Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: stefan1 din Decembrie 31, 2014, 03:04:32 AM
Au ajuns acolo sa il critice de ce nu a alertat in avans barcile de salvare de pe Techirghiol daca stia ca elicopterul va trece peste acel lac!!
In loc de concluzie :

  Daca nu se fac exercitii , protocoalele nu functioneaza !  in acest caz e doar vina sefilor .
  Exemple :
1) avionul cazut in Apuseni nu avea voie sa se ridice de la sol din cauze tehnice.
2) elicopterul de la Constanta nu avea voie sa traverseze suprafete lacustre deoarece nu era echipat cu veste de salvare si sistem de semnalizare.
3) Ambulante inzapezite deoarece au fost trimise fara masina de dezapezire .

In toate aceste cazuri AU MURIT OAMENI !!! de vina este doar Arafat deoarece nu isi pregateste suficient personalul . In toate aceste cazuri nu ar fi existat morti daca s-ar fi respectat protocoalele si normele in vigoare.

italianu

Citat din: dragos2006 din Decembrie 31, 2014, 09:22:02 AM
Citat din: stefan1 din Decembrie 31, 2014, 03:04:32 AM
Au ajuns acolo sa il critice de ce nu a alertat in avans barcile de salvare de pe Techirghiol daca stia ca elicopterul va trece peste acel lac!!
In loc de concluzie :

  Daca nu se fac exercitii , protocoalele nu functioneaza !  in acest caz e doar vina sefilor .
  Exemple :
1) avionul cazut in Apuseni nu avea voie sa se ridice de la sol din cauze tehnice.
2) elicopterul de la Constanta nu avea voie sa traverseze suprafete lacustre deoarece nu era echipat cu veste de salvare si sistem de semnalizare.
3) Ambulante inzapezite deoarece au fost trimise fara masina de dezapezire .

In toate aceste cazuri AU MURIT OAMENI !!! de vina este doar Arafat deoarece nu isi pregateste suficient personalul . In toate aceste cazuri nu ar fi existat morti daca s-ar fi respectat protocoalele si normele in vigoare.


Dragos,de ce privim ca si mai toata lumea ,paharul gol?
Cite vieti au fost salvate de SMURD? Sa nu uitam (io nu-s plecat decit de 15 ani din tara) cit bine a facut!
Pentru multi ani s-a auto-finantat ,de la stat nu a primit nimic!
Imi aduc aminte discutiile in momentul in care,de pe plan local-judetul Mures-,a dorit sa se extinda la nivel national,toti mincatorii de ,,rahat" ,burtosi si spagari ,s-au luat de el!
El a fost ,,salvarea" multor bolnavi,femei gravide sau accidentati!
Tu zici ca el e vinovat pentru anumite esecuri,dar daca ramineam la ceea ce aveam cum era?
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

D006

Se putea si mai bine .  Problema este ca acest SMURD este o forma fara continut.

Imi place ca muti injura medicii si popii pentru  ca ei sunt raul societatii .Injura pana se imbolnavesc , apoi dau fuga la biserica sa se roage pentru sanatate si la doctor sa-l faca bine . URASC IPOCRIZIA SI PROSTIA !

elvis

nu e ipocrizie sa injuri doctori si popi platiti de tine care ar trebui sa isi faca treaba dar nu si-o fac....si nici macar nu poti sa ii dai afara
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

D006

#8854
la vizita in stupina :

http://youtu.be/nZFIExLDPgM

dan sebastian

nu a vazut rusu gram de condens la cum e podisorul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Eduard Rotaru

are urdinis superior...

paul1

Citat din: dragos2006 din Decembrie 31, 2014, 09:55:45 AM
la vizita in stupina :


https://www.youtube.com/watch?v=nZFIExLDPgM
Daca nu intervine URGENT cu hrana, la primavara va avea doar ... stuf , tinand cont ca filmarea e facuta in decembrie !
La ora asta albinele nu trebuie sa se vada printre rame, asa cum am vazut la Dragos in filmarea facuta cu ocazia taierii porcului !

bio

Citat din: Ignatov Andrei din Decembrie 31, 2014, 12:55:05 AM
Citat din: bio din Decembrie 30, 2014, 11:45:56 PM
sa nu-mi spuna mie careva ca nu sunt medicii cei mai mari shpagari ca nu il cred .

Prietene, nu te supara, dar tu, care castigi 5000 pe luna si esti ghiftuit de carne si vin, de ce ai pretentii la un "shpagar" cu 1200 pe luna, vai mama lui, sa te faca sanatos ?!?

Nea Andrei, cred ca ma confunzi,...nu prea ma ghiftuiesc eu cu carne si vin, ... si nu cred eu ca un medic ar avea  doar 1200 .


Daca ajungi cu ceva probleme in vreun spital esti belit de tot personalul care lucreaza acolo. Incepind de la femeia de serviciu si tot asa in ordine pina la doctorul care speri ca te va face bine.

...unde mai pui, ... daca ai un bolnav internat in vreun spital esti nevoit sa ii cumperi medicamente din afara spitalului si cind i le duci esti taxat la intrarea in spital . Platesti accesul in spital ca ii duci bolnavului medicamente si mincare care trebuiau asigurate de catre spitalul respectiv .






tassevasi

 Stupii lui sunt din  papura si stuf , la un asemenea  numar de stupi ,pt  el aceasta  varianta e  cea mai buna solutie ca pret .
  Nu are cum sa aiba  condens  cu asemenea  materiale  absorbante .
   Numai bine .

bio

Citat din: dragos2006 din Decembrie 31, 2014, 09:47:41 AM
...
Imi place ca muti injura medicii si popii pentru  ca ei sunt raul societatii .Injura pana se imbolnavesc , apoi dau fuga la biserica sa se roage pentru sanatate si la doctor sa-l faca bine . URASC IPOCRIZIA SI PROSTIA !

Modul in care multi din sistemul medical  i-si desfasoara activitatea este sub orice forma de omenie.
Ma repet poate nu tii minte ce citesti de ieri pe azi.

Citat din: bio din Decembrie 30, 2014, 05:44:50 PM
......
Nu dai shpaga la femeia de serviciu dormi pe salteaua goala...
..nu dai shapaga la infirmiera sau asistenta care i-ti face injectia, i-ti face injectia parca da cu lopata ..
..nu dai shpaga la doctor mori cu zile.

ionel07196555

Citat din: bio din Decembrie 31, 2014, 10:24:08 AM
Citat din: Ignatov Andrei din Decembrie 31, 2014, 12:55:05 AM
Citat din: bio din Decembrie 30, 2014, 11:45:56 PM
sa nu-mi spuna mie careva ca nu sunt medicii cei mai mari shpagari ca nu il cred .





Daca ajungi cu ceva probleme in vreun spital esti belit de tot personalul care lucreaza acolo. Incepind de la femeia de serviciu si tot asa in ordine pina la doctorul care speri ca te va face bine.

...unde mai pui, ... daca ai un bolnav internat in vreun spital esti nevoit sa ii cumperi medicamente din afara spitalului si cind i le duci esti taxat la intrarea in spital . Platesti accesul in spital ca ii duci bolnavului medicamente si mincare care trebuiau asigurate de catre spitalul respectiv .
Ai uitat : sa nu pierzi cumva bonurile de la medicamente sa le predai cui trebue .
se supara   DL. sau sa nu fie bonu sifonat caun servetel folosit.

mape 48-petru manea

Citat din: paul1 din Decembrie 31, 2014, 10:17:09 AM
Citat din: dragos2006 din Decembrie 31, 2014, 09:55:45 AM
la vizita in stupina :


https://www.youtube.com/watch?v=nZFIExLDPgM
Daca nu intervine URGENT cu hrana, la primavara va avea doar ... stuf , tinand cont ca filmarea e facuta in decembrie !
La ora asta albinele nu trebuie sa se vada printre rame, asa cum am vazut la Dragos in filmarea facuta cu ocazia taierii porcului !


Cand familiile sunt puternice este normal se fie albine si deasupra ramelor ,pentru ca nu au loc toate in partea de jos a ramelor inde sunt celule goale ---si dupa cum se vede din film sunt familii puternice

paul1

Nea Petrica, oricat de puternice ar fi familiile, intr-adevar are familii puternice, nu au voie sa fie pozitionate asa  la ora asta! Filmuletul l-am vazut toti. Are loc berechet printre rame ! Sunt 2 variante ... ori au terminat hrana, ceea ce-i nasol, ori sufla Crivatul de numa prin stuful ala si albinele s-au organizat asa pentru a-si putea mentine mai bine caldura sus, lucru care nu-i tocmai koser !

D006

Am si eu o colonie care ierneaza asa , pur si simplu s-a mutat in podisor . Astept vremea buna sa vad care este taina . la intrarea in iarna a avut toate ramele pline cu miere . Cred ca este ceva genetic .