VICTOR M.

Creat de Vyktor, Iunie 21, 2013, 09:58:47 AM

« precedentul - următorul »

petru.atudorei

am o intrebare.. cum vei pune ramele?
acele placi vor sustine greutatea ramelor?

Vyktor

Intentionez ca partea de sustinere a ramelor sa o fac tot din lemn cum am facut si la urdinis.
Vom vedea ....zise orbul....ideile mai vin si pe parcurs . Nu am avut un plan dinainte stabilit....am inceput dupa care mai ......

petru.atudorei

cred ca cel mai bine sa e saci un cadru din lemn (sub forma de cub) si peretii sa fie din polistiren.
La ce ai pus tu in poze, sincer nu stiu ce rezolvare ai sa gasesti pentru suportul ramelor, si 2 pentru manevrarea stupului. pentru ca daca e sa il ridici cand ramele sunt pline si e si albina, s-ar putea sa ai o surpriza.

sorinma

Citat din: petru.atudorei din Ianuarie 09, 2014, 12:07:44 PM
Din imaginile postate de tine.. nu prea se vede bine.. dar acel polistiren pare destul de moale..nu crezi ca il vor roade albinele?

am vazut odata intr-un magazin polistiren care avea lipit pe ambele fete o suprafata dura de 1 2 mm. Ma gandeam ca acela ar fi mai bun pentru realizarea unui stup.




Probabil ce ai vazut tu sunt panourile care se pun la usile termopan(partea care nu e cu sticla)...nu stiu cum se nimesc dar cred ca sunt destul de scumpe
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

petru.atudorei


apivasmob

Citat din: sorinma din Ianuarie 11, 2014, 10:43:03 AM
Citat din: petru.atudorei din Ianuarie 09, 2014, 12:07:44 PM
Din imaginile postate de tine.. nu prea se vede bine.. dar acel polistiren pare destul de moale..nu crezi ca il vor roade albinele?

am vazut odata intr-un magazin polistiren care avea lipit pe ambele fete o suprafata dura de 1 2 mm. Ma gandeam ca acela ar fi mai bun pentru realizarea unui stup.

Panel sau Stadur se numeste materialul




Probabil ce ai vazut tu sunt panourile care se pun la usile termopan(partea care nu e cu sticla)...nu stiu cum se nimesc dar cred ca sunt destul de scumpe
Sanatate tuturor apicultorilor

Vyktor

Astazi in putinul timp pe care l am avut la dispozitie am incercat sa rezolv problema ramelor si dupa cum am zis revin cu alte imagini si astept pareri. Aceasta cutie,  daca bineinteles o sa mi iasa,  nu am pretentii de la ea decat  sa pun in ea un roi,  care....daca vrea Cel de Sus...in primavara urmatoare sa il mut intr o cutie de lemn. Asa ca de mutat prea mult dintr un loc in altul nu cred ca o sa fie cazul si nu o sa pun nici cat pe el. 
Acum urmeaza ca la final sa fac si calculul costurilor si atunci o sa vad si daca merita. In orice caz  acum a fost, mai mult curiozitatea de a vedea ce iese.

Vyktor

Am profitat de vremea de afara si am desfacut podisoarele sa vad cum se prezinta treaba dupa ce ieri am scos foliile si am bagat subarele.  Se pare ca este mai bine pentru ca mucegaiul care incepuse sa apara la coltul unei rame se usuca. N am putut sa mai rabd si la cel care mi sa parut ca a pierdut mai multa albina am zis sa mai restrang cuibul profitand de faptul ca ghemul s a desfacut. Am vrut sa scot doua rame dar cand  m am uitat la una din ele pe o portiune de dimensiunea unui cerc cu diametrul de 5-6 cm avea puiet capacit. Asa ca am bagat o la loc scotand doar o singura rama.

Asa arata in urma cu 30 minute

NiKoN

D-le Victor, ce tip de sablon folositi pentru cifrele de pe stupi?
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

pharaonu75

Uite cum am facut eu sablonul:
Am scos la imprimanta documentul atasat, apoi am "imbracat" in banda scotch toata foaia, fata-verso.
Dupa aceea am decupat cu un cutter cifrele (tot ceea ce era colorat cu negru) si... gata sablonul!

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Vyktor

Citat din: NiKoN din Ianuarie 12, 2014, 02:52:29 PM
D-le Victor, ce tip de sablon folositi pentru cifrele de pe stupi?

Salut nik
In primul rand ai inceput gresit. Sper sa fie prima si ultima oara cand imi spui d-le... Te rog sa imi spui simplu Victor altfel ma faci sa ma simt mai batran decat sunt :P
Exact cum spune si pharaonu am scos la imprimanta,dar eu in schimb am pus un singur nr. pe pagina,  am tinut foaia lipita si am dat cu spray cu vopsea. Nu stiu sa ti spun acum ce caracter am folosit,  dar asta cred ca e in functie de cei place fiecaruia  :hi:

NiKoN

Victor si Pharoane, intamplator am folosit si eu aceeasi metoda. Doar ca am udat foaia respectiva si am lipit-o de peretele stupului. Sunt in testarea altor metode, precum folosirea numerelor de usi, autoadezive, incadrate intr-un chenar luminos, care sa scoata in evidenta vopseaua initiala.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

Vyktor

Lucrarea se apropie de final. A mai ramas de finisat capacul si albinuta care nu vrea sa prinda culoare. Albastrul este dat direct pigment,  care in mod normal se foloseste pentru colorarea vopselei si din aceasta cauza galbenul deocamdata este.....cam maro. Este o albina mai bronzata.
In fundal,  pe canapea ajutorul de nadejde,  "vegheaza" ca lucrarea sa iasa bine.

popik50


Vyktor

  :thanks:
Am muncit ceva la el dar in final sunt multumit de rezultat.