Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006


mape 48-petru manea

Eu zic sa-l punem pe Dragos in locul lui Arafat sau de ce nu presedinte ca el le stie pe toate
Iti doresc Dragos ca noul an sa-ti aduca mai multa bunatate si intelepciune

bio

Citat din: mape 48-petru manea din Decembrie 30, 2014, 10:32:33 AM
Eu zic sa-l punem pe Dragos in locul lui Arafat sau de ce nu presedinte ca el le stie pe toate
Iti doresc Dragos ca noul an sa-ti aduca mai multa bunatate si intelepciune

Hai nea'Petrica termina cu  astea. ... :wink:
Termina si nu ii da idei, ca lasa apicultura si o sa vrea sa treaca la alt nivel.
.. Unde naibii sa-l pui ca nu-i decit gura de el,......in rest este  "pamint de flori" .


D006

Citat din: stefan1 din Decembrie 30, 2014, 01:15:00 AM
1) Daca ai vazut un sondaj recent, SMURD-ul se bucura de mai mare incredere la populatie chiar decat Biserica, nemaivorbind de politicieni.
2) E inerent ca la atat volum de activitate sa fie si esecuri.  Probabil este un protocol si o colaborare intre serviciile de salvare si cei de la Circulatie.   3)Nu poate Arafat sa faca tot, sa ia el toate deciziile, sa curete tot el drumurile de zapada, sa repare avioanele si elicopterele ca sa fie totul perfect.
4 )Si asa eu cred ca se exagereaza cu exigentele astea de curatire a drumurilor pe perioada de viscol, cand munca e absolut inutila, se consuma energie si materiale poluante fara nici un efect.
5) Iohannis spunea anii trecuti referitor la asemenea pretentii de a curata de zapada drumurile, ca s-a interesat anume in Germania cum procedeaza si sunt acolo multe orase care nu intervin nicicum, spunand ca nu isi permit financiar sa asigure aceste servicii. In altele sunt stabilite doar cateva artere principale si in rest cetatenii prin forte proprii isi degaja drumurile, daca nu stau asa, ca iarna nu-i ca vara.

  Am incercat sa sistematizez cad de cat postarea si sa vin cu unele precizari.
1) Este ca si cum ai judeca performantele unui peste si a unei maimute dupa viteza cu care cele doua fiinte se urca intr-un pom .
2) Ghinion , nu exista nici un protocol .
3) Arafat trebuie sa se ocupe de ORGANIZARE  , ceea ce implica EXERCITII SI SIMULARI ! La noi la acest capitol e jale . In seara de revelion sa zicem ca va avea loc un cutremul de 7,3 si in Bucuresti ar fi in secunda doi 15000 de raniti . cati din ei vor muri cu zile din cauza frigului ????  In schimb Arafat se ocupa de achizitii de elicoptere , avioane , etc . degeaba ai cel mai bun elicopter din lume daca nu are cine sa-l piloteze.
4) nea Stefane viscolul incetase la ora 13 !!!  gravida aceia si dupa 7 ore era tot  in casa !!!!
5) Nu mai incurcati borcanele !!!!  aici nu vorbim de drumuri comunale , vorbim de drumuri NATIONALE SI JUDETENE !!!! nici la mine in sat nu dezapezeste nimeni ulitele dar DJ-ul trebuie sa fie circulabil.

PS: Matele vorbesti de esecuri , daca intr-un astfel de esec ti-ar muri copilul tot la fel ai gandi ??? App cand noi stăm acum de vorba urmeaza ca in maternitatile Romaniei in urmatoarele 24 de ore sa moara inca 4 nou-nascuti . Nimeni nu este vinovat pentru ca se respecta protocolul . Ti se pare normal sa moara atatia copiii in Romania lui 2015 ???

desprealbine

Citat din: dragos2006 din Decembrie 29, 2014, 08:04:49 PM
De la ora 13:00 nu mai bate nici un crivat . La aceasta ora pe hartie toate drumurile sunt blocate , in realitate se poate circula pe ele . Doar ca se mai deconteaza cateva trenuri cu motorina .

Mai oroles la ora 4 dimineata soseste ambulanta la o gravida cu apa rupta dar soferul nu primeste OK-iul sa se intoarca la Braila . La ora 20 echipa PRO TV ajunge la gravida cu masina NORMALA , nu cu pluguri , nu cu autogredere . Se da doua legaturi in direct la stirile protv si arafat spune ca se va alega solutia corecta... la mari insistente ambulanta este lasata sa plece la Slobozia . In acest timp doua masini de dezapezit stau pe dreapta si asteapta sa treaca timpul ca doar banul de la buget curge ... sa nu iti bagi ceva in gura cuiva ???
Stai linistit!
Babele si prin zăpadă ajung la tine sa-ti umple portbagajul cu cartabosi.
Ce nu ai învățat tu pana acum este ca......nu trebuie sa-i mananci chiar pe toți.

bio

Acum inteleg eu si fac legatura... de ce  multi din sistemul medical nu-l iubesc pe Arafat, ca am mai auzit atacuri la adresa lui Arafat.

Arafat, este printre putinii oameni din sistemul medical care nu stie ce este aceea "SHPAGA" ... daca nu este roman nu a invatat chiar toate "obiceiurile'.... =))... de aceea vad ca este "apreciat" de catre "profesionistii" din medicina .

...avem un sistem medical unde shpaga este  normalitate . De la femeia de serviciu , pina la directori totul merge numai cu shpaga.

Nu dai shpaga la femeia de serviciu dormi pe salteaua goala...
..nu dai shapaga la infirmiera sau asistenta care i-ti face injectia, i-ti face injectia parca da cu lopata ..
..nu dai shpaga la doctor mori cu zile.


oroles

Cand a inceput scandalul cu Arafat si noua lege a sanatatii propusa de Basescu am avertizat. Stiam tot ce se intampla cu SMURD de la un prieten sef de serviciu de ambulanta in Bucuresti. Legea sanatatii propunea descentralizarea sistemului de urgenta. Basescu propusese, printre altele, ca atunci cand e apelat 112 in caz de urgente medicale majore sa se deconteze platile pentru prima ambulanta sosita la caz, indiferent ca este de stat sau privata - lucru de bun simt si in favoarea pacientului. Propusese si decontarea serviciilor medicale prestate de medicii privati, la aceleasi sume care se decontau spitalelor. Practic facea concurenta stat - privat, lucru in favoarea pacientului. Arafat s-a impotrivit, clar din ratiuni economice - pierdea bani el si acolitii lui. In joc s-a bagat si Haznaua 3 care a manipulat lumea. Prostanacii au iesit in strada si reforma in sanatate a picat.

Eu sunt de acord ca sa se creeze o concurenta stat privat. Omul sa aiba de ales daca vrea sa mearga la un privat sau la un medic in spital de stat, iar furnizorul de servicii medicale sa isi primeasca banii de la stat, la fel ca medicii de familie. Bineinteles, un medic din privat sa nu poata activa si la stat pentru ca apoi apar conflictele de interese.  Sa ii vad eu apoi pe cei de la stat daca isi mai permit sa ia mita, sa cheltuie mai mult decat este necesar cu un pacient si daca isi mai permit sa trateze pacientii cu dispret. Sa vedem ce mai e si cu cardurile de sanatate. Ideea e buna, insa trebuie reformat un intreg sistem corupt si inchise afacerile unei intregi mafii.

PS: Sper ca nu ti-am lezat interesele, Dragos. Astept pareri de la tine pentru ca stiu ca te pricepi mai bine ca mine la sistemul de sanatate.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bio

Daca era 1% adevarat,  Basescu,  il baga la puscarie pe Arafat in secunda 2 cum avea ceva serios impotriva lui.

....

D006

Problema la oara actuala in Romania este ca am ramas prea putini medici . Cand eu am devenit medic de famile eram 240 de medici vaccinatori in judetul Buzau , acum mai suntem 180 . Sistemul se bazeaza pe noi cei trecuti de 40 de ani care deja avem familie , casa , masa si nu mai avem chef sa plecam peste mari si tari .
  Pana nu se va rezolva problema medicilor , sistemul nu-si va reveni . Pur si simplu nu mai sunt medici ! de una zi am primit un e-mail in care se preciza ca sa nu mai dau bilete de trimitere la cardiologie decat in cazuri extreme deoarece nu sunt medici suficienti de profil . Exemplele pot continua la infinit.
  A doua problema este reprezentata de mafia medicamentelor , aici nu cred ca se poate face mare lucru . Aceasta mafie este organizata la nivel mondial .
A treia problema o reprezinta achizitiile de echipamente medicale si calificarea personalului care sa lucreze pe respectivele echipamente.

  Romanul trebuie sa inteleaga ca spitale sunt suficiente dar nu avem structura organizatorica corecta . In mod normal trebuie sa se dea drumul TOTAL la spitalele private si la sistemul de asigurari medicale privat . De ce cei 5,5% platiti de mine pentru asigurare medicala sa mearga la ANAF ?

PS. Solutii sunt , dar aproape imposibil de aplicat . Arafat este doar un pion scos in față.El ere imunitate asigurata de foarte de sus.

desprealbine

Citat din: dragos2006 din Decembrie 30, 2014, 06:36:50 PM
Problema la oara actuala in Romania este ca am ramas prea putini medici . Cand eu am devenit medic de famile eram 240 de medici vaccinatori in judetul Buzau , acum mai suntem 180 . Sistemul se bazeaza pe noi cei trecuti de 40 de ani care deja avem familie , casa , masa si nu mai avem chef sa plecam peste mari si tari .
  Pana nu se va rezolva problema medicilor , sistemul nu-si va reveni . Pur si simplu nu mai sunt medici ! de una zi am primit un e-mail in care se preciza ca sa nu mai dau bilete de trimitere la cardiologie decat in cazuri extreme deoarece nu sunt medici suficienti de profil . Exemplele pot continua la infinit.
  A doua problema este reprezentata de mafia medicamentelor , aici nu cred ca se poate face mare lucru . Aceasta mafie este organizata la nivel mondial .
A treia problema o reprezinta achizitiile de echipamente medicale si calificarea personalului care sa lucreze pe respectivele echipamente.

  Romanul trebuie sa inteleaga ca spitale sunt suficiente dar nu avem structura organizatorica corecta . In mod normal trebuie sa se dea drumul TOTAL la spitalele private si la sistemul de asigurari medicale privat . De ce cei 5,5% platiti de mine pentru asigurare medicala sa mearga la ANAF ?

PS. Solutii sunt , dar aproape imposibil de aplicat . Arafat este doar un pion scos in față.El ere imunitate asigurata de foarte de sus.
Acuma de....nu toți sunt doctori in apicultura sa-si rotunjasca veniturile.

vladluca

Meserie mai nobila decat cea de medic nu-mi vine acum in minte acum .S-o iei in deradere ,trebuie sa ai mai putin  de un neuron.

oroles

Citat din: bio din Decembrie 30, 2014, 06:26:36 PM
Daca era 1% adevarat,  Basescu,  il baga la puscarie pe Arafat in secunda 2 cum avea ceva serios impotriva lui.

....

Bio, eu am lucrat in sistemul bancar. Acolo nu exista mita, ci numai "comision". Asta e denumirea lor pentru mita. Este perfect legal. Atat timp cat tu nu ai nicio dovada, nu ai cum sa bagi un om la puscarie. Acum am inteles ca s-a demarat un audit la SMURD. Sa vedem ce rezultate va aduce.

Citat"Legea lasa loc sectorului privat, si in domeniul spitalelor si asigurarilor, care pana acum erau tabu, numai ale statului. De ce sa nu ne putem asigura pentru mai multe servicii decat pachetul minim garantat? (...) Statul nu se poate deroba de responsabilitate, dar acum statul pe buna dreptate e acuzat de slaba calitate, pentru ca numai el este jucator, cand va fi si sectorul privat se creaza conditiile unui management performant si vor fi responsabili impreuna"

Citat din Basescu. Sursa: http://www.ziare.com/basescu/presedinte/basescu-cnas-e-un-dezastru-sistemul-e-ineficient-si-trebuie-schimbat-1144500

Ce alte motive ar mai fi putut avea Arafat prin care sa ceara anularea dezbaterilor pe Legea Sanatatii? Raspunde-mi la intrebarea asta si apoi iti dau dreptate.

Intamplari reale:

Pai ma duc la doctor si stau pe banca si astept pana mi se inalbeste parul (Nu ca la nemti ar fi altfel). Vine una cu pile si se baga in fata. Mai vine unul de la o firma de medicamente, intra inaintea pacientilor (O fi avand vreo problema medicala?). Sta la taclale cu doctorul. Intru in cabinet si primesc o reteta pe care este trecuta substanta (Medicii, din ce stiu eu nu au voie sa treaca denumirea produsului ci numai substanta, doza si modul de administrare.) Doctorita imi mai serveste un cupon de reducere, pe care era trecut numele furnizorului de medicamente si numele medicamentului, culmea avand aceeasi substanta ca pe reteta. Ajung la farmacie, intind reteta si cuponul si farmacista o draguta complice a doctorului imi spune imensa suma de 300 si ceva de ron, cu tot cu compensat. Ofuscat sar la gatul ei si ii zic ca tura trecuta, aceeasi substanta, medicament diferit, compensat tot 50% m-a costat doar 78 de lei. Zice farmacista "Da, dar atunci ati cerut generice, probabil!" Pai si ii zic: "Pai si tu de ce imi dai ce ii mai scump". Atunci gaseste raspunsul providential: "Pai nu dumneavoastra mi-ati dat cuponul asta de reducere." Cuponul ala de reducere nu era in realitate un cupon de reducere ci o a doua reteta. Si uite asa doamna doctor se ducea in vacante pe banii mei, firma de la care cumparam produsul returnand sub forma de comision o parte din suma medicului. Practic cumparam produsul la pret de 4 ori mai mare. Nimic ilegal, atat timp cat accepti. Se numeste taxa pe prostie. :D

Acum circa o luna sora mea primeste la fel o reteta pe care era trecuta substanta. Mai pe romaneste era vorba de medicamentul Claritromicina. Sora mea se duce cu reteta, ii face un calcul pe reteta si ii da farmacista varianta de claritromicina cea mai scumpa, e adevarat, compensata. Ii bag pe gat lu sora-mea Klacid de 500 de mg care este putin peste 50 de lei cutia. Cand ii face calculul cu celelalte medicamente sa pice cerul pe sora-mea. Jumatate de salariu, nu exagerez! Fiind langa ea, o iau la intrebari pe farmacista: "Ce medicamente ati pus?" "Care este costul fiecarui medicament?" ca sa imi dau seama de unde pleaca totul. Cand imi spune ca Klacidul e cel mai scump o si iau la intrebari: "Dar nu puteti sa ii dati Klabax sau altceva mai ieftin deoarece contine aceeasi substanta, aceeasi concentratie dar la jumatate de pret?" Apoi farmacista a sarit tot ea ofticata ca de ce nu i-am zis ca vrem generice. Am luat-o la impins vagoane si am intrebat-o cand i-am zis sora mea sa ii dea Klacid si unde scrie pe reteta sa ii dea cel mai scump medicament? A batut in retragere. Am iesit pana afara si in loc de Klabax i-a servit Lekoklar, ca oricum era 37 de lei cutia. Sora mea nu a sesizat si tot au tepuit-o. Am avut senzatia ca sora mea a fost la camatari si nu la farmacisti.

Ai aici lista cu medicamentele bazate pe claritromicina si preturile. Ia o reteta compensata si du-te la prima farmacie sa vezi ce iti baga pe gat prima data: produsele mai scumpe.
http://pret.ro.im/LEKOKLAR-500-mg/

Eu cunosc sistemul. Mi-e mila insa de batranii si cei cu scoala mai putina care nu au mirosit nimic pana acum si sunt pacaliti. Ca stat as fi de acord cu compensarea medicamentului cel mai ieftin care contine substanta. In urma cu vreo luna s-a sesizat si Banicioiu si a demarat o ancheta pe aceasta tema.  As fi curios ce rezultate si concluzii ne poate oferi?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

Azi la stupina am avut la nivelul padocului +6 gr. celsiul , soare stralucitor .  Zapada putina printre stupi , efect al adapostului si al gardurilor de tabla .
Imbucurator e faptul da in decembrie am avut deja doua straturi de zapada . Daca ne mai binecuvanteaza Dumnezeu cu inca doua straturi in ian-feb . chiar ar fi foarte bine.

oroles

Citat din: vladluca din Decembrie 30, 2014, 06:59:15 PM
Meserie mai nobila decat cea de medic nu-mi vine acum in minte acum .S-o iei in deradere ,trebuie sa ai mai putin  de un neuron.

Nobila e cand nu fac ceea ce am scris mai sus. Nobila era medicul de familie pe care l-am avut. A iesit la pensie. Acum am una din generatia mai tanara, cu capul la afaceri de genul asta.  Nu mai veni cu texte dinastea stereotipice, te rog!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani