Depuneri de ceara pe fundul stupului

Creat de dragos milea, Noiembrie 23, 2015, 09:40:46 PM

« precedentul - următorul »

dragos milea

De multe ori am intilnit mici movilite de ceara pe fundul stupilor. De ce credeti ca au fost facute?

tassevasi

 :) Daca  vrei sa te  agati de  ceva mai sus  nu folosesti scara ?
Asa si cu albinutele , au  facut  sarita  sa ajunga mai usor la rame .
   Numai bine .

dragos milea

Asa banuiam si eu,dar nu toata lumea stie. Am observat asta la stupii cu distanta mare intre rame si fund, peste 3 cm

dragos milea

Alt subiect: se spune ca au fost cazuri cind albinele ramase fara matca nu s-au bezmeticit din cauza ca au furat oua din alti stupi pentru a creste botci. E posibil?

tinumaftei


tassevasi

Citat din: dragos milea din Noiembrie 23, 2015, 10:06:32 PM
Alt subiect: se spune ca au fost cazuri cind albinele ramase fara matca nu s-au bezmeticit din cauza ca au furat oua din alti stupi pentru a creste botci. E posibil?

Cred  ca esti  pus  pe  glume .

stefan1

Citat din: dragos milea din Noiembrie 23, 2015, 10:06:32 PM
Alt subiect: se spune ca au fost cazuri cind albinele ramase fara matca nu s-au bezmeticit din cauza ca au furat oua din alti stupi pentru a creste botci. E posibil?

S-a mai discutat pe forum despre asta, dar nu am timp sa caut. Repet ce am mai spus. Cand eram mic imi amintesc ca tata urmarea un stup ramas fara matca, in care dupa multa vreme a aparut o botca viabila. El zicea ca trebuie ca o albina a furat din alt stup un ou, ca sa-si salveze familia. O alta explicatie pe care am gasit-o cu ocazia acelor discutii de pe forum, ar fi ca in cazuri exceptionale unele albine pot oua un ou fertil din care sa iasa o regina (la o specie de albine, Albina Capului, aceasta proprietate de a creste regine din oua nefecundate este curenta). Am scris aici despre asta:  http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=1438.msg61356#msg61356

  Deci au fost cercetatori care au experimentat ani la rand acest fenomen si care vorbesc de aceasta explicatie de aparitie a unei botci viabile in familie fara matca si deci fara oua fecundate.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

sorinma

Despre "furtul "de oua pt salvarea coloniei am mai auzit la un seminar la un targ dar se vorbea de o anumita rasa de albine nu la toate
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

PricopArthur

In cartea lui H Ruttner , sau in alta carte, nu mai stiu unde am citit, despre niste experiente cu matci crescute din oua nefecundate. Din acestea, intr-un procent foarte mic, au iesit si matci ce s-au fecundat si au depus oua.
Din ce imi aduc aminte, explicatia se punea pe faptul ca la inceputurile ei, parteogeneza era una din metodele de inmultire a albinei,  ca insecta solitara.
Miere multă şi inimă curată!