primii mei 4 stupi

Creat de bee_lover, Mai 06, 2007, 03:08:15 AM

« precedentul - următorul »

jonny_it

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 27, 2013, 10:13:49 PM
Pardon!
Veyronu' sare milionu'! :D :D

Cand ma fac mare imi iau si eu ...  :rotfl:

jonny_it

Citat din: bee_lover din Ianuarie 27, 2013, 09:45:02 PM
Altii se supara pentru 11 lei impozit pe familia de albine si voi va laudati cu masini de mii de euro. Din cauza voastra nu merge tara  =)) :rotfl:

Cineva trebuie sa plateasca si impozit ...  :rotfl:

(Mai in gluma mai in serios se pare ca am avut dreptate in privinta fondurilor UE. Adica ti se dau niste bani(1-3-5 ani), te ajuta sa te dezvolti apoi usor usor prin impozite dai banii inapoi. Daca mai tinem cont ca tot ce cumparam are TVA statul isi recupereaza banii destul de repede. Daca ne gandim bine asa este si normal sa fie.. adica trebuie bani sa ajute si pe altii sa inceapa. In multe tari care acum sunt membre UE acest sistem functioneaza de multi ani, adca nu este ceva nou.)

marius_vfp

da jony da acele tari au una, doua, taxe si atat , la noi sunt o caruta de taxe ,unele chiar stupide deabinelea , astia mici de jos suntem adusi la o forma de scalvie benevola intro tara cica democrata .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

jonny_it

Citat din: marius_vfp din Ianuarie 27, 2013, 10:33:39 PM
da jony da acele tari au una, doua, taxe si atat , la noi sunt o caruta de taxe ,unele chiar stupide deabinelea , astia mici de jos suntem adusi la o forma de scalvie benevola intro tara cica democrata .

Lucrez de ceva timp printre strainezi(Danezi, Olandezi, Norvegieni). Taxele la ei sunt la fel de multe si ceva mai mari. Investitorii care vin din cand in cand pe la noi vin pentru ca sunt taxele si costurile cu forta de munca mai mici nu pentru ca am fi noi frumosi, destepti sau ca am avea infrastructura.

Diferenta este ca la ei daca vrei sa platesti esti ajutat, ti se explica, totul este clar si transparent. La noi birocratia este mare, adica si cand vrei sa le dai bani te plimba pe la 100 de ghisee si ai treaba cu 100 de functionarasi incompetenti.

Si alta diferenta este in ce priveste seriozitatea celor care respira intre granitele tarii ...

marius_vfp

jony , apoi am umblat si eu mai prin toata europa de 10 ani incoace , da sa stii ca la noi prostia e multa si inca e in crestere parca e prea multa drojdie in zona noastra , da sa stii ca nici europenii nus asa de curati , bine nu toti doar unii , dar nu pot incrimina toti romanii , suntem multi care facem bine si primim rau , dar asta e o trasatura care necaracterizeaza ,vorba cu capra vecinului ,

crezi ca daca se impoziteaza agricultura si la margine de sat ies taranii cu furca si toporul sa faca rascoala cum era odata mai vine cineva sai intrebe pe tarani de taxe ? da la noi nu mai e solidaritate , daca vine la popescu perceptoru sai ia porcu din batatura  , sigur  unul din vecinii lui va chiui de bucurie ca el nu are , ca se duce la furat.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

jonny_it

Marius, ce spuneam eu nu are legatura cu IQ-ul locuitorilor si nici cu "capra vecinului". Si in Norvegia de exemplu sunt fel si fel de oameni, insa sunt sigur ca au o alta atitudine fata de oamenii din jur si in special fata de munca. Cel putin in IT / Banci(domenii cu care am eu legatura) se munceste mai putin la ei fata de la noi dar totul se face fara greseala, adica mai incet, in mai mult timp dar sigur nu mai are nevoie de carpeli.
Cica in Norvegia una din 10 femei este violata(nimic neobisnuit tinand cont la cat alcool se consuma), deci au si ei problemele lor.

Unde sa iasa taranii cu toporul?? In decembrie anul trecut multi si-au cam luat bataie pentru ca au indraznit sa protesteze impotriva lui nea Base. Sunt sigur ca la fel se va intampla daca maine de exemplu cineva ar iesi in strada impotriva guvernului USL-ist.

Agricultura trebuie impozitata, dar acolo unde se face profit si unde se ruleaza sume mari de bani. Sa impozitezi un taran care are 2-3 hectare de teren mi se pare o aberatie. In apicultura nici atat tinand cont ca in unii ani veniturile sunt destul de mici. Oricum cei care produc faguri artificiali, procesatorii, cei care produc echipamente apicol au firme si platesc catre stat TVA si alte impozite, bani care pana la urma tot de la apicultori sunt luati.

jonny_it

Am stricat pagina lui bee_lover. Cand ajung prin Sighiroara o sa raman fara masina sau fara aer in anvelope ..  :rotfl:

bee_lover

Stai linistit ca se poate sparge si parbrizul, rupe oglinda, zgaria vopseaua... solutii sunt numa' sa treci prin Sighisoara!  =))  :hi:

jonny_it

Citat din: bee_lover din Ianuarie 30, 2013, 03:21:39 PM
Stai linistit ca se poate sparge si parbrizul, rupe oglinda, zgaria vopseaua... solutii sunt numa' sa treci prin Sighisoara!  =))  :hi:

Bine de stiut!  :rotfl:

:rotfl:

Intr-o discoteca in Germania intra un rus, pe tricoul caruia scria mare: "Turcii au trei probleme."
Nu sta mult si se apropie un turc de el:
- Ce faci bah aici? Cauti bataie?
- Asta e prima voastra problema, va luati de oricine fara sa va fi facut nimic.
Dupa vreo 5 ore dupa ce se termina totul si lumea pleca acasa, la iesire pe rus, il asteptau o turma de turci.
- Asta e doua voastra problema, nu va puteti rezolva problemele singuri, si veniti in turma.
Turcii cum au auzit au scos cutitele la el.
- Si asta e a treia voastra problema, intotdeauna veniti la un schimb de focuri cu cutitele!