Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

teoalbina

Citat din: italianu din Februarie 03, 2015, 08:34:59 PM
era o figura de stil! De taktic ai auzit ? Vezi ca ala functioneaza 100%!il combini cu a.o si esti sigur!
Mai multe amanunte ne puteti da? In aceasta combinatie, aplicata banuiesc cu Furetto si musai cu masca de protectie, se mai pot face si alte tratamente fara ca matcile sa fie in pericol?

D006

Pentru ca vine primavara am o dedicatie foto pentru Valter si Andrei Ignatov.

italianu

Dragos,pai alea-s cirese!
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

Ignatov Andrei

Citat din: dragos2006 din Februarie 04, 2015, 08:55:36 AM
Pentru ca vine primavara am o dedicatie foto pentru Valter si Andrei Ignatov.

Asa da!!!
Multumesc!

D006

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 29, 2015, 10:10:33 PM
Si pentru ca tot este perioada in care toata lumea se intreba cand sa intre cu turte in stupi sau cu sirop cum am vazut de  curand ar fi bine sa recapitulam etapele coloniei de albine in aceasta perioada.

1)15 ian-5 feb.- reluarea dezvoltarii acinilor glandelor hipofaringiene si reluarea secretiei laptisorului regal. Aparitia sporadica a pontei reginei.
2)6feb-1mar. declansarea hranirii regine si inceperea depunerii pontei in mod progresiv.
3) 2 mar -23 mar. eclozionarea primei generatii de albine si inceperea schimbului de albine.
4)24 mar. -14 aprilie .eclozionarea celui de al doilea val de puiet si terminarea inlocuirii albinei de iarna .

PS. aceasta nu este o regula generala dar se aplica foarte bine la AM Carpatica.

  Azi am profitat de soarele de afară si am aruncat un ochi prin cateva colonii . Deja se simte ca regina este pregatita sa incepa ponta . E prima iarna in care nu am mai dat turte si treaba este OK. M-am gandit ca daca vor muri vreo doua colonii inseamna ca voi lasa selectia naturala sa-si faca datoria . Sunt curios daca imi va muri vreo familie , pana acum mortalitate 0.

ves.lucian

Citat din: dragos2006 din Februarie 04, 2015, 08:55:36 AM
Pentru ca vine primavara am o dedicatie foto pentru Valter si Andrei Ignatov.

  Si eu care doream asa de mult sa ma numar printre cei carora le-ai dedicat poza aceasta teribila !!!
  Bine ca poza nu era despre pomi sau flori !!!
  CA TAT MA TAIAM !!!
        :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

clabescu.marius

Citat din: dragos2006 din Februarie 04, 2015, 05:56:42 PM
Citat din: dragos2006 din Ianuarie 29, 2015, 10:10:33 PM
Si pentru ca tot este perioada in care toata lumea se intreba cand sa intre cu turte in stupi sau cu sirop cum am vazut de  curand ar fi bine sa recapitulam etapele coloniei de albine in aceasta perioada.

1)15 ian-5 feb.- reluarea dezvoltarii acinilor glandelor hipofaringiene si reluarea secretiei laptisorului regal. Aparitia sporadica a pontei reginei.
2)6feb-1mar. declansarea hranirii regine si inceperea depunerii pontei in mod progresiv.
3) 2 mar -23 mar. eclozionarea primei generatii de albine si inceperea schimbului de albine.
4)24 mar. -14 aprilie .eclozionarea celui de al doilea val de puiet si terminarea inlocuirii albinei de iarna .

PS. aceasta nu este o regula generala dar se aplica foarte bine la AM Carpatica.

  Azi am profitat de soarele de afară si am aruncat un ochi prin cateva colonii . Deja se simte ca regina este pregatita sa incepa ponta . E prima iarna in care nu am mai dat turte si treaba este OK. M-am gandit ca daca vor muri vreo doua colonii inseamna ca voi lasa selectia naturala sa-si faca datoria . Sunt curios daca imi va muri vreo familie , pana acum mortalitate 0.
Domnule Dragos as dorii sa va intreb daca la control a-ti  gasit puiet in familii deoarece am facut si eu un control acum o saptamana cand mi-a permis vremea la 2-3 familii si am gasit puiet larvar si oua cam 5 cm in mijlocul cuibului.

D006

pentru prietenul Lucian din zabrani am o dedicatie speciala ! mi-as dori un bonsai dintr-un pom fructifer .

D006

Citat din: clabescu.marius din Februarie 04, 2015, 07:00:03 PM
Domnule Dragos as dorii sa va intreb daca la control a-ti  gasit puiet in familii deoarece am facut si eu un control acum o saptamana cand mi-a permis vremea la 2-3 familii si am gasit puiet larvar si oua cam 5 cm in mijlocul cuibului.
Si eu in urma cu o saptamana la o familie din trei examinate am gasit o arie rotunda cu diametru cam de 5 cm . in care se gasea puiet capacit.

ves.lucian

Dragul meu prieten Dragos !!!
Pozele pe care le-ai pus nu sunt bonsai ci POMI COLUMNARI !!!
Pentru asa ceva este nevoie de portaltoi cu VIGOARE FOARTE REDUSA !!!
Vigoarea unui pom nu este data de soiul respectiv , ci de portaltoi !!!
De exemplu , acelasi soi de par altoit pe gutui sau pe par paduret !!!
Pe par paduret intra pe rod dupa aprox. 7 ani , vigoare puternica , traieste peste 100 de ani !!!
Pe gutui intra pe rod dupa 3 ani , vigoare mai mica , aroma in plus cu ceva de la radacina gutuiului , traieste in jur de 35 de ani !!!
NU POTI SA FII CU TOATE IN ACELASI TIMP !!!
                 
SANATATE MAXIMA TIE SI FAMILIEI TALE !!!

                  :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

D006

Imi pare rău ca nu mai gasesc niste poze cu bonsai din pomi fructiferi , ceva deosebit.

ves.lucian

  Sa nu-ti para rau !!! Le gasesti tu !!! Si dupa asta , le voi vedea si eu !!!
                                                     :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

D006


bismark

   Acele rosii sint din specia chery si intradevar daca stii sa le conduci ajung la asemenea dimensiuni si produc foarte mult ca sint, ca niste cirese putin mai mari. ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

D006

Vreau sa las insemnat in jurnal ca azi am participat la prima teleconferintă pe teme apicole de pe Youtube . E ceva extraordinar si trebuie dezvoltat.  Am fost 36 de participanti , urmatoarea intalnire va fi duminica viitoare la ora 21.