Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

bio

Familia care parea lovita de nosemoza..??..Mai avea matca..?

... are si matca o influenta la dezvoltarea familiei primavara... dar cred ca cel mai mult ajuta  o familie cu populatie numeroasa, neuzata ,  capabila sa asigure cuibului temperatura necesara cresterii puietului.


istodorescu vasile

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 08, 2014, 05:00:37 PM
La mine de cateva zile am ziua peste 10 gr. si soare cat cuprinde. Azi am bagat un control la viteza si am constatat urmatoarele . Puiet zero , consum de hrana normal . La stupii in pat rece au consumat treimea frontala iar ca cei in pat cald rama din fata este la jumatate . O colonie lovita crunt de nosemoza . Am pus rame cu miere in aer liber  astfel incat nu mai sunt grabit cu turta deoare in aceste zile le dau peste 100 kg. miere din aceste rame.  Maine incerc si un lighean cu lapte praf.
domnu dragos sinteti foarte generos cu ramele cu miere in aer liber , stimulati si albinele vecinilor.

ionel07196555

#7067
Citat din: dragos2006 din Ianuarie 08, 2014, 05:00:37 PM
La mine de cateva zile am ziua peste 10 gr. si soare cat cuprinde. Azi am bagat un control la viteza si am constatat urmatoarele . Puiet zero , consum de hrana normal . La stupii in pat rece au consumat treimea frontala iar ca cei in pat cald rama din fata este la jumatate . O colonie lovita crunt de nosemoza . Am pus rame cu miere in aer liber  astfel incat nu mai sunt grabit cu turta deoare in aceste zile le dau peste 100 kg. miere din aceste rame.  Maine incerc si un lighean cu lapte praf.
Afara sau in adapost ????
AI constatat consumu asta si puietu
Eu in adapost am puiet la toti pe rindu de sus si la foarte putini pe rindurile de jos
La cei de afara nimic liniste totala.


D006

Sa o luam pe rand
- familia cu nosemoza a ramas intr-o regina si un pumn de albina .
-nu imi fac probleme de albinele vecinilor deoarece iarna albina nu zboara la distanta mare . Vreau sa dau macar 50 kg. miere prin aceasta metoda.
-verificarea am facut-o afara , maine poate intru si in adapost

bucovineanu

Zici ca acum albina nu zboara departe. Eu astazi am vazut albine in cautare de apa la 300 de metri de stupina. Nu am alte albine in zona.

Kiwi Bee

Dragos, este prea mult de lucru daca dai miere cristalizata la pungi peste rame? Sau ai alt motiv?

teoalbina

Pentru aceasta data, oferirea unor rame cu miere afara, spre consum,  lasa albinelor impresia unui cules natural, le mareste inclinatia spre furtisag si le face sa tureze motoarele in privinta pontei matcii. O ponta marita, in conditiile in care iarna aceasta nu si-a aratat adevarata fata, duce la o uzura prematura a albinei, iar albina proaspat eclozionata, in lipsa polenului, a zborurilor de curatire facute la timp nu reprezinta mare lucru. La stupii cu provizii insuficiente, altfel se pune problema daca au o turta cu miere sau inlocuitori deasupra capului, pusa in punga subtire de plastic foarte subtire care va fi ros numai daca albina are cu adevarat nevoie. Dupa mine oferirea hranei proteice se face cel mai indicat prin martie, dupa un zbor masiv de curatire, albinele proaspat eclozionate avand sansa sa beneficieze din plin de culesurile naturale de polen.

petru.atudorei

Citat din: teoalbina din Ianuarie 09, 2014, 08:01:57 AM
Pentru aceasta data, oferirea unor rame cu miere afara, spre consum,  lasa albinelor impresia unui cules natural, le mareste inclinatia spre furtisag si le face sa tureze motoarele in privinta pontei matcii. O ponta marita, in conditiile in care iarna aceasta nu si-a aratat adevarata fata, duce la o uzura prematura a albinei, iar albina proaspat eclozionata, in lipsa polenului, a zborurilor de curatire facute la timp nu reprezinta mare lucru. La stupii cu provizii insuficiente, altfel se pune problema daca au o turta cu miere sau inlocuitori deasupra capului, pusa in punga subtire de plastic foarte subtire care va fi ros numai daca albina are cu adevarat nevoie. Dupa mine oferirea hranei proteice se face cel mai indicat prin martie, dupa un zbor masiv de curatire, albinele proaspat eclozionate avand sansa sa beneficieze din plin de culesurile naturale de polen.
in mod normal asa e.... dar eu ce fac .. la mine de 2 luni ziua nu au fost temperaturi mai jos de 8 grade. am stupi in care matca a montat pe toate ramele in interiorul ghemului... deja nu mai pot vorbi de inceputul pontei... mai ales ca cantitatea de puiet este destul de mare si este si capacit.. acea matca nu cred ca va mai inceta ponta ca sa o reia mai tarziu.. mai ales ca zilele acestea temperaturile au depasit 15 grade la soare.

bucovineanu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 08, 2014, 07:14:46 PM
Sa o luam pe rand
- familia cu nosemoza a ramas intr-o regina si un pumn de albina .
-nu imi fac probleme de albinele vecinilor deoarece iarna albina nu zboara la distanta mare . Vreau sa dau macar 50 kg. miere prin aceasta metoda.
-verificarea am facut-o afara , maine poate intru si in adapost
Si eu sunt de parerea ca nu e indicata hranirea in exterior in aceasta perioada, chiar daca nu sunt alte albine in zona. E suficient sa se incaiere cele din stupina. Si daca zici ca ai familii cu  nosemoza, nu exista pericolul sa se imprastie si mai mult boala si la alte familii?
Iarna aceasta a fost usoara pana acum si consumul nu a fost mare, cum de te-a prins ianuarie fara hrana suficienta in stupi?

marian sima

Daca iarna va prinde pe picior gresit si primavara va fi tirzie cu zbor de curatire prin aprilie o-ncurcati,indiferent daca santeti pe adapost sau nu.

D006

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 09, 2014, 09:10:16 AM
Iarna aceasta a fost usoara pana acum si consumul nu a fost mare, cum de te-a prins ianuarie fara hrana suficienta in stupi?

  Ce inseamna pentru tine hrana suficienta ?  pentru mine niciodata nu va fi suficient ! De ce sa nu am acum  in colonii cantitatea de miere din octombrie ?
  Nu am gasit puiet deloc , semn ca programul meu de selectie a dat roade.

D006


florin26

Am si eu o intrebare: punga de miere care se pune deasupra ramelor trebuie sa contina neaparat miere cristalizata sau se poate folosi si miere lichida? Exista pericolul ca mierea lichida sa se scurga printre rame?

bogdan moldovean

multumesc in numele apicultorilor incepatori  pt acest material video extrem, de important pt aceasta perioada .Va apreciez domnule dragos pentru tot ce ati realizat.Eu adevarat va spun ca va I au ca pe un exemplu bun in apicultura romana Inainte nu se spunea nu se auzea ,ce se stia numai din revistele apicole ,se spunea drept fruntasii apicultulturii dar acum daca se vede exact de ce sa ne indoim? MULTUMIM inca odata si tare m as bucura cand aveti drum spre vaslui  sa va opriti si pe la mine in crasna ..

D006

Citat din: florin26 din Ianuarie 09, 2014, 06:18:55 PM
Am si eu o intrebare: punga de miere care se pune deasupra ramelor trebuie sa contina neaparat miere cristalizata sau se poate folosi si miere lichida? Exista pericolul ca mierea lichida sa se scurga printre rame?

Nu este nici o problema dar sa nu intepi punga accidental ca iti dai seama ce se intampla. Eu la nuclee am pus miere de salcam si a mers OK.  Atat trebuie sa ai grija ca mierea sa nu fie sub presiune in punga.