VICTOR M.

Creat de Vyktor, Iunie 21, 2013, 09:58:47 AM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Benzile tinute mai mult timp in stupi sunt propolizate si nu mai au nici un efect ,deci se pot tine in stup mult si bine cu efect zero

Pustu

 medicamentul acţionează prin contact
tratamentul principal cu Mavrirol se face in perioada - sfarsitul verii / inceputul toamnei.
benzile se tin in stupi pana la sfarsitul toamnei- cca 45 zile -pana cand incepe sa se formeze ghemul de iernare
parca asa scrie in prospect
sanatate si numai bine

bucovineanu

Daca benzile se pun prea devreme, vor fi propolizate de catre albine si efectul se va diminua. Daca se pun prea tarziu albinele se afla deja in ghem si iarasi nu are efectul asteptat. E bine sa fie puse la inceputul lui septembrie si pot fi lasate fara probleme pana in primavara.

Vyktor

Citat din: Kiwi Bee din Iunie 21, 2013, 05:41:05 PM
Nu este pierdut nimic caci mai aveti timp de cca 3 luni cu temperaturi bune timp in care familiile se vor intari.
Totusi, eu unul as face rocada intre cel mai tare stup si roi. Altfel spus pui roiul pe locul celui mai tare stup si acel stup puternic il pui pe locul roiului.
[/quote
Sa fie doar o coincidenta ca familia de care spun ca am orece indoieli ca va iesi in primavara este cea care inainte de a face rocada era cea mai puternica?  Sau are o legatura cu aceasta operatie.
Eu cred ca ca nu  deorece aproape toata vara mie mi a lasat impresia ca a ramas,  chiar si dupa rocada famlia cea mai puternica.
Astazi dupa doua zile in care nu au mai fost albine moarte la urdinis, lucru pe care il pun pe seama faptului ca a fost mai frig afara si au stat mai mult in ghem,  am gasit cca 10-15 albine moarte. Analizandu le mi se pare a fi puiet care nu a apucat sa se dezvolte suficient pentru a trece iarna. Spun asta deoarece albinele moarte sunt foarte mici. Acesta sa fie motivul mortalitatii ridicate?

stefan1

Citat din: vyktor din Noiembrie 21, 2013, 06:03:30 PM

...
Astazi dupa doua zile in care nu au mai fost albine moarte la urdinis, lucru pe care il pun pe seama faptului ca a fost mai frig afara si au stat mai mult in ghem,  am gasit cca 10-15 albine moarte. Analizandu-le mi se pare a fi puiet care nu a apucat sa se dezvolte suficient pentru a trece iarna. Spun asta deoarece albinele moarte sunt foarte mici. Acesta sa fie motivul mortalitatii ridicate?

  Este foarte posibil sa fie ce zici tu. Toamna, unele suprafete de puiet mai periferice nu mai sunt mentinute de albine la temperatura optima, incat puii nu se mai pot dezvolta normal. Isi folosesc parte din energie ca sa-si suplimenteze ele caldura, dar asta le face fie sa iasa niste albine mici si debile fie nici sa nu mai poata iesi din celule si sa fie curatite ceva mai tarziu de albine. Chiar unele albine-pui aparent sanatoase sunt neviabile si albinele le scot din stup aparent fara motiv. Se poate si ca paduchii sa fi debilizat acel puiet si deci Varroa sa fie o cauza suplimentara a mortii acelui puiet. Fenomenul in proportiile descrise nu trebuie totusi sa te ingrijoreze. O avertizare ar putea fi si anume ca familia a avut puiet pana acum si e posibil sa fi facut tratamentele de paduchi in prezenta puietului capacit si deci mai putin eficiente.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

Victor eu ma inclin sa fie varroa.
Un stup puternic care se dezvolta bine are si populatzia de varroa in crestere. Posibil ca pt aceasta familie ar fi fost indicat tratamentul de varroa mai devreme. Varroa are multzi virusi si cercetatorii nu cunosc toate efectele laterale/daunatoare albinelor.

Vyktor

   Frumusetea sarbatorilor de iarna sa va gaseasca in case alaturi de cei dragi. Aceasta sarbatoare sa va aduca multa sanatate, fericire si implinirea tuturor dorintelor.
Craciun fericit !

fiug1970


Vyktor

Asteptand colindatorii

Vyktor

Iata ca a venit si la mine Mos.....Gerila. Ce mai conteaza acum care a venit,important este ca mi a adus ce imi doream.
Sper ca anul care vine sa imi ofere posibilitatea sa o folosesc.

cipik

Darnic Mosul tau, de si-ar tine obiceiurile ce bine ar fii. Daca iti completezi inventarul trimite-l si pe la alti, se gaseste mereu ceva de are sa ai nevoie in stupuna. Sanatate si noroc in anul ce vine.   : sampanie:
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Vyktor

Cu siguranta o sa l trimit si pe la voi, dar deocamdata il mai tin ocupat  :P
Mai are destule de adus dar cel mai multumit as fi daca ar putea sa imi aduca cunostintele apicole necesare desfasurarii acestei activitati astfel incat sa fac cat mai putin rau  albinutelor. Din pacate acest lucru nu este posibil asa ca vorba ceea...."la munca, nu la ntins mana"
Pana atunci insa urmeaza o noapte in care vom petrece alaturi de cei dragi iar eu va urez tuturor colegilor

LA MULTI ANI  si un an 2014 plin de bucurie si impliniri. : sampanie:

Vyktor

Aseara am inceput constructia  unei cutii de 12 rame din polistiren extrudat.
Acestea sunt imaginile de inceput. Pe masura ce voi inainta voi reveni si cu alte poze

petru.atudorei

Din imaginile postate de tine.. nu prea se vede bine.. dar acel polistiren pare destul de moale..nu crezi ca il vor roade albinele?

am vazut odata intr-un magazin polistiren care avea lipit pe ambele fete o suprafata dura de 1 2 mm. Ma gandeam ca acela ar fi mai bun pentru realizarea unui stup.

Vyktor

Peste polistiren vin cu plasa de fibra de sticla si adeziv. Daca o sa roada si adezivul numai Mos' Andreiu poate sa ne spuna .
La urma urmei pentru mine este doar un experiment sa vad ce iese . De baza ,cel putin pentru moment o sa ramana tot lemnul .