns de la cine a mai folosit.

B-K

Asa am inteles si eu , doar ca are nivel de proteina e mai scazut si trebuie pus mai mult ca si cantitate , iar in final proteina per toata cantitatea de turta sa fie undeva la 10%................deci spor la calule  :D

D006

  Voi mai uitați o variabilă extrem de importantă : cantitatea de proteina digerabilă(asimilabilă).

albinasebes

"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

yulian

Prea multa grasime in laptele praf. Trebuie sa va incadrati cu ingredientele in 5%!

MIHAI BALS

drojdia de bere e buna,AGSIRA e singurul producator si are un singur produs.
laptele praf trebuie sa fie degresat!
un lapte praf bun pt albine e PROTILAC,se gaseste la farmaciile veterinare si costa in jur de 10 lei kg(comandat la sac de 25 kg la distribuitorul ROMVAC costa 7,5 lei/kg).

soricul

Citat din: MIHAI BALS din Februarie 11, 2014, 09:05:34 PM
drojdia de bere e buna,AGSIRA e singurul producator si are un singur produs.
laptele praf trebuie sa fie degresat!
un lapte praf bun pt albine e PROTILAC,se gaseste la farmaciile veterinare si costa in jur de 10 lei kg(comandat la sac de 25 kg la distribuitorul ROMVAC costa 7,5 lei/kg).
Acesta nu este laptele pentru vitei?
"Viata eroilor,dintre toate,este cea mai mare lectie de umanitate pe care ne-o da istoria"

MIHAI BALS

ba DA!
dar e bun si la albine!

Aurelian A.

Citat din: B-K din Februarie 11, 2014, 02:39:35 PM
Raraul am luat si eu . Sa inteleg ca daca are 26% grasimi si 26% proteina trebuie trebuie pusa o cantitate care in final turtele sa aibe proteina 10% ? E bun de ceva lapte asta sau sa caut in alta parte?
De unde ai luat,doar la penny este? :thanks:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga