Intrebari de incepatori

Creat de vdingo11, Aprilie 09, 2018, 08:26:52 AM

« precedentul - următorul »

un OM

Boltarii, mai ales cel de jos ar fi bine sa fie imbracat in sac polietilena. O sa reziste mai mult, iar vaselina data pe el va fi mai eficienta, va intra mai putina...Stupii se inchid seara tarziu, se dau jos, sunt imbracati boltarii, se pun pe acelasi loc, etc.
Lukyan, cel mai bine despre cursuri din judetul tau stiu cei de la Directia agricola de judet, sau sefii de pe la asociatiile locale. Cursurile sunt necesare daca vei dori sa devii membru intr-o asociatie, sa accesezi vreo masura, sa dai miere la procesatori...

vdingo11

Daca as schimba o rama cu puiet capacit cu alta fara puiet din cei 2 stupi ai mei, in aceasta perioada gresesc?
Cel puternic are puiet capacit, celalalt deloc. Nu stiu ce se intampla cu el ca nu reusesc sa identific reginele la nici unul din ei

Cipi

Lasa-i in pace, nu-i deranja. Daca aveai trei familii, puteai face egalizari dupa ce nu mai aveai puiet.

un OM

In perioada aceasta matcile sunt gasite de obicei pe ramele cu puiet. Cand ridici podisorul nu da cu fum printre rame de sus in jos, ci razant pe deasupra ramelor. Cand ridici ramele te uiti pe marginile ramei mai intai, apoi spre centru, sa poti avea timp sa vezi matca daca trece spre lateralele ramei, pe fata cealalta. Matca este albina aia cu abdomenul mai lung  :)!

vdingo11

Multumesc.
Stiu ca este cea mai lunga dar nu le vad. Poate cel mic nu o mai are, daca nu are puiet, dar cel mare o are sigur.
Acum mai am cateva intrebari legate de hranire, tratament si impachetare.
Incep intai cu hranirea.
Pe la inceput de sept le-am dat 2 ture de sirop 2:1 dar am inteles ca  nu prea mai este bun in aceasta perioada.
Asa ca aseara am facut sirop de zahar invertit tot 2:1 ca am inteles ca asta nu useaza albina. Am facut o portie mica de 1,4 kg.
Acum intreb urmatoarele:
1. il dau tot odata in cei 2 stupi, sau porti mai mici la intervale de cate zile?
2. ce cantitate ar trebui sa dau per stup si cand ar trebui sa ma opresc cu siropul?
3. dupa sirop doresc sa le dau niste turte prin octombrie

corneliuhrom

d le vd 11 nu ii nebuni cu atit sirop [uzura furtisag] strmtorati  sa fie macar  4  5 rame  [cu cit ii deranjati mai mult uzati albina de iarna ] efectuati tratare varoua  impachetej si ev turte eng  in ian  ,[o parere puteti sa nu luati in considerare ] saucces si va mai documentati  si cititi abc :bzz: ^:)^ .

stefan1

  Trebuie ca ai intre cunostinte un stupar mai cu experienta. Ar fi bine sa iti vada familiile si sa-si dea cu parerea despre puterea lor si cantitate de miere pentru iernare. Nu e bine nici sa exagerezi, dandu-le foarte mult sirop (mai cu seama ca e cam tarziu), pentru ca albinele daca sunt prea putine nu il pot procesa si le face mai mult rau decat bine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

vdingo11

Exista vreun dezavantaj al sarmei galvanizate fata de cea din inox la rame?

dan sebastian

Pretul. Eu folosesc galvanizata pt ca tot reformez ramele in cativa ani. Pt cat e mai bine de inox, pt ca ramele respective se pastreaza mai multi ani. Foloseste magnetul sa vezi daca e inox sau frana.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

stefan1

  Daca tratezi ramele contra moliilor cu acid acetic glacial sau cu sulf, acestea corodeaza puternic sarmele daca nu sunt de inox.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

vdingo11

Clar sarma de inox este cea mai buna si nu vor fi probleme, totusi cum a spus mai sus Sebastian pretul este de luat in seama.
Totusi daca nu se trateaza ramele o sarma galvanizata se poate coroda in timp si sa afecteze calitatea produselor?

dan sebastian

E probat de mine si 5 ani tratate cu sulf nu au nimic. 6 lei e kg de sarma galvanizata de 0,3: 0.35: 0.4 mm grosime. Am emotii la tratarea cu oxalic si alti acizi. O sa vad daca e necesar sa trec pe inox sau nu.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

vdingo11

Citat din: dan sebastian din Septembrie 21, 2018, 09:39:55 AM
E probat de mine si 5 ani tratate cu sulf nu au nimic. 6 lei e kg de sarma galvanizata de 0,3: 0.35: 0.4 mm grosime. Am emotii la tratarea cu oxalic si alti acizi. O sa vad daca e necesar sa trec pe inox sau nu.
Dar de unde cumperi cu 6 ron/kg? Eu am vazut ca o rola de 1 kg, grosime 0,5 de sarma galvanizata este in jur de 25 RON.
Mai am o nelamurire: cautand dupa pret, am vazut ca exista sarma inox, galvanizata sau zincata (toate 3 tipurile pentru rame) Care este diferenta intre galvanizata si zincata? Care este mai buna.

Multumesc.

Kiwi Bee

Citat din: dan sebastian din Septembrie 21, 2018, 09:39:55 AM
E probat de mine si 5 ani tratate cu sulf nu au nimic. 6 lei e kg de sarma galvanizata de 0,3: 0.35: 0.4 mm grosime. Am emotii la tratarea cu oxalic si alti acizi. O sa vad daca e necesar sa trec pe inox sau nu.

Daca folosescti AO nu vei avea probleme, dar cu AF nici nu se pune intrebarea, INOX sau treci la plastic.

un OM

Un mos trecut prin viata m-a sfatuit ca suntem prea saraci sa cumparam lucruri ieftine, proaste. Prefer oricand inoxul. Ramele trecute prin topitorul solar, le curat putin, mai intind putin sarma si pun FA. Sau treci pe plastic. Am avut prea multi faguri cu sarma zincata ca sa te indemn la tipul acesta de sarma.