CABANA APICOLA (casa stuparupui)

Creat de milu56, Iulie 11, 2009, 01:49:11 PM

« precedentul - următorul »

milu56

Aceasta cabana cred ca da o nota stuparului.
[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/http://www.youtube.com/v/QmWHo9r1w7s&hl=en&fs=1&color1=0xe1600f&color2=0xfebd01&border=1">http://www.youtube.com/v/QmWHo9r1w7s&hl=en&fs=1&color1=0xe1600f&color2=0xfebd01&border=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="660" height="525">[/youtube]

milu56

Citat din: liviula ce ai nevoie de mai multe cereri iti era destula una daca tot teai oferit.
Daca avati intrebari va stau la dispozitie! Liviu,tie si la ceilalti colegi stupari.

milu56

Citat din: pedroastept detalii cu nerabdare
un prieten stupar vrea sa-si faca chiar acum o mica cabana in stupina
multumim !
Vreau doar sa intreb cum a reusit cabana,prietenului tau?

kmkm

DUMNEZEU A CREEAT BINELE SI FRUMOSUL SI PE NOI PENTRU AI CONTINUA OPERA !!!

ioanardelean55

D.le Milu nu stiu de cit timp sinteti plecat dincolo dar vreau sa va spun ca vremea cabanelor apicole a cam trecut ,de aceea nu aveti solicitari nu se mai face pastoral ca inainte de 89,acum sint alte posibilitati . rulote.corturi ,alti dorm in masini rar mai vezi in pastoral cite o cabana, si aceea sigur e demult .facuta.motivul este,,,, comoditate.,,, lipsa de spatiu la transport. confort....e,t,c,

milu56

Aveti dreptate,dar asta este ca si cu scaunele si mesele din plastic care acum s-a cam lamurit lumea cu ele si iar se intorc la lemn.

ioanardelean55

Asa se zice ca ce a fost va mai fi , dar nici la un caz acele cabane apicole , eventual in ,, GHILIMELE, '' proiectele si aprobarile pentru altfel de cabane ci cabanute cost mult.


D006

O asemenea cabanuta este extrem de usor de confectionat . De catre oricine , cu un ,, proiectel " in fata si cu minimum de scule .
Avand insa in vedere ca se discuta despre o cabana .... DEMONTABILA , o cabana ce intre montaje va trebui sa fie si transportata , va sugerez confectionarea scheletului acesteia din teava rectangulara .
  Concret , pentru o cabana cu dimensiuni de 4 / 3 / 2,5(h) este suficienta teava de 50 x 50 x 2,5 mm .
  Avantajele ce le confera metalul in aceasta aplicatie :
  - rigiditatea permanenta a panourilor ( peretilor )
  - greutatea acestora ( am comparat 1 m de teava 50x50x2,5 cu lemn 80x80 mm)
  - modalitatile de prindere a panourilor intre ele ( creste plaja de variante )
  - panourile pot fi asamblate pe perechi cu ajutorul unor ,, balamale " ( ganditi-va la acele navete , cutii , pliabile )
  - respectarea exacta , milimetrica,  a cotelor proiectului
  - aplicarea ferma a diverselor accesorii ( rotile la podea , balamale la pereti , etc )
  - compatibilitatea categorica cu diverse alte materiale-placi ( policarbonat , comatex , etc )
  - aplicarea facila a sistemului termoizolator .
  - grosimea peretelui final ( in favoarea spatiului interior )
 
  Aplicarea OSB-ului pe structura metalica se face mult mai ferm decat pe lemn cu ajutorul holzsuruburilor autoforante sau a suruburilor ( doar se vrea a fi demontabila , nu ? ). Fixarea in tocuri a usii si ferestrelor ( pe care sugerez sa le puteti demonta pe perioada transportului ) este mult mai usor de executat ( si fara mutilarea lemnului tocurilor in timp ) .
.................................................................
  Abia am descoperit topicul . Aici este mult de vorbit . Daca va trezeste interesul sugestia mea revin cu detalii .

milu56

Citat din: murphyO asemenea cabanuta este extrem de usor de confectionat . De catre oricine , cu un ,, proiectel " in fata si cu minimum de scule .
Avand insa in vedere ca se discuta despre o cabana .... DEMONTABILA , o cabana ce intre montaje va trebui sa fie si transportata , va sugerez confectionarea scheletului acesteia din teava rectangulara .
  Concret , pentru o cabana cu dimensiuni de 4 / 3 / 2,5(h) este suficienta teava de 50 x 50 x 2,5 mm .
  Avantajele ce le confera metalul in aceasta aplicatie :
  - rigiditatea permanenta a panourilor ( peretilor )
  - greutatea acestora ( am comparat 1 m de teava 50x50x2,5 cu lemn 80x80 mm)
  - modalitatile de prindere a panourilor intre ele ( creste plaja de variante )
  - panourile pot fi asamblate pe perechi cu ajutorul unor ,, balamale " ( ganditi-va la acele navete , cutii , pliabile )
  - respectarea exacta , milimetrica,  a cotelor proiectului
  - aplicarea ferma a diverselor accesorii ( rotile la podea , balamale la pereti , etc )
  - compatibilitatea categorica cu diverse alte materiale-placi ( policarbonat , comatex , etc )
  - aplicarea facila a sistemului termoizolator .
  - grosimea peretelui final ( in favoarea spatiului interior )
 
  Aplicarea OSB-ului pe structura metalica se face mult mai ferm decat pe lemn cu ajutorul holzsuruburilor autoforante sau a suruburilor ( doar se vrea a fi demontabila , nu ? ). Fixarea in tocuri a usii si ferestrelor ( pe care sugerez sa le puteti demonta pe perioada transportului ) este mult mai usor de executat ( si fara mutilarea lemnului tocurilor in timp ) .
.................................................................
  Abia am descoperit topicul . Aici este mult de vorbit . Daca va trezeste interesul sugestia mea revin cu detalii .
Da,fiecare stupar alege ce ii place,pentru asta ar fi frumos daca ai face o schita cu felul de inbinare sa inteleaga mai usor colegii interesati.

D006

Sincer , d-le Milu , n-am sa ma apuc acum sa ..... desenez casute ! Nu doar dupa interventia dvs . Daca exista un coleg de forum realmente interesat de confectionarea unei asemenea cabanute , ..... abia dupa ce isi exprima parerea referitor la :
  - bugetul disponibil
  - spatiul disponibil
  - modalitatea de transport cea mai la indemana
  - necesitati ale spatiului interior
  - nr si dimensiunea ferestrelor , cat si pozitionarea lor pe pereti ( si pe care anume )
  - etc , .....
  ..... putem sta de vorba despre asta si putem aprofunda subiectul . Repet , subiectul topicului este interesant . Intamplarea face ca in UK sa fi confectionat asemenea casute pentru ..... pescuitul la copca . Dimensiunile erau mult mai mici decat ce se cere in varianta pentru apicultori , si cu toate astea dupa cateva asamblari/dezasamblari cam ..... scartaiau din incheieturi .Pt ultima confectionata am recurs la schelet metalic . Se pare ca a fost o alegere inteleapta . Oricat iubesc eu lemnul ca material pentru constructii , exista situatii in care alte materiale sunt de preferat .
  Referitor la o schita sau un desen cu statut de ciorna , am sa revin curand . Insa , fara sa ma interpretati gresit , nu stau sa desenez casute de dragul desenului . Par ca nu am ce face stand mult timp logat , insa forumul se afla-n bara de jos iar eu ma ocup de altele . Cu respect !

crombra

Domnilor, murphy are perfecta dreptate.
O structura de otel este mai zvelta si confera mai mult spatiu interior.
Eu intentionam sa-mi fac o cabana stationara din lemn cu pereti din OSB dimensiunile 3.75x3.75x2,5 m adica 3 panouru de OSB pe fiecare latura si acoperis din Onduline. Intre timp am analizat si varianta pe structura metalica si am tras concluzia ca am mai multa avantaje.
Pot face constructia total modulara si o pot mari in orice moment.
O simpla vopsire cu vopsea 3 in 1 rezolva problema protectiei(la lemn e mai complicat mai ales la placa de podea).
Imbinarea intre panouri se poate face cu suruburi rezultand o structura foarte rezistenta.
La dimensiunile acestea pot folosi teava cu peretii de 2 mm.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

In primul rand va felicit pentru faptul; ca ati luat in calcul formatul foii de OSB si ati adaptat proiectul la dimensiuni egale cu multiplu al acesteia . Din prima asta inseamna pierderi minime de material ( sau optimizarea perfecta a consumului de materiale ) .
  Ati inteles perfect faptul ca o structura metalica , in cazul de fata , confera o anume zveltete rezultatului final , ati inteles ( sau ati intrevazut ) faptul ca modalitatile de cuplare a panourilor-perete cresc considerabil ca numar de variante .
  Acum imi permit sa va atentionez asupra catorva detalii :
  - Nu va sugerez varianta folosirii Onduline-ului ca invelitoare . Luand in considerare vederea in sectiune a acestui tip de material veti descoperi ca se naste o serioasa provocare : izolarea perfecta a gaurilor ( semicercurilor ) rezultate la imbinarea peretilor cu panoul ( panourile ) acoperisului . Se poate lejer rezolva asta in cazul unei constructii cu statut definitiv , nu si in cazul discutiei de fata , in care dezbatem pe tema unei constructii demontabile .
  - Sectiunea tevii rectangulare ce o veti alege pentru confectionarea structurii constructiei . Va trebui sa optati pentru o sectiune in care cel putin una din laturi sa aiba minim 50 mm . Acesti 50 mm vor trebui , in cazul stalpilor pe care se intalnesc foile de OSB alaturate sa le poata ,, gazdui " pe ambele . Fiecarei placi de OSB ii sunt necesari minim 20 mm ( la marginea acesteia ) pentru prinderea in suruburi autoforante sau suruburi mecanice . La mai putin din aceasta limita riscati sa deformati OSB-ul la strangerea suruburilor , sau chiar sa fie total ineficienta prinderea .
  - Puteti alege pentru stalpii ,, de intalnire " o sectiune ceva mai ,, generoasa " ca dimensiune si pe ceilalti dintre ei sa-i confectionati dintr-o teava ceva mai subtire . Atentie insa , dimensiunea laturii perpendiculare  pe interiorul casutei sa fie egala cu cea a stalpilor ,, de intalnire " . In situatia in care veti decide sa placati panourile-perete si pe interior ( cu orice tip de material - placa ) va va ajuta fantastic .
  - Referitor la materiale - placa : decideti dinainte daca o veti placa si la interior , cu ce material anume veti face asta , si ambele materiale vor trebui ,, aliniate " ca dimensiune . De ex : placati interiorul cu un material ce-l puteti achizitiona cu dimensiuni de 1 , 2 m ( lat ) , veti ajusta OSB-ul la aceeasi cota ( adica minus 25 mm ) . In acest fel stalpii structurii metalice vor aservi ambelor placari . Atat celei de exterior cat si celei de interior .
  - Vopsirea structurii ( a tevii ) va sugerez ca cel putin in cazul celei folosite la pardoseala ,  sa o faceti electrostatic .
  - O alta varianta de invelitoare este placa de Policarbonat . Este dreapta (plana ) in sectiune ( si automat va scapa de provocarea expusa la inceput ) , se preteaza perfect la acest gen de aplicatii , este extrem de dura si fiabila ca material , si nu in ultimul rand , in situatia in care optati pentru o invelitoare luminoasa ( translucenta ) este materialul ideal .
  - Cel putin doi dintre pereti , la calcularea dimensiunilor acestora , vor trebui sa aiba in plus de doua ori grosimea placii de OSB ( sau a interegului ,, sandwich " ) folosit la placare . Altfel veti avea surpriza colturilor exterioare ,, oarbe " . ( daca n-ati inteles revin c-o schita )
...................................................
  Va stau in continuare la dispozitie cu orice nelamurire aveti ( fireste , in masura experientei pe care o am si a ,, compatibilitatii " ce-o vom descoperi intre noi pe parcursul acestei colaborari ) si astept cu placere orice intrebare referitor la acest micro-proiect . Dupa ce dezvoltam suficient subiectul, promit ca postez si schite ajutatoare .

milu56

Foarte buna ar fi o schita,faceti schita si o sa ma implic si eu,asa din mai multe idei o sa iasa ceva,eu cred ca teava este suficient de 3/5 pt schelet.SUCCES!

D006

Citat din: milu56Foarte buna ar fi o schita,faceti schita si o sa ma implic si eu,asa din mai multe idei o sa iasa ceva,eu cred ca teava este suficient de 3/5 pt schelet.SUCCES!
D-le Milu , repet : O schita cu ..... ce ???
   Propun , daca efectiv doriti ca acest topic sa fie ,, locul de nastere " al unui asemenea proiect , ca mai multi apicultori sa intervina cu diverse sugestii : Dimensiuni , necesitati , demontabil sau nu , acoperis intro ,, apa " sau in doua , pereti vitrati sau nu , etc .
  Va pot prezenta ( la aceasta faza a discutiei ) doar modalitati tehnice generice folosite la acest tip de constructii . Prinderea OSB-ului pe structura , propuneri de prindere a panourilor intre ele , samd . Toate acestea nu sunt decat .... detalii tehnice .... al unui proiect inexistent ( deocamdata ) !!! Insa ar facilita mult prezentarile acestea un anume ,, target " impus de comun acord .
  Avand in vedere ca experienta mea in stuparit ( si mai ales in pastoral ) este nesemnificativa , astept de la dvs si de la colegii de forum indicatii si sugestii asupra unei asemenea cabanute .