EU vs. non-EU

Creat de Muntoiu Radu, Ianuarie 19, 2015, 08:15:27 PM

« precedentul - următorul »

Muntoiu Radu

Stiati ca mierii falsificate ii spune mai nou "amestec de miere din UE si din afara UE" ?

Nu fac cumparaturi  asa ca nu stiu de cat timp aceste practici au intrat in Romania, dar in vest ele exista de mult - amestecul mierii  (de cele mai multe ori miere cumparata ieftin de la procesatorii en-gros din Europa de Est) cu sirop indulcitor chinezesc. M-am nimerit langa raftul cu miere al supermarketului Auchan azi si am luat la intamplare 3 borcane cu "miere naturala" si toate 3 au fost falsuri (atasez foto).

Se pare ca chiar si in Romania, unde ar trebui sa fie mai multe produse naturale, majoritatea mierii vandute en-detail (atat in piete cat si in supermarketuri) e falsificata.

MirceaCalin

Am văzut şi eu anul trecut, prin august, tot la Auchan...

apiion71

se importa la greu miere din Ukraina si Moldova

Muntoiu Radu

#3
Citat din: apiion71 din Ianuarie 20, 2015, 09:09:35 PM
se importa la greu miere din Ukraina si Moldova
... si se lungeste cu sirop. Dintr-un borcan de miere ies 5 borcane de "UE & non-UE"...

In Piata "taraneasca" de Sambata din Sibiu gasim apicultori "bio" care vand miere din zahar si glucoza. Plus altii care umbla de la stupar la stupar, cumpara miere cu 20lei/kg si in piata o vand tot cu 20  :nebun: profitul iese din lungirea cu sirop...