intretinerea familiilor de albine la ..bloc ,in balcon

Creat de dragos2006, Octombrie 14, 2007, 09:47:37 PM

« precedentul - următorul »

D006

Am vazut ca dl Drone are stupi in balcon ,la bloc, la etajul 4..
Primul meu profesor de ..apicultura este un vecin de bloc care tine 4 familii de albine in balcon in stupi orizontali.. M-a invitat acum citiva ani in urma sa bem o bere la el in balcon ...si acolo..stupii...La o bere ,am mai discutat si asa mi-am luat si eu 4 familii dar nu le-am tinut in balcon ,le-am dus la curte la parinti..
In balcon ii tine in pat cald...sta la etajul 2..extrage mierea in bucatarie..in rest  face operatii ca si noi...Are balconul inchis dar fara sursa de incalzire ...Balconul este spre sud-sud-vest...are conditii misto..
Nu are capace la stupi,doar peste podisoare niste paturi si peste toti stupii un blat de masa..masa pe care mai bem cite o bere si mai discutam despre albine..

D006


D006

Dlor,
Daca veti citi articolul de la poze o sa vedeti ca sint motive sa le cresti pe balcon.Dimineata,vara la 4 beam cafeaua pe balcon si le priveam cum merg la cules,sau cum vin din piata cu "piparca de rantas"(boiaua pe care o vind in piata taranii) in loc de polen.Da am avut probleme cu caldura,Mama se ocupa sa le faca umbra,i rest nu aveam problemeMi-am cladit rame perfecte pe balcon etc. Intr-un cuvind am invatat multe,erau liga mine.
Vecinii nu erau deranjati ,o vreme nici nu stiau ca am albine pe balcon si apoi am fost baiat bun le dadeam pe grati miere sau propolis.Pe unii i-am invatat sa minince miere.
Cu stima

D006

Vecinii nu erau deranjati...Inca era un punct de atractie ziua in ora prinzului cind iesea puietul la zbor,pt ca statea cu apartamentul spre sosea..unii trecatori se opresc si se uita ...
Iernau destul de bine..

D006

Dle bio,
Cind puietul iesea la zbor credeau ca sin tintari si ma compatimeau: "Ce multi tintari aveti la 4, si asa de mari cum va descurcati cu ei"'M-am obisnuit".
O perioada am avut perelinaj, toti vecinii isi duceau nepoti sa vada "mierea" si micutii asociau albinele cu mierea".A fost interesant.
Cu stima

D006

...tintarii..sa mor de ris...''Ce multi tintari aveti la 4.....'' :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:

nicu has

in franta la paris multi stupari au deja stupii pe blocurii  :hi:

D006

In New York sus pe bloc s-au facut prisacile sau porumbarii la uni.

flavius

Cea mai tare faza in New York, "vizionata" acum vreo 2-3 ani, pe un site de specialitate, era un mexican care isi facuse un ditamai barcoiul pe terasa blocului ("numai" vreo 30 de etaje...)... o salupa marina, motorizare diesel, de vreo 7 m la plutire...nu stiu cum avea de gand sa-l dea jos de acolo, ca pun pariu ca "atarna" cel putin 5-6 tone, gol...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

dyaboliq001

Sau asa..
Va rog sa ma credeti ca nu sunt ai mei ...  desi primele mele postari erau legate de albine pe balcon, am renuntat la idee inainte sa o pun in practica.
Le-am gasit un loc pe pamant :)
Benjamin Franklin: "Spune-mi, dar eu voi uita, arată-mi, poate că voi memora, include-mă şi eu voi înţelege".