Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

Vin caldurile! Nu uitati lectiile profesorului !!!! MENTINETI FOLIA PESTE RAME INDIFERENT DE VREME !!! Eventual mariti urdinisul sau aplicati plasa dar pe fundul stupului.

D006

Foarte adevarat spus.
Am doua cutii cu fundul solid si erau albinele afara ca sa incalzit si aici (35C) dar restul isi vedeau de treaba fara probleme.
Asa ca le-am mutat in cutie cu fund cu plasa.
Doar nucleele mai au fund solid si mai vad cateodata albina afara la ventilat.

D006

    Am ajuns in vizita la Valter , ieri am primit la stupina vizita gazdei noastre din Franta , Michael, care a fost impresionat pozitiv de rasa romeasca de albine si mai ales de cumintenia lor. Am reusit sa punem bazele unei colaborari care speram ca la anul sa se concretizeze in schimburi comerciale.
  Maine mergem la o partida de pescuit la chefal pe malul Marii Negre doar dupa atata munca mai trebuie si odihna.

D006

   Am facut si cateva filme in prisaca la Valter unde ne-am intalnit cu prietenii din Franta precum si cu prieteni din tara.

[youtube=600,480]http://www.youtube.com/watch?v=bRTINsyQeA4[/youtube]

D006

   sa continuam si cu partea a doua :

[youtube=600,480]http://www.youtube.com/watch?v=p2W6qfz_qWI[/youtube]

gheco

Tot respectul pentru Valter. Ce si-a propus a realizat. La mai multe si mai frumoase matci.
Cat despre Dragos,  filmeaza neprofesionist, dar prezinta realitatea nuda, fara sa ascunda aspectele neplacutesau prea placute.
Sesizasem lipsa lui Marius Cruceanu de pe forum si acum inteleg ca este in vacanta.
Toate bune la toata lumea.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

D006

  Tocmai neprofesionalismul meu in ale filmarii fac aceste clipuri atat de bine primite de comunitate . Asta ar mai trebui ! , sa fac cursuri de cameraman ... :rotfl:  , Consider ca important este mesajul primit se oameni si nu stangacia mea in manuirea telefonului.
  Poate intr-o buna zi voi lua un cameraman profesionist dupa mine si voi face si niste filme profi !

nicomico

Pe mine ma incanta aceste filmari fara o pregatire prealabila.Imi sampara dorul de albine.Vreu sa va spun ca am facut un drum de 200km pana la Almeria sa cunosc pe dl Milu si sa fiu cateva momente in contact cu aceste minunate "gaze".Felicitari Dragos pentru ce faci ,continua tot asa,numai bine si cat mai multe intalniri cu prietenii dragi.   :hi:

crombra

Citat din: gheco din Iulie 18, 2010, 06:06:17 PM

Sesizasem lipsa lui Marius Cruceanu de pe forum si acum inteleg ca este in vacanta.


Ce vacanta, fratele meu?
Eram la Valter sa cumpar 12 familii. Tura a doua. Ceea ce s-a si realizat.
Marfa de calitate. Prima tura luata pe data de 22 iunie are deja caturile de 3/4 pline cu miere de floarea soarelui.
Cu putin noroc, o sa recoltez miere si de la tura a doua.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

gheco

Citat din: dragos2006 din Iulie 18, 2010, 06:11:35 PM
  Tocmai neprofesionalismul meu in ale filmarii fac aceste clipuri atat de bine primite de comunitate . Asta ar mai trebui ! , sa fac cursuri de cameraman ... :rotfl:  , Consider ca important este mesajul primit se oameni si nu stangacia mea in manuirea telefonului.
  Poate intr-o buna zi voi lua un cameraman profesionist dupa mine si voi face si niste filme profi !

Nu ar mai avea farmec!
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Citat din: crombra din Iulie 18, 2010, 09:56:48 PM
Citat din: gheco din Iulie 18, 2010, 06:06:17 PM

Sesizasem lipsa lui Marius Cruceanu de pe forum si acum inteleg ca este in vacanta.


Ce vacanta, fratele meu?
Eram la Valter sa cumpar 12 familii. Tura a doua. Ceea ce s-a si realizat.
Marfa de calitate. Prima tura luata pe data de 22 iunie are deja caturile de 3/4 pline cu miere de floarea soarelui.
Cu putin noroc, o sa recoltez miere si de la tura a doua.

Felicitari.
Pentru anul viitor ma inscriu la Valter pentru ceva matci pentru ca prea blande albine are si este foarte placut sa lucrezi cu ele.

Cu toata stima
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

sfantul spiridon

dupa ce am vazut filmuletele, m-am intrebat daca albinele alea au ac :rotfl:
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

crombra

Citat din: sfantul spiridon din Iulie 19, 2010, 08:10:14 AM
dupa ce am vazut filmuletele, m-am intrebat daca albinele alea au ac :rotfl:

Pai va zic eu,. Au. La vizita facuta de francezi, la un moment dat, pe Michel l-a mancat undeva sa verifice cat de agresive sunt albinele ca prea erau linistite. A ridicat de un stup si i-a dat drumul. Instantaneu au furat-o toti. Eu am castigat 5 doze antireumatice.
Dupa care dupa 10 minute liniste totala.Si era innorat si se pregatea de ploaie.
Albine foarte blande. E drept si culesul era in toi la floarea soarelui.
Oricum, Valter face o selectie super si nu il laud din prietenie sau ca sa-i fac reclama.
Reclama si-o face singur.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

gheco

Mare pacat pentru ca Valter nu mai are timp sa posteze.
Lipseste de pe forum sarcasmul lui fin si pertinent.
Sa vedem dupa ce vinde matcile ce ne povesteste.
Toate bune.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

prisecarul

din toamna va avea grija sa scrie!
acum majoritatea sunt ocupati cu pastoralul, apoi vor incepe pregatirile pentru anul viitor, asa ca timp de povesti, la iarna!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!