Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

Hai sa va mai dau una din putzul gandirii domnului Ghe. Rotaru :
.De asemenea se vorbeste despre "transhumanta",termen specific oieritului,nu stuparitului. Parca fara sa se vrea ,gandul unor factori de decizie din minister este mai mult la miel si la purcel,daca se fac atatea confuzii,asimilandu-se albinele cu aceste animale.

  Aceast domn sa stie asa ca fapt divers ca noi unii din stuparii alungati din ACA am plecat in pribegie sa invatam mai multa apicultura . am poposit si in Franta unde am auzit de "transhumance"  Stiam si eu de un dictionar francez care se numeste daca imi aduc bine aminte "LAROUSSE" , acolo scrie cam asa ceva la acest termen :Déplacement des ruches d'un lieu à l'autre pour suivre la floraison.

  Alo , tovarasul Rotaru , noi acum ne uitam spre vest nu spre est !

D006

#6661
Cu ocazia Targului apicol de la Buzau am primit vizita in stupina  a doi apicultori din Basarabia , domnii Ralea Simion si Robert Tighineanu . Oameni deosebiti si extrem de indragostiti de albina. Un rol important al targurilor apicole este exact acest lucru : poti cunoaste si comunica  "live" cu stupari de pretudindeni.

stefan1

  Salutam si noi pe stuparii din Basarabia!

  Ti-ai amenajat foarte fain stupina!!    :bravo:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

  Am incercat sa dezvolt o ferma apicola familiala , sper ca la anul proiectul sa fie gata. Totul e proiectat pentru o stupina formata din 300 colonii de albine , depozit , laborator extractie , locuinta de serviciu , rampa livrare .  O astfel de ferma la gata teoretic aduce un venit suficient pentru o familie medie de romani . Un lucru foarte important ! aceasta ferma s-a dezvoltat prin resurse financiare proprii , fara datorii la banca doar cu ce au produs albinele.
   In acelasi timp aceasta ferma poate reprezenta startul spre profesionism . De aici se poate trece la grupa mare . Daca Dumnezeu tine cu noi sper ca de la anul sa ma inscriu la preliminarii pentru accederea in "Liga Campionilor" . Momentan inca luam notite , ne motivam.

SERBAN VASILICA

Va salut domnule Dragos. Anul acesta (apicol), ce turta proteica folositi? Cea de anul trecut ce randament a avut? Cita ati folosit pe familia de albine? Ati mai imbunatatit-o cu ceva?

D006

Anul acesta in luna septembrie si ceva din octombrie am dat la albine un sirop imbogatit cu lapte praf si drojdie de bere . Au luat 3 portii de cate 500gr. Oricum la albine nu voi mai da hrana fara proteina.

SERBAN VASILICA

Domnule Dragos siropul ce concentratie a fost? Si cit lapte praf si cita drojdie ati folosit la 10 kg. de sirop? Poate ne faceti si un film cum preparati. (eventual in primavara) Multumesc.

D006

Siropul a fost 2 parti zahar la o parte apa . la 100 kg. am pus 3 kg. lapte praf , 3 kg. drojdie de bere si un litru de protofil home-made.

bucovineanu

Nu inteleg de ce te-ai intors la zahar. Nu cu mult timp in urma ridicai in slavi dulcofructul.  :smile:

D006

Nu am nimic cu dulcofructul , numai ca la pretul actual al zaharului a devenit cam scump.  Daca ii va scade pretul voi da in continuare la albine.

cocobeny

Si totusi, nu mierea si pastura naturala este ce-a mai indicata ca si hrana pentru albine, domnul Dragos, eu asa am stiut, dar vad caci acuma si mai mari apicultori vin cu tot felul de adausuri si complectari nu prea benefice pentru albine.  :hi:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

bucovineanu

In zona noastra s-a gasit pana cum zahar cu mult mai ieftin decat in alte parti.

D006

Citat din: cocobeny din Noiembrie 11, 2013, 08:47:51 PM
*vin cu tot felul de adausuri si complectari nu prea benefice pentru albine.  :hi:

  Parerea ta si o respectam.  :wink:

bio

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 11, 2013, 08:43:29 PM
Nu am nimic cu dulcofructul , numai ca la pretul actual al zaharului a devenit cam scump.  Daca ii va scade pretul voi da in continuare la albine.

Dragosh..??.Tu dai DULCOFRUCT--amestecatura..??>. sau iei separat siropul de glucoza si separat siropul de fructoza ??..


D006

ca si invert am folosit doar Dulcofruct , nu am curaj sa dau la albine cine stie ce glucoza .