Miere marca M&M

Creat de oroles, Octombrie 07, 2013, 07:05:42 PM

« precedentul - următorul »

oroles

#30



Si bonus, un blog...
Merita citit, cu atentie!

http://medic-roman-in-germania.blogspot.ro/search?updated-max=2013-07-28T10:38:00-07:00&max-results=7

CitatCompania de cai ferate a nemtilor se cheama Deutsche Bahn (d-bahn.de). Companie mare, cu o retea impresionanta, si preturi care te pot baga in depresie daca nu ai fost atent cand ai dat cardul sa platesti. Monopol, deh...
Trenurile sunt ingrijite, confortabile, linistite, rapide. S-ar zice ca se ridica la nivelul reputatiei nemtilor asa, la o prima privire, nu?
Ei bine, nu. Complet gresit!
Cea mai mare buba este punctualitatea. De cand a venit frigul nu e nimic neobisnuit sa vezi intarzieri de 15, 30 sau 70 de minute. Si asta nu e tot.
Toate aceste intarzieri ar fi doar mici neplaceri, supravietuibile daca ar fi anuntate si pasagerilor in mod corespunzator. Dar....! Ei bine, anunturi de genul: "ne pare rau, am intarziat si nu mai prindeti legatura, urmatoarea e la ora x peronul y" sau, si mai grav "trenul nu mai merge in gara x" se fac de multe ori numai in germana, iar difuzoarele ori gajaie de nu intelegi nimic, ori nu merg deloc uneori.


Sursa: http://medic-roman-in-germania.blogspot.ro/search?updated-max=2012-01-17T10:31:00-08:00&max-results=7&start=42&by-date=false

E ultimul post in acest topic!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Obombo

Eram ferm hotarat sa nu mai intervin in aceasta discutie, fiind convins de inutilitatea ei, dar nu m-am putut abtine dupa ce am ascultat la radio acum cateva zile o stire care confirma, daca mai era nevoie, nivelul de prostie al nemtilor:
http://www.manager.ro/articole/ultima-ora/bavaria:-un-taximetrist-le-a-returnat-pasagerilor-sai-suma-de-250000-euro-50369.html

Sunt sigur ca un taximetrist roman ar fi stiut cum sa se comporte, facand cinste natiei lui.

oroles

#32
Citat din: Obombo din Noiembrie 03, 2013, 04:32:40 PM
Eram ferm hotarat sa nu mai intervin in aceasta discutie, fiind convins de inutilitatea ei, dar nu m-am putut abtine dupa ce am ascultat la radio acum cateva zile o stire care confirma, daca mai era nevoie, nivelul de prostie al nemtilor:
http://www.manager.ro/articole/ultima-ora/bavaria:-un-taximetrist-le-a-returnat-pasagerilor-sai-suma-de-250000-euro-50369.html

Sunt sigur ca un taximetrist roman ar fi stiut cum sa se comporte, facand cinste natiei lui.
Sunt multe cazuri pe care le cunosc cand romanii au actionat la fel, cum sunt si cazuri in care romani au reactionat altfel. La fel sunt si nemtii. In primavara aceasta, in timp ce se ducea la biserica sora mea a pierdut un smartphone destul de scump. A sunat si si-a primit telefonul inapoi. Il gasise un batran care si el mergea la biserica. Daca nu l-ar fi gasit el probabil nu mai avea acum telefonul.

As pune pariu ca si tu şi 90% dintre taximetristii romani ar fi facut acelasi lucru. Exceptie fac jegurile de culoare si cu dinti de tabla din fata de la Gara de Nord. Ideea e ca oricum ai fi fost prins, la cate camere de luat vederi sunt pe strazi acum. Sa nu iti imaginezi ca nemtii nu  fura. Daca ai sti ce se mai fura in campusurile universitare bicicletele! Si cine le fura? Tot studentii nemti! Daca au nevoie de o bicicleta o "imprumuta".

In fata unui campus din Germania am fost abordat de un student neamt. Initial am crezut ca face invitatii la vreo petrecere ceva. Cand a vazut ca nu sunt neamt a devenit mai insistent. Parca era unul din tuciurii din Piata Centrala de la noi care te imbie cu "Tigari! Tigari!" Ulterior am aflat ca era dealer de droguri. Pai unde e domnle diferenta?!  Sfatul meu e sa iesiti in lume, dar nu ca turisti. Si dezvoltati-va acel simt critic si mai lasati autocritica. Nemtii nu isi fac niciodata autocritica. Au un orgoliu mai ceva ca banatenii. O sa vedeti ca sunt la fel ca noi!

PS. Tin sa iti reamintesc ca intr-un post anterior din acest topic am spus cum nu mi s-a returnat garantia la chirie cand am plecat din Germania. Acelasi lucru l-a patit un prieten in Austria. Civilizatie domnle! Ce mai...

https://adevarul.ro/news/societate/un-taximetrist-returnat-unui-client-geanta-400-milioane-lei-1_50ac0b3a7c42d5a6638434d7/index.html
http://adevarul.ro/locale/ploiesti/un-taximetrist-ploiesti-returnat-borseta-plina-bani-1_50bd40ca7c42d5a663c92e91/index.html

Si gandeste-te ca banii astia pentru ei erau foarte importanti...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

#33
Uauu... De cand asteptam o stire ca asta ... Sa vad ce mai spun "proocidentalii" si "filogermanii"

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-15974618-ancheta-agentiei-nationale-medicamentului-cazul-unui-medicament-pentru-hepatita-contrafacut.htm

Si comunicatul oficial care confirma ca distribuitorul e neamt...

http://www.anm.ro/anmdm/_/COMUNICARI%20DIRECTE/Comunicare%20directa%20catre%20profesionistii%20din%20domeniul%20sanatatii%20privind%20confirmarea%20contrafacerii%20medicamentului%20Pegasys.pdf

Si stiri din Germania despre aceasta problema...
Aiurea, doar nu ati crezut ca germanii isi tin altundeva rahatul decat sub pres. :D Nu exista stiri in Gemania despre acest medicament contrafacut. Ce erau prosti sa isi informeze ei cetatenii!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mosunick

Citat din: oroles din Octombrie 09, 2013, 12:45:27 PM

Citat

Mai vrei exemple? Mai lasati-ma cu superioritatea occidentalilor. Singura diferenta intre noi si ei e ca noi nu ne iubim tara in timp ce ei da.  Aaa... Si ar mai fi una... Mi-a zis-o un neamt. 9 dintre romani sunt destepti / isteiti (clever) si 1 prost. La ei e invers (9 din nemti sunt prosti si unul destept). Cica problema la noi ar fi ala unu... ca ajunge sa ne conduca!

:rotfl: :rotfl: :rotfl:
Oroles pentru asta meriti un premiu Nobel la categoria "Din putul gandirii" sectiunea "Aceste lucruri care ne doare"
:hi: :hi: :hi:
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

Obombo

Citat din: oroles din Noiembrie 07, 2013, 11:06:19 AMSa vad ce mai spun "proocidentalii" si "filogermanii"
Vad ca nu se inghesuie nimeni sa raspunda, se vede ca nu prea sunt dintr-astia pe aici :D.
Eu nu sunt nici "pro" nici "filo", sunt doar realist, sau cel putin asa imi place sa cred.
Societatea occidentala NU este perfecta, democratia NU este perfecta, lumea intreaga NU este perfecta, dar problema e ca atunci cand este vorba de imperfectiuni, Romania este pe primul loc (si aici!?).
Paradoxal, dovada se gaseste tocmai in exemplele pe care le dai incercand sa demonstrezi contrariul. Produse alimentare falsificate in occident? Sigur, au fost descoperite, retrase din comert, iar responsabili au fost pedepsiti. Poti da exemple de situatii asemanatoare in Romania?
Politicieni corupti? Exista, dar dupa cum reiese din articolele la care faci trimitere au fost arestati, altfel tu nu ai fi fost la curent; pana si Berlusconi a fost condamnat definitiv. Poti sa-mi spui cati politiceni corupti (pe care ii cunosc toti) au ajuns dupa gratii in Romania? Excluzandul pe Becali "cel inteligent". Cand ma gandesc ca Becali "risca" sa devina presedintele Romaniei, Berlusconi incepe sa mi se para un mare om de stat.

Cat despre ultimul scandal pe care il asteptai cu nerabdare, se comenteaza singur.
Ce s-a intamplat in Germania: "Produsul contrafăcut a fost identificat şi plasat în carantină de către un
distribuitor paralel din Germania."
Ce s-a intamplat in Romania: "nu poate fi retras complet din farmacii, intrucat bolnavii au nevoie de acest produs"

oroles

Citat din: Obombo din Noiembrie 07, 2013, 10:18:26 PM
Citat din: oroles din Noiembrie 07, 2013, 11:06:19 AMSa vad ce mai spun "proocidentalii" si "filogermanii"
Vad ca nu se inghesuie nimeni sa raspunda, se vede ca nu prea sunt dintr-astia pe aici :D.
Eu nu sunt nici "pro" nici "filo", sunt doar realist, sau cel putin asa imi place sa cred.
Societatea occidentala NU este perfecta, democratia NU este perfecta, lumea intreaga NU este perfecta, dar problema e ca atunci cand este vorba de imperfectiuni, Romania este pe primul loc (si aici!?).
Paradoxal, dovada se gaseste tocmai in exemplele pe care le dai incercand sa demonstrezi contrariul. Produse alimentare falsificate in occident? Sigur, au fost descoperite, retrase din comert, iar responsabili au fost pedepsiti. Poti da exemple de situatii asemanatoare in Romania?
Politicieni corupti? Exista, dar dupa cum reiese din articolele la care faci trimitere au fost arestati, altfel tu nu ai fi fost la curent; pana si Berlusconi a fost condamnat definitiv. Poti sa-mi spui cati politiceni corupti (pe care ii cunosc toti) au ajuns dupa gratii in Romania? Excluzandul pe Becali "cel inteligent". Cand ma gandesc ca Becali "risca" sa devina presedintele Romaniei, Berlusconi incepe sa mi se para un mare om de stat.

Cat despre ultimul scandal pe care il asteptai cu nerabdare, se comenteaza singur.
Ce s-a intamplat in Germania: "Produsul contrafăcut a fost identificat şi plasat în carantină de către un
distribuitor paralel din Germania."
Ce s-a intamplat in Romania: "nu poate fi retras complet din farmacii, intrucat bolnavii au nevoie de acest produs"

Obombo, tu ai ce ai cu mine! Unde mă prinzi, tot mă arzi! :D
1. Romania a emis instiintari pe toate televiziunile si in toata presa. Pacientii au fost avertizati. Comunicatul Roche arata ca medicamentul a fost distribuit de o firma germana si distribuit si in Germania. Arata-mi si mie un ziar local din Germania care să spună că s-a descoperit acest medicament contrafacut la ei în ţară. Îţi spun eu, nu există... Şi asta arată cât de iresponsabili sunt nemţii faţă de proprii oameni. Asta e politica lor, a băgării rahatului sub preş. Şi la noi s-au făcut controale şi s-a retras de pe piaţă. Interesant e că lotul contrafăcut are seriile şi codurile de bare de la 2 loturi produse de Roche. Asta arată că cineva din fabrica "occidentală" de medicamente s-a răsuflat către cei care contrafăceau... Sau însăşi fabrica a contrafpăcut medicamentul. Profesionalism.
2. Faţă de perioada Iliescu si perioada Constantinescu tot mai vezi pe la televizor câte un politician la bulău. Şi nu sunt puţini... Dacă număr, în ultimii 10 ani, găsesc mai mulţi ca în Italia. Emil Constantinescu, întrebat la o întâlnire despre corupţia din România, a răspuns milităreşte "În timpul mandatului meu nu s-a întâmplat nimic deosebit". Toată delegaţia română era pe jos de râs.
3. Nu cred că Gigi Becali va ieşi preşedinte, dar are şi el rolul lui în această "luptă" ... :D Şi poate îmi spui şi mie unde e Berlusconi acum, dacă a fost condamnat definitiv... :D În funcţie de răspunsul tău vor vedea şi cei care citesc topicurile unde e diferenţa... Năstase a stat la mititica... Berlusconi are de ales... : :)

Avem cea mai tare cultură critică din lume. Nimeni nu ştie să critice şi să se critice mai bine ca românul.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Alutus

Sesizez aici o mare bucurie, generata de convingerea ca ori ei sunt ca noi, ori noi suntem ca ei.  Lipsa de argumente a ,,patriotului nationale", este inlocuita cu exemple singulare de disfunctionalitati, inerente unei civilizatii complexe, si cu lozinci recuperate de  pe fundul santului, din colectia personala a tribunului Vadim, care  dupa ce a spurcat timp de 30 de ani, tot ce tinea de morala extracomunista si de civilizatia  europeana,  a sters-o in varful picioarelor, taman la Bruxelles, unde repede convertit la  putreziciunile Europei si contra unei remuneratii consistente, linge cu sarg si pe tacute, tocmai farfuriile in care scuipase ani de zile. Asta, nu inainte de a lasa un snop de adepti dezorientati si mai ales o pubela de spori, gata la prima adiere de vant, sa-si indeplineasca misiunea si a intre in gura lui gura casca, aflat in stadiul primar de dezvoltare, pregatit sa inghita tot ce zboara si sa devina  la randul lui  un vajnic formator de opinie la margine de rigola.
In rest ... nu merita.   
Sa nu uiti Darie!

oroles

Citat din: Alutus din Noiembrie 08, 2013, 02:03:15 PM
Sesizez aici o mare bucurie, generata de convingerea ca ori ei sunt ca noi, ori noi suntem ca ei.  Lipsa de argumente a ,,patriotului nationale", este inlocuita cu exemple singulare de disfunctionalitati, inerente unei civilizatii complexe, si cu lozinci recuperate de  pe fundul santului, din colectia personala a tribunului Vadim, care  dupa ce a spurcat timp de 30 de ani, tot ce tinea de morala extracomunista si de civilizatia  europeana,  a sters-o in varful picioarelor, taman la Bruxelles, unde repede convertit la  putreziciunile Europei si contra unei remuneratii consistente, linge cu sarg si pe tacute, tocmai farfuriile in care scuipase ani de zile. Asta, nu inainte de a lasa un snop de adepti dezorientati si mai ales o pubela de spori, gata la prima adiere de vant, sa-si indeplineasca misiunea si a intre in gura lui gura casca, aflat in stadiul primar de dezvoltare, pregatit sa inghita tot ce zboara si sa devina  la randul lui  un vajnic formator de opinie la margine de rigola.
In rest ... nu merita.
Daca su Berlusconi e unul dintre "exemple singulare de disfunctionalitati"... Apoi nu stiu cum sa zic. Mai pe scurt, Berlusconi are de ales intre "arest la domiciliu", in traducere pentru unii dintre voi femei usoare, mancare si bautura si "munca in folosul comunitatii". Eu stiu ce as alege :) Halal justitie si in Italia.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Alutus

#39
Citat din: oroles din Noiembrie 08, 2013, 02:18:45 PM
Mai pe scurt, Berlusconi are de ales intre "arest la domiciliu", in traducere pentru unii dintre voi femei usoare, mancare si bautura si "munca in folosul comunitatii". Eu stiu ce as alege :) Halal justitie si in Italia.
Bun baiat, Berlusconi asta! Daca el a ajuns obiect al justitiei italiene, este un semn ca in Italia, justitia functioneaza bine ...sau poate nu. Pe linia contestarii societatilor vest europene, asteptam  sa folosesti acest caz, drept argument pentru a trimite in derizoriu 2500 de ani de istorie ai Italiei sau cel putin o demonstrare a superioritatii prin modestie,  profunzime simbolica si mesaj ezoteric, emanate de   catre Ganditorul  de la Hamangia,  in contrast cu indecenta si aroganta lui David, ba chiar si o echivalenta intre comorile urbanistice ale Caracalului* raportate la haosul arhitectonic numit generic Florenta. ... de pilda.
* ma refer bineinteles, la unanim recunoscutul  pe plan national, grup sculptural, simbolizand sugestiv, inceputurile industriei mijloacelor de transport si ale ralyurilor nationale, presarate pe ici colea, cu mici rasturnari de ... situatii.... La ce te gandeai?  Aaaa! Da! N-a pierit nici unul. Au mai ramas inca multi, au facut pui si s-au raspandit si in alte judete.
Sa nu uiti Darie!

oroles

Citat din: Alutus din Noiembrie 08, 2013, 05:10:02 PM
Citat din: oroles din Noiembrie 08, 2013, 02:18:45 PM
Mai pe scurt, Berlusconi are de ales intre "arest la domiciliu", in traducere pentru unii dintre voi femei usoare, mancare si bautura si "munca in folosul comunitatii". Eu stiu ce as alege :) Halal justitie si in Italia.
Bun baiat, Berlusconi asta! Daca el a ajuns obiect al justitiei italiene, este un semn ca in Italia, justitia functioneaza bine ...sau poate nu. Pe linia contestarii societatilor vest europene, asteptam  sa folosesti acest caz, drept argument pentru a trimite in derizoriu 2500 de ani de istorie ai Italiei sau cel putin o demonstrare a superioritatii prin modestie,  profunzime simbolica si mesaj ezoteric, emanate de   catre Ganditorul  de la Hamangia,  in contrast cu indecenta si aroganta lui David, ba chiar si o echivalenta intre comorile urbanistice ale Caracalului* raportate la haosul arhitectonic numit generic Florenta. ... de pilda.
* ma refer bineinteles, la unanim recunoscutul  pe plan national, grup sculptural, simbolizand sugestiv, inceputurile industriei mijloacelor de transport si ale ralyurilor nationale, presarate pe ici colea, cu mici rasturnari de ... situatii.... La ce te gandeai?  Aaaa! Da! N-a pierit nici unul. Au mai ramas inca multi, au facut pui si s-au raspandit si in alte judete.

Pentru tine e semn ca functioneaza justitia italiana ca i-au dat lui Berlusconi sa aleaga intre a sta acasa si a se duce la munca? Dar de ce nu i-au dat de ales intre a sta la mititica si a sta la bulau... Aaa... Ca sunt "occidentali". Avem mai multi ministri inchisi in ultimii 10 ani decat are Italia, si asta arata ca mai functioneaza si la noi justitia. Sau, pentru voi arata ca suntem mai corupti ca ei. Cat despre chestia cu Vadim, nu stiu de unde ai scos-o. Nici macar parul nu imi sta ca lui. Glumesc!

Vad ca stii multe despre Romania, da uiti sa spui ce e mai frumos. Ca tot te-ai luat de istorie, ai putea sa imi dai si mie exemple de constructii din Germania de prin anii 500-700? Nu mai cauta ca sunt putine. Nemtii nu au existat ca popor pana in 1871. La fel si italienii. Noi suntem popor de pe la 1859. Si nemtii si italienii erau sparti in zeci de state. Ba de nemti se radea prin secolul al XVII-lea ca existau atatea landuri germane cate zile are anul.  Despre ce cultura unitara vorbim? Si de ce sa vorbim despre Firenze, Milano, Roma si sa nu vorbim de mizeria din Sicilia. Cand spun mizerie ma refer strict la tonele de gunoaie de prin spatele mai multor cladiri... Arata ca in Zabrauti la noi. Pentru ca nu e frumos?! Si mafia siciliana cred ca tot romanii au inventat-o, si fascismul tot necivilizatii de romani l-au inventat... Da Inchizitia, tot de romani a fost inventata? Mai omule, constiinta istoriei romanilor e curata!
Daca romanii nu cucereau Dacia aveai acum cum sa spui ca dacii erau civilizati. Problema e ca dupa cucerire au mai ramas putine lucruri in picioare de pe vremea lor. Sarmizegetusa Regia a fost distrusa si pietrele s-au folosit la Ulpia Traiana Sarmizegetusa... Asta e! Istoria e scrisa de invingatori.
Avem si noi cu ce ne lauda, dar din pacate uiti sa le spui. Pentru mine, Manastirea Voronet e mai de pret decat Turnul din Pisa. In timp ce turnul din Pisa este o eroare de constructie, Voronet este un monument unicat in lume. Si daca ai sa fii atent, pe peretii manastirii Voronet si Moldovita vei vedea scrijelite nume ale unor "turisti occidentali". Suntem printre putinii din lume care am transpus goticul in lemn (a se vedea manastirile din Maramures) din cauza austriecilor care nu le dadeau voie romanilor din Ardeal sa ridice biserici din piatra. Romanii au demonstrat ca pot face lucruri la fel de marete si din lemn. De aceea avem pe lista UNESCo atatea manastiri din lemn.
Suntem primii din lume care am extras petrolul prin procedee mecanice si l-am rafinat. Prima pompa de extractie a petrolului din lume e la Dofteana, Bacau. Insasi numele de Dofteana, arata traditia extragerii petrolului acolo. Pe vremea aia americanii habar nu aveau la ce e bun petrolul. Asta nu inseamna civilizatie?

Se poate vorbi o zi intreaga despre chestiile astea... Puteti sa spuneti ce vreti, eu raman la parerea ca nu suntem cu nimic inferiori occidentalilor.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Obombo

Oroles, iar incurci lucrurile. Berlusconi nu este o disfunctionalitate, este o tumoare. Alutus se referea la toate exemplele tale desprinse din context dar pe care le consideri drept indicatoare ale nivelului de cultura si civilizatie din vest. Trenuri care intarzaie cate o ora? Se mai intampla, mai ales cand se mai arunca cate unu' in fata trenului sau cate un "Schumacher" incearca sa fenteze trenul la bariera. Si uite asa pleca omul in ultima calatorie insotit de cele mai pitoresti injuraturi ale navetistilor care iar intarzie la servici.
Restaurante cu mese schioape si ospatari jegosi? N-am intalnit nicaieri in Europa asa ceva. Sau nu-ti dai seama in ce "restaurant" ai nimerit sau stii dar te faci ca ploua. Cat despre comesenii care ti mananca resturile din farfurie, ce pot sa spun, este un comportament de neconceput pentru mentalitatea noastra de boieri scapatati.
Birocratie? N-am timp sa-ti povestec. E adevarat ca sunt si locuri une administratia publica functioneaza ceva mai bine: la Brasov e aproape ca in vest, la Focsani e ca la Istambul.

Si apropo de trenuri, blogul din care ai luat exemplul asta nu este concludent. Trebuie sa spun ca-mi place oama, are ceva talent literar si simt al umorului dar are si zero simt practic; faptul ca ramane fara benzina in rezervor, fara bani pe telefon, fara mancare in frigider, fara bani in cont, ca nu stie care-i diferenta intre o banca si sucursalele ei, ca are un gps de doi bani care o duc pe coclauri... nu e din vina nemtilor. Daca ai citit cu atentie, ai vazut ca scrie pe undeva despre un motociclist facut bucati pe care l-au recompus, dupa care, la comentariile mesajuli afirma cineva, iar ea confirma, ca respectivul motociclist ar fi devenit donator de organe, in Romania. Acu', fiecare unde prefera sa-si rupa gatul...

Intorcandu-ne la Berlusconi, vorbesti despre lucruri pe care nu le cunosti. In Italia, dupa varsta de 70 de ani e mai greu sa ajungi dupa gratii daca nu esti mafios sau terorist, chiar daca nu este exclus. E vorba de o hotarare care ramane la aprecierea judecatorilor. Pe de ala parte, Berlusconi este inca senator al republici si nu poate fi arestat. Cel putin pana pe 27 noiembrie. Omul asta are sapte procese in curs iar in doua din acestea a fost deja condamntat in primul grad, deci are toate sansele sa ajunga dupa gratii, daca de asta te preocupai.

Nu cred ca e cazul sa rascolim prin istorie. Pe vremea cand stramosii nostri traiau in bordeie de lut, romanii aveau apa curenta in casa, macarale, bisturie, strazi pavate, treceri de pietoni si alte alea. Pe vremea imperiului, Roma avea o populatie de doua milioane de locuitori, cu teatre, bai publice, stadioane, biblioteci, arene, Colosseo cu o capacitate de 80.000 de spectatori si Circo Massimo cu o capacitate de 250.000 de spectatori. Noi, despre stramosii nostri daci nu stim mai nimic.
Din fericire, diferentele acestea nu mai au nici o insemnatate in ziua de azi.
Din nefericire, nu pot fi folosite pentru a justifica situatia actuala.

oroles

Citat din: Obombo din Noiembrie 09, 2013, 12:49:18 AM

Si apropo de trenuri, blogul din care ai luat exemplul asta nu este concludent. Trebuie sa spun ca-mi place oama, are ceva talent literar si simt al umorului dar are si zero simt practic; faptul ca ramane fara benzina in rezervor, fara bani pe telefon, fara mancare in frigider, fara bani in cont, ca nu stie care-i diferenta intre o banca si sucursalele ei, ca are un gps de doi bani care o duc pe coclauri... nu e din vina nemtilor. Daca ai citit cu atentie, ai vazut ca scrie pe undeva despre un motociclist facut bucati pe care l-au recompus, dupa care, la comentariile mesajuli afirma cineva, iar ea confirma, ca respectivul motociclist ar fi devenit donator de organe, in Romania. Acu', fiecare unde prefera sa-si rupa gatul...

Experienta mea e mai sigura decat orice blog. Eu am stat ceva timp printre ei si nu mi-a placut. Am dat exemplu blogul ca sa arat ca nu sunt singurul care a observat niste lucruri. Ca fiecare vede ce vrea, asta e altceva...


CitatIntorcandu-ne la Berlusconi, vorbesti despre lucruri pe care nu le cunosti. In Italia, dupa varsta de 70 de ani e mai greu sa ajungi dupa gratii daca nu esti mafios sau terorist, chiar daca nu este exclus. E vorba de o hotarare care ramane la aprecierea judecatorilor. Pe de ala parte, Berlusconi este inca senator al republici si nu poate fi arestat. Cel putin pana pe 27 noiembrie. Omul asta are sapte procese in curs iar in doua din acestea a fost deja condamntat in primul grad, deci are toate sansele sa ajunga dupa gratii, daca de asta te preocupai.

Credeam ca numai la noi e treaba cu imunitatea parlamentara... Vad ca si la ei functioneaza aceeasi problema. Si daca dupa varsta de 70 de ani nu poti sta la puscarie (o lege proasta) , cum omul poate fi pus la munca in folosul comunitatii. In plus, pentru fraude as fi de acord sa nu stea la puscarie, dar pentru sex cu minore nu...

CitatNu cred ca e cazul sa rascolim prin istorie. Pe vremea cand stramosii nostri traiau in bordeie de lut, romanii aveau apa curenta in casa, macarale, bisturie, strazi pavate, treceri de pietoni si alte alea. Pe vremea imperiului, Roma avea o populatie de doua milioane de locuitori, cu teatre, bai publice, stadioane, biblioteci, arene, Colosseo cu o capacitate de 80.000 de spectatori si Circo Massimo cu o capacitate de 250.000 de spectatori. Noi, despre stramosii nostri daci nu stim mai nimic.
Din fericire, diferentele acestea nu mai au nici o insemnatate in ziua de azi.

Poate tu stii putine despre daci... Eu stiu mai multe. Izvoarele nu sunt atat de sarace in  informatii. Poti citi Practica nemuririi de catre Zoe Petre. Ca politician femeia asta nu prea m-a convins, dar ca istoric si filozof m-a impresionat. In plus e nepoata celelbrului Grigore Moisil, unul dintre cei mai buni matematicieni care  a existat vreodata. Gasesti la Herodot (pe vremea cand nu erau teatre, forumuri romane pe nicaieri), la Dioscoride, Pseudo-Apuleus etc referinte la intreaga cultura a plantelor medicinale. Ultimii doi chiar dau cuvinte din limba daca. Truse de chirurgie au fost descoperite si la noi si specialistii spun ca apendectomia era ceva curent la daci. Si acum la Sarmizegetusa ai sa vezi ultimele urme de aductiuni de apa, ceea ce inseamna ca dacii nu erau atat de prosti. Faceau chiar si "olane" (de aici si numele statiunii Olanesti) pentru aducerea apei. Cunosteau geometria si astronomia. Nu poti da romanii ca mari iubitori de cultura... Eventual poti enumera vreo 2-3 istorici romani. Scriitori de teatru, poeti romani... mai putini.

Din nefericire, nu pot fi folosite pentru a justifica situatia actuala.
[/quote]
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Alutus

#43
Citat din: oroles din Noiembrie 09, 2013, 07:59:25 AM
Poti citi Practica nemuririi de catre Zoe Petre. Ca politician femeia asta nu prea m-a convins, dar ca istoric si filozof m-a impresionat. In plus e nepoata celelbrului Grigore Moisil, unul dintre cei mai buni matematicieni care  a existat vreodata.
Uimitoare alaturarea Doamnei mentionate, acestor insiruiri de dorinte cu pretentii de argumente. Nu ma pot abtine, de la a face legatura intre descendenta dumneaei, activitatea profesionala,  si activitatea politica, care se afla in totala armonie. Ai cazut intr-o mare capcana. Mentionata doamna, este, alaturi de un alt mare hulit al Romaniei, unul din artizanii integrarii europene, Integrare care ti-a permis sa fi dezamagit de Germania, Italia si alte tinuturi aflate in curs de dezvoltare.*
Tot din Dex : Integrare=actiunea  de a se integra= patrundere intr=un mediu, insotita de asimilare si armonizare.
Ia o sapa de la Dede.. ca sunt la oferta  si sapa pe aici. http://www.europarl.europa.eu/summits/hel1_en.htm
* In curand.
Sa nu uiti Darie!

oroles

Citat din: Alutus din Noiembrie 09, 2013, 08:24:47 AM
Citat din: oroles din Noiembrie 09, 2013, 07:59:25 AM
Poti citi Practica nemuririi de catre Zoe Petre. Ca politician femeia asta nu prea m-a convins, dar ca istoric si filozof m-a impresionat. In plus e nepoata celelbrului Grigore Moisil, unul dintre cei mai buni matematicieni care  a existat vreodata.
Uimitoare alaturarea Doamnei mentionate, acestor insiruiri de dorinte cu pretentii de argumente. Nu ma pot abtine, de la a face legatura intre descendenta dumneaei, activitatea profesionala,  si activitatea politica, care se afla in totala armonie. Ai cazut intr-o mare capcana. Mentionata doamna, este, alaturi de un alt mare hulit al Romaniei, unul din artizanii integrarii europene, Integrare care ti-a permis sa fi dezamagit de Germania, Italia si alte tinuturi aflate in curs de dezvoltare.*
Tot din Dex : Integrare=actiunea  de a se integra= patrundere intr=un mediu, insotita de asimilare si armonizare.
Ia o sapa de la Dede.. ca sunt la oferta  si sapa pe aici. http://www.europarl.europa.eu/summits/hel1_en.htm
* In curand.

Eu aduc argumente, voi aduceti opinii... Halal discutie!
Mai bine "sa ne radem" un pic...

www.timesnewroman.ro

Doamne ocoleste-i pe romani!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani