Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Pe drumurile asfaltate de la noi, se intampla sa ti se rupa ramele in 150 km. Nu facem deplasari de mii de km. Nu avem lanuri irigate. Nu avem multe dar incercam sa supravietuim. Si totusi pasiunea pt albine e ceva ce te face fericit.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bucovineanu

Asteptam de multi ani sa ne arate cum se face apicultura performanta pe alte meleaguri, dar se pare ca inca avem foarte mult de asteptat.

dan sebastian

Din cate stiu , doar Margarit a incercat sa ne arate ce fac ei in Canada dar l-au redus repede la tacere unii din tara. Care a fost scopul nu stiu. Nu vom avea baza lor melifera niciodata iar clima va fi in Romania ca la ei doar la urmatoarea glaciatiune.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

D006

Citat din: dan sebastian din Octombrie 20, 2014, 07:40:25 PM
nu cred ca poate sa-si imagineze cata umilinta iti iei umbland pe la toate birourile, dupa adeverinte, fiecare birocrat considerand ca el e alfa si omega.
Mamaaaaaaaa  si ce umulinta mai indura cand ii intra 40000 euro in cont !!!!

  Dane ai aruncat niste fumigene cu impozit la primarie , vino cu detalii sau retrage cele afirmate mai sus.

Cat priveste treaba cu DM . mai pe la iarna sa-mi aduci aminte  de subiect si iti voi spune cum a stat treaba.

Florin D.

Domnul Dan Margarit a aratat mai mult decat trebuia...cam asa a stat treaba. :smile:

milu56

40 mii € o sa ii intre in cont la baiatul meu in Romania in ianuarie -februarie 2016 pt ca si in Romania functioneaza ajutorul UE ....desi pt mine nu e important sa spun la cei ce stiu doar sa descurajeze pe tineri si in aceasta indeletnicire frumoasa ..sunt sigur ca acei apicultori adevarati o sa ii ajute pe copiii lor ...acum ma aflu in Germania si vineri merg aici la un targ apicol unde o sa ma intalnesc si cu dl. Wagner....apoi merg in Romania unde are baiatul meu 20 de stupi si ii impachetam pt iarna apoi merg in Spania.....o sa filmez si mica stupina a baiatului meu sa o vedeti pt ca eu il ajut sa faca in primavara din 20 de stupi 200 de roiuri .

italianu

Citat din: Zip2006 din Octombrie 20, 2014, 07:57:48 PM
Dane ,sa arate ce fac ei acolo unde sint cu ce costuri ,subventii etc dar sa nu faca comparatii si sa dea sfaturi pentru Romania ...sa vina aici sa ii vedem cum se descurca  ca de ....tralala sintem satui ..

Ma baiatule,tu esti suparat rau pe viata  =))
Am 43 de ani si de 21 fac apicultura. Aici am 180 ,toti facuti cu mintea si cu bratele,fara tralala-ua de care spui tu.
Subventii, ajutoare UE sau italiane n-am avut!
Si atunci care-i baiu? Ti ciuda c-am vazut stupi,pe care tu o sa-i visezi ? =))
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

PACO

Sa stii ca si noi am vazut stupine in Italia ,problema este cu ce ne alegem noi.Vad ca si tu tot nu ai depasit nivelul Romaniei.

bio

Citat din: italianu din Octombrie 21, 2014, 07:30:15 AM
Citat din: Zip2006 din Octombrie 20, 2014, 07:57:48 PM
Dane ,sa arate ce fac ei acolo unde sint cu ce costuri ,subventii etc dar sa nu faca comparatii si sa dea sfaturi pentru Romania ...sa vina aici sa ii vedem cum se descurca  ca de ....tralala sintem satui ..

Ma baiatule,tu esti suparat rau pe viata  =))
Am 43 de ani si de 21 fac apicultura. Aici am 180 ,toti facuti cu mintea si cu bratele,fara tralala-ua de care spui tu.
Subventii, ajutoare UE sau italiane n-am avut!
Si atunci care-i baiu? Ti ciuda c-am vazut stupi,pe care tu o sa-i visezi ? =))

Italianu-le, Zip nu ti-a spus nik cu rautate... numai i-a invitat pe colegii din alte tari sa ne spuna cu ce "costuri, subventii etc."au realizat stupinele lor .



Ca vezi stupii cuiva ... este bine,  dar in citeva ore de vizionare sigur nu ai cum sa intelegi exact cum sta treaba .
Te duci undeva "in vizita", acolo cel vizitat i-ti arata mai mult realizarile si alea vopsite frumos.
Vezi o stupina cu mii de stupi,.... sa spun in Italia... pai este lucrata cu zilieri italieni ?..sau cu zilieri marocani, romani sau alti emigranti care primesc salarii la jumate poate decit au primii zilierii autohtoni..?


In Romania multi vor mii de stupi .... sa ii ia cu fonduri europene si  sa ii lucreze altii, iar respectivii ca "patroni" sa treaca sa ia doar banul fara sa transpire deloc... ... si momentan in Romania nu cred ca este realizabil.

Vrei multi stupi, asa este i-ti trebuie angajati ... dar pentru a obti9ne rezultate cit de cit bune trebuie sa lucrii cot la cot cu angajatii si de multe ori chiar mai mult decit ei .




marian sima

Citat din: Florin D. din Octombrie 21, 2014, 12:30:36 AM
Domnul Dan Margarit a aratat mai mult decat trebuia...cam asa a stat treaba. :smile:

Ce a aratat mai mult decat trebuia?

Matcile de 1000 de euro de la rusi si Buckfast?Nici rusi si nici Bucfast Danemarca sau altii nu vinde matci cu 1000 de euro.

Ce ti-a mai aratat,ponta din cuib care nu diferea de o matca obisnuita si totusi familia ajungea pe 9 corpuri sau parca chiar mai mult.

Ce nu ti-a aratat ?
Nu ti-a aratat chestia de care vorbeste Italianul adica stupi de productie sant intariti cu ajutorul altor stupi de la care se ia populatie.

Nu degeaba apicultorul Italian are 5000 de stupi dar la cules pleaca doar cu o parte dintre ei.

Ce a-ti invatat din acele filmulete,sa tineti afumatorul cu picioarele,transvazarea cu pensulica si altceva care sa va ajute?

Ori adevaratul factor al familiilor mastodont lipsea din cadru.

Sa determini oameni sa-ti copieze cutiile si sa faca investitii intrun sistem asemanator cu al tau si sa nu le arati factorul esential e un lucru urat.

De acea a rupt orice legatura ,chiar cu cei apropiati lui.

Unul dintre cei debusolati in apicultura de Dan.LA START IN APICULTURA -16- Incepatorii incep sa inteleaga.....




TDI

Orice apicultor intelege ca nu se merge niciodată cu toti stupii in pastoral. Ca ii ajuti pana la dublarea, triplarea cantitatii de puiet e una, ca ii iei doar pe cei puternici si pe ceilalti ii stimulezi in continuare e alta, dar e acelasi principiu - doar stupii negri de albine justifica deplasarea lor in pastoral. Daca nu asculta de altui, invata pe propria piele. Exista chestii cuantificabile care s-au discutat suficient. Matele lesinate nu aduc miere, eventual fac puiet pentru următorul cules.
Nu stiu cum sa-ti explic dar eu daca nu extrag mierea, matcile mele o transforma in albina si fac botci, de roit nu prea roiesc, chiar daca eu le-am bănuit. :D In toamna asta trebuie sa unific, unde nu-i cules, nu-i populatie dar măcar nu renunt la matcile tinere.

marian sima

Unde nui cules nu-i populatie si unifici?
Pai tocmai asta este unde nu este cules apicultori cu mii de stupi foloseste cisterna cu sirop.

Ma uimeste afirmatia''Matcile mele transforma mierea in albina si fac botci  dar de roit nu prea roiesc''.

Pai ce fac cu acele botci?

Sa nu-mi spui ca la varf de pota cand matca e in putere albina schimba linistit matca.
Sau botcile sant de salvare?

Roitul este privit superficial si nu am vazut inca nici un studiu mai amanuntit.
noi vorbim de matci roitoare.

In ansamblu daca privim albina determina momentul roiri,ingradeste matca sa nu mai ponteze ,nu mai culege si se ocupa de tot ce tine de roit.
Privit din acest unghi poti spune ca albina e factorul principal in roire.

Atunci ce se intampla daca ai o matca de provenienta din familii care nu roiesc imperecheata cu trantori din familii roitoare?
Acea albina in gena ei obisnuita cu o dezvoltare mai mica a familiei va accepta sa ajunga la o dezvoltare superioara?

Si totusi cunoastem si stim ca matca din roit favorizeaza roirea.

Atunci cum sta treaba?

Nu degeaba unii merg pe Buckfast si albina ruseasca cu populatie mare,insa e vorba de linii pure cea ce noua ne lipsesc.

Si albina italiana (lingustica) e capabila sa accepte familii mari ,de acea Italianul spune ca lui nu ia roit matca tanara.

Insa populatia de scorbura cand  ajunge la un anumit nivel i-si ia zborul,asta sa intamplat anul acesta la un prieten de al meu.
Bucurie mare pe un amic a luat Buckfast insa imperecheata cu trantori autohtoni a roit intr-o veselie.






italianu

Citat din: bio din Octombrie 21, 2014, 08:54:52 AM
Citat din: italianu din Octombrie 21, 2014, 07:30:15 AM
Citat din: Zip2006 din Octombrie 20, 2014, 07:57:48 PM
Dane ,sa arate ce fac ei acolo unde sint cu ce costuri ,subventii etc dar sa nu faca comparatii si sa dea sfaturi pentru Romania ...sa vina aici sa ii vedem cum se descurca  ca de ....tralala sintem satui ..

Ma baiatule,tu esti suparat rau pe viata  =))
Am 43 de ani si de 21 fac apicultura. Aici am 180 ,toti facuti cu mintea si cu bratele,fara tralala-ua de care spui tu.
Subventii, ajutoare UE sau italiane n-am avut!
Si atunci care-i baiu? Ti ciuda c-am vazut stupi,pe care tu o sa-i visezi ? =))

Italianu-le, Zip nu ti-a spus nik cu rautate... numai i-a invitat pe colegii din alte tari sa ne spuna cu ce "costuri, subventii etc."au realizat stupinele lor .



Ca vezi stupii cuiva ... este bine,  dar in citeva ore de vizionare sigur nu ai cum sa intelegi exact cum sta treaba .
Te duci undeva "in vizita", acolo cel vizitat i-ti arata mai mult realizarile si alea vopsite frumos.
Vezi o stupina cu mii de stupi,.... sa spun in Italia... pai este lucrata cu zilieri italieni ?..sau cu zilieri marocani, romani sau alti emigranti care primesc salarii la jumate poate decit au primii zilierii autohtoni..?


In Romania multi vor mii de stupi .... sa ii ia cu fonduri europene si  sa ii lucreze altii, iar respectivii ca "patroni" sa treaca sa ia doar banul fara sa transpire deloc... ... si momentan in Romania nu cred ca este realizabil.

Vrei multi stupi, asa este i-ti trebuie angajati ... dar pentru a obti9ne rezultate cit de cit bune trebuie sa lucrii cot la cot cu angajatii si de multe ori chiar mai mult decit ei .

Bio,eu cind am spus ca am vazut stupi multi e ca am si lucrat in ei :)
5 ani am fost la un profesionist,si de 8 lucrez juma de norma la un alt apicultor! Nu imi permit sa  depasesc la ora actuala 200 deoarece mai si tre' sa traiesc :nudie:
Zilieri aici ,eu nu am vazut,sezonieri,da ,romanii vin ptr 8-9 luni si dacă au cap dupa 3-4 ani se intorc in Ro si aplica ceea ce au invatat pe aici!
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

pharaonu75

Citat din: italianu din Octombrie 21, 2014, 12:48:43 PM
... dacă au cap dupa 3-4 ani se intorc in Ro si aplica ceea ce au invatat pe aici!

Daca au cap ADAPTEAZA la conditiile din Romania ceea ce au invatat acolo.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

TDI


Pai ce fac cu acele botci? Daca le las de capul lor o treime pleacă pe creanga, altele reduc ponta pentru o săptămână, doua si o reiau semnificativ, o parte - alta parte S.L.

Roitul este privit superficial si nu am vazut inca nici un studiu mai amanuntit.
noi vorbim de matci roitoare.

Atunci ce se intampla daca ai o matca de provenienta din familii care nu roiesc imperecheata cu trantori din familii roitoare? Se întâmplă ce am scris mai sus.
Acea albina in gena ei obisnuita cu o dezvoltare mai mica a familiei va accepta sa ajunga la o dezvoltare superioara? Depinde de apicultor, foarte multa manopera si mai depinde si de zona melifera, daca le dai spațiu si cules...

Atunci cum sta treaba? Sunt matci mai bune si matci mai rele. In ultimii 5 ani am reusit doar sa măresc populatiile cu pana la 50%, productia multianuala e cam aceeasi in conditiile in care in august septembrie n-am cules si numărul de stupi a crescut de 4 ori in ultimii 10 ani.

Anual elimin pana la 30-50% din numărul de mătci total. Elimin matcile: Neproductive, populatii mici/roitoare, agresive (le elimin toamna). Inmultirea o fac din S.L. tot ce prind si fortez matcile recordiste spre roire. Din ce rezultă selectionez iarasi, in functie de ponta - suprafata, procentajul de puiet viabil, aspect fizic, rezistenta la furtisag.

Orice matci, in anumite conditii roiesc, daca le lasi.