Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Citat din: dedu din Martie 25, 2011, 08:28:51 PM
Sunt de acord cu Bucovineanu,nu ducem albinele la restaurant.....parerea mea este ca mai mult de jumatate dintre cei care baga ceai albinelor baga si ceapa(bine,acum nu mai baga asa multi pt ca este protofil).La mine bag azi si maine este lins la toti tot....nu mi sa intamplat sa nu manance dupa cateva zile.
Florin_dan-eu bag 2 cepe dinalea mari,cativa morcovi,putin usturoi + protofil la 12 litrii de sirop,la mine la stupi se pare ca merge ft bine ''metoda'' asta,plini stupii de puiet si aduna polen din abundenta,bag la fiecare saptamana putin mai bine de jumatate de litru.
Anul asta am bagat din decembrie turte cu protofil in ei si acum ceai de cateva saptamani....stupi asa in primavara nu am mai avut niciodata (ma bucur ca exista acest site,fara el sunt sigur ca nu era asa).
.......Ceapa usturoiul si pelinul sint antibiotice naturale,nu toate plantele au aceasta calitate,propolisul este singurul produs natural care intrece cele 3 plante in putere antivirala,un batrinel apicultor administra sucul de ceapa nediluat si neamestecat cu nimic,punea nitel suc in hranitor si albinele i-l lua.Eu unul de morcovi nu am auzit sa se foloseasca in stimularea sau tratarea preventiva a albinelor(desi cultiv morcovi mai bine de 1 h ) :smile:

CRISTIAN71

Si eu fac stimulari de doua saptamani la greu din trei in trei zile. Albinele aduce polen in disperare . Puiet prezent in diferite stadii de dezvoltare pe 4 rame. Stimulez asa pentru ca vreu anul acesta sa divizez fiecare familie in 4 dupa salcim. Uitamdu-ma astazi la cum aduce polen , am vazut la un stup prezenta mai multor trintori. Sa inteleg ca-i creste de timpuriu pentru a intra in frigurile roitului in urmatoarele saptamani ?

sfantul spiridon

ramele pe care le-ai lasat peste iarna, au avut celule de trantor
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

bucovineanu

Citat din: CRISTIAN71 din Martie 26, 2011, 08:12:35 PM
Si eu fac stimulari de doua saptamani la greu din trei in trei zile. Albinele aduce polen in disperare . Puiet prezent in diferite stadii de dezvoltare pe 4 rame. Stimulez asa pentru ca vreu anul acesta sa divizez fiecare familie in 4 dupa salcim. Uitamdu-ma astazi la cum aduce polen , am vazut la un stup prezenta mai multor trintori. Sa inteleg ca-i creste de timpuriu pentru a intra in frigurile roitului in urmatoarele saptamani ?
Nu este indicata o faramitare asa de mare a familiilor. Cel mult divizarea in 2 a fiecarei familii.

D006

   Intre Blaj si Galati  am mers si la stupi pentru a urmari evoluria familiilor si a administra stimulente in continuare :

                                                       





                                                         

dedu

Care este in primavara primul cules de miere,de la ce aduna primavara prima data miere?
Urzica moarta-asta o fi primul cules cat de cat de miere din primavara?
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

bucovineanu

Primul cules de nectar in primavara este de la salcie.

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Martie 18, 2011, 08:20:27 PM
   Am inceput stimularea totala
....
    RECOMAND ADMINISTRAREA RESPONSABILA DE FRUCTOZA !
....

Ai mai pus ceva in fructoza, sau ai administrat-o exact asa cum ai cumparat-o?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  In primavara se mai pun niste chestii in ea ... dar toate la timpul lor !

stupar

A pus protofil,a scris mai sus. :hi: :hi:

pharaonu75

Protofil, startovit, nosestat, fungisan, ceaiuri... se pot adauga multe!
Ma interesa ce anume a pus Dragos si in ce cantitati.

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Martie 29, 2011, 11:31:38 PM
  In primavara se mai pun niste chestii in ea ... dar toate la timpul lor !

Astept! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

   ma faci sa anunt in avanpremiera  ca discutia va avea loc in primul week-end dupa Paste cand va avea loc intalnirea organizata de mine !

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Martie 30, 2011, 12:07:05 AM
   ma faci sa anunt in avanpremiera  ca discutia va avea loc in primul week-end dupa Paste cand va avea loc intalnirea organizata de mine !

Eu sunt nevinovat, nu stiu nimic... tu spui ce vrei... =)) =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Martie 30, 2011, 12:07:05 AM
   ma faci sa anunt in avanpremiera  ca discutia va avea loc in primul week-end dupa Paste cand va avea loc intalnirea organizata de mine !
??????????????????????????????

dupa paste?
nu era vorba de 1,2 mai?
s-a amanat?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333