Miere marca M&M

Creat de oroles, Octombrie 07, 2013, 07:05:42 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Iata o poza cu un fagure cu miere provenita din consumul de bomboane M&M de catre albine.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kiwi Bee

Au administrat numai bomboanele de culoare albastra? Nu vad alte culori.

Sirop de zahar invirtit cu vopsea de oua(cele folosite de pasti) si ai miere de culoarea curcubeului.

oroles

Citat din: Kiwi Bee din Octombrie 08, 2013, 05:35:11 AM
Au administrat numai bomboanele de culoare albastra? Nu vad alte culori.

Sirop de zahar invirtit cu vopsea de oua(cele folosite de pasti) si ai miere de culoarea curcubeului.
Nu stiu ce culori aveau. M-a uimit culoarea mierii... Ma asteptam sa aiba culoarea mierii poliflore. Interesant e si ce ai zis tu. Nu stiam ca poti obtine miere de culoarea curcubeului. Prefer culoarea naturala a mierii.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Obombo

Chestia s-a intamplat anul trecut in Franta unor apicultori care aveau stupii pe langa o fabrica de bomboane: albinele "culegeau" pe deseurile rezultate din producerea faimoaselor bomboane. Exsista pe undeva o poza a unuia din apicultori cu un borcan de miere verde in mana.

oroles

Citat din: Obombo din Octombrie 08, 2013, 09:40:54 AM
Chestia s-a intamplat anul trecut in Franta unor apicultori care aveau stupii pe langa o fabrica de bomboane: albinele "culegeau" pe deseurile rezultate din producerea faimoaselor bomboane. Exsista pe undeva o poza a unuia din apicultori cu un borcan de miere verde in mana.
Interesant. In Germania, la Mombach era o fabrica de produse Nestle. Mirosea al naibii de urat (a amoniac). O nemtoaica mi-a zis ca e ciocolata. Cred ca nu mai stiu eu mirosul de ciocolata...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bio

..daca nu se colora mierea albastru sau verde nu spuneau nici "miau !!"..

Mergeau pe burta .... din extractie in extractie..:)


Obombo

Poate in Romania, pe aici doar cei care vand mierea cu borcanul ar putea face asa ceva, dar pentru ei clientul e la fel de important ca si productia, daca l-ai fraierit o data, nu mai vine la tine, asa ca degeaba produci daca nu mai ai cui sa vinzi.

bio

..hai fugi de aici cu povestile ca occidentul ar avea nu-stiu ce principii dumnezeiesti..:))


SELGROS si toate lanturile de magazine venite din occident vind in Ro o miere naspa si-i doare in 14 ca nu ar mai avea cui sa vinda.

Francezii au sarit in sus din cauza culorii mierii.... ca daca nu aveau beleaua la culoare statea chitic si faceau "miere" mai departe.






Kiwi Bee

Citat din: Obombo din Octombrie 08, 2013, 09:40:54 AM
Chestia s-a intamplat anul trecut in Franta unor apicultori care aveau stupii pe langa o fabrica de bomboane: albinele "culegeau" pe deseurile rezultate din producerea faimoaselor bomboane. Exsista pe undeva o poza a unuia din apicultori cu un borcan de miere verde in mana.

Si aici am auzit situatii. Fermierii care tin vaci uneori fac rost de dulciuri - "lingatoare" ai spuneam noi in copilarie - expirate si super ieftin. Administreaza la vaci(aici numai caii de concurs stau in grajd nici un alt animal nu sta in grajd..... ei, porcii au cocina)  deci in liber si evident ca se mai intimpla ca si albinele sa ajunga la acele dulciuri.

Oroles, treaba cu vopseaua de oua este ceva de ce trebuie sati fie frica daca ai vreun vecin raufacator(culoarea va fi ca si culoarea vopselii dar sint multe culori la magazin).

Obombo, Bio stiti si voi ca numai la scara mica este respect pt client. Cei mari nu prea dau mult interes sa respecte clientul. Ei merg pe cifre/date/statistice si ochesc grupuri mari de consumatori cu reclame si ambalaje frumoase(si nu vorbesc doar de miere).

Kov iulian

#9
Citat din: Obombo din Octombrie 08, 2013, 09:40:54 AM
Chestia s-a intamplat anul trecut in Franta unor apicultori care aveau stupii pe langa o fabrica de bomboane: albinele "culegeau" pe deseurile rezultate din producerea faimoaselor bomboane. Exsista pe undeva o poza a unuia din apicultori cu un borcan de miere verde in mana.

Daniel ( Pharaonu ) vezi ce faci cu albinele sa nu le scapi  la acadelele  alora de la " Artesans del Sucre " .

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))



Ce intamplare intamplatoare materia prima pentru acadele e tot din bulgaria, la fel ca siropurile apicole la fel ca mierea pentru saraci .



Obombo

Citat din: bio din Octombrie 08, 2013, 11:29:53 PM
..hai fugi de aici cu povestile ca occidentul ar avea nu-stiu ce principii dumnezeiesti..:))


SELGROS si toate lanturile de magazine venite din occident vind in Ro o miere naspa si-i doare in 14 ca nu ar mai avea cui sa vinda.

Francezii au sarit in sus din cauza culorii mierii.... ca daca nu aveau beleaua la culoare statea chitic si faceau "miere" mai departe.
Bio, iti spun si tie ce am mai spus altora: tu nu cunosti situatia de aici. In plus, nu ai citit ce am scris; doar cine vinde miere cu borcanul poate face magarii, pentru ca e mai putin sau de loc controlat, dar vorbim de cine are cativa stupi iar pentru ei clientul este important pentru ca e vorbe de vecini, prieteni, colegi de servici.... cei care vand cu tona nu-si pot permite asa ceva pentru ca am mereu controale in laboratoare. E drept ca smecheri exista si aici ca peste tot dar nu se incurca nimeni cu cateva zeci de chile de miere, diferenta e ca pe aici daca te prinde o data cu cioara vopsita, nu mai ai ocazia sa mai incerci si a doua oara.
Ce spui tu despre lanturile de magazine venite din occident nu face altceva de cat sa confirma ce am scris eu: se poate doar in Romania. Viziteaza magazinele lor din vest si dupa aia mai vorbim.
Va dau  o idee celor care vreti sa vedeti cum merg lucrurile pe aici: faceti un grup, gasiti o oferta la Wizzair si eu va organizez o vizita la "Istituto Zooprofilatico Sperimentale delle Regioni Lazio e Toscana" care se ocupa printe altele si de apicultura si e la doi pasi de aeroportul Ciampino. Veniti dimineata si plecati sera.

oroles


CitatBio, iti spun si tie ce am mai spus altora: tu nu cunosti situatia de aici. In plus, nu ai citit ce am scris; doar cine vinde miere cu borcanul poate face magarii, pentru ca e mai putin sau de loc controlat, dar vorbim de cine are cativa stupi iar pentru ei clientul este important pentru ca e vorbe de vecini, prieteni, colegi de servici.... cei care vand cu tona nu-si pot permite asa ceva pentru ca am mereu controale in laboratoare. E drept ca smecheri exista si aici ca peste tot dar nu se incurca nimeni cu cateva zeci de chile de miere, diferenta e ca pe aici daca te prinde o data cu cioara vopsita, nu mai ai ocazia sa mai incerci si a doua oara.
Ce spui tu despre lanturile de magazine venite din occident nu face altceva de cat sa confirma ce am scris eu: se poate doar in Romania. Viziteaza magazinele lor din vest si dupa aia mai vorbim.
Va dau  o idee celor care vreti sa vedeti cum merg lucrurile pe aici: faceti un grup, gasiti o oferta la Wizzair si eu va organizez o vizita la "Istituto Zooprofilatico Sperimentale delle Regioni Lazio e Toscana" care se ocupa printe altele si de apicultura si e la doi pasi de aeroportul Ciampino. Veniti dimineata si plecati sera.

Obombo, sunt satul de Occident pana peste cap... Am stat la studii cateva luni in Germania. Cum poti sa spui asemenea lucruri... Produsele alimentare romanesti sunt net superioare calitativ. In Germania laptele era foarte ieftin... Mai ieftin ca in Romania. Din pacate nu avea niciun gust... Ce primesc elevii din invatamantul primar de la noi este lapte de o calitate mult mai buna decat majoritatea marcilor germane. Am luat asa-zisele produse "bio" (piersici, capsuni, nectarine). Nu au gust deloc! In schimb arata de pus in vitrina. Ce fel de bio e ala? Am luat ardei (importati Olanda)... Ce culori deosebite aveau... Gust deloc. Painea noastra, chiar daca e facuta din faina de proasta calitate cum le place unora sa spuna este peste painea lor la gust si la calitate. In Germania painea are o groaza de acid ascorbic (pentru afanare). Pun cu lopata acid ascorbic si agenti de afanare. E acra... Ce  fel de paine e aia? Am lasat, de curiozitate doua saptamani o punga de paine desfacuta. Am carat-o pana in Romania sa ii demonstrez nevestei ca dupa 2 saptamani de stat la aer inca poate fi mancata. A mancat sotia din ea si abia apoi i-am zis ca e veche de doua saptamani... Bineinteles nu ma credea! :D

Cumparam din magazine pui rotisat. Avea gust bun (de la condimente si chimicale) dar mai avea putin si isi lua zborul din farfurie. Atat de multe pene avea pe el. Nu il curatau complet cand il rotisau...

Mai vrei exemple? Mai lasati-ma cu superioritatea occidentalilor. Singura diferenta intre noi si ei e ca noi nu ne iubim tara in timp ce ei da.  Aaa... Si ar mai fi una... Mi-a zis-o un neamt. 9 dintre romani sunt destepti / isteiti (clever) si 1 prost. La ei e invers (9 din nemti sunt prosti si unul destept). Cica problema la noi ar fi ala unu... ca ajunge sa ne conduca!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

vranceanul

Oroles,  tot ce ai scris este adevar  =D>
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

Obombo

Citat din: oroles din Octombrie 09, 2013, 12:45:27 PM
Obombo, sunt satul de Occident pana peste cap... Am stat la studii cateva luni in Germania. Cum poti sa spui asemenea lucruri.... Mai lasati-ma cu superioritatea occidentalilor. Singura diferenta intre noi si ei e ca noi nu ne iubim tara in timp ce ei da.  Aaa... Si ar mai fi una... Mi-a zis-o un neamt. 9 dintre romani sunt destepti / isteiti (clever) si 1 prost. La ei e invers (9 din nemti sunt prosti si unul destept). Cica problema la noi ar fi ala unu... ca ajunge sa ne conduca!
Eu, in schimb sunt satul de discutiile cu cei care nu se obosesc sa citeasca sau sa inteleaga ce am scris precum si de cele cu "patriotii" cu ochelari de cal, cei care continua sa sustina ca noi romanii suntem cei mai destepti si cei mai tari in orice domeniu, de la olimpiadele de matematica pana la falsificarea de carti de credit. Daca e asa, cum se face ca Romania e in rahat pana la gat si ca romanii continua in mod constant si perseverent sa calce pe grebla? E suficient sa cauti putin prin forum pentru a gasi demonstratia superioritatii romanesti: Rosia Montana, miere falsificata, Romania in haos politioc, s.a.m.d.
Citat din: oroles din Octombrie 09, 2013, 12:45:27 PMProdusele alimentare romanesti sunt net superioare calitativ.
Ha. Ha. Ha. Buna gluma. Din experienta mea care nu se rezuma la cateva luni: acu' vreo doi ani, in magazinul de carne unde fac de obicei cumparaturile au incercat sa vanda si preparate romanesti cu speranta, banui, de a vinde si italienilor. Primul lucru care batea la ochi, mai ales pentru cei ca mine care citesc eticheta inainte de a pune produsul in cos, era ca lista ingredientelor era de 3-5 ori mai lunga de cat a produselor asemanatoare italienesti iar dupa ce o citeai iti trecea foamea. Dupa cateva luni au renuntat.
Dar cum vorbim despre miere, iti propun un experiment (incearca-l macar ca esercitiu de imaginatie): vino aici si cumpara din primul supermarket cate un borcan de miere din toate sortimentele vandute, fa acelasi lucru si in Romania, dupa care du-le la un laborator de analize. Cand ai rezultatele mai vorbim. Din cate stiu eu, ultimul scandal cu mierea falsificata in Romania (cu brand, analize si nume de magazine) e de acum doi ani dar n-am auzit sa se fi luat vreo masura. In ultimi 18 ani nu am auzit de asa ceva pe aici, singura problema la nivel national de care-mi amintesc este cea legata de propolisul importat din Bulgaria, acum vreo doi ani, care era contaminat cu pesticide (furetto?) si care a dus la retragerea din comert a produselor respective. Alta, la nivel regional, aici la Latina, a fost in primavara asta cand un apicultor a fost amendat si i-a fost sechestrata marfa deoarece pe eticheta borcanelor cu miere si alune scrisese "Miere cu alune".
Citat din: oroles din Octombrie 09, 2013, 12:45:27 PM
Am luat asa-zisele produse "bio" (piersici, capsuni, nectarine). Nu au gust deloc! In schimb arata de pus in vitrina. Ce fel de bio e ala? Am luat ardei... Gust deloc. Painea noastra... este peste painea lor la gust si la calitate. In Germania painea are o groaza de acid ascorbic (pentru afanare). Pun cu lopata acid ascorbic si agenti de afanare. E acra. Am carat-o pana in Romania sa ii demonstrez nevestei ca dupa 2 saptamani de stat la aer inca poate fi mancata. A mancat sotia din ea si abia apoi i-am zis ca e veche de doua saptamani... Bineinteles nu ma credea! :D
Confunzi produsele bio si calitatea "comerciala" care presupune aspect si uniformitate, pentru ca asa a fost educat clientul, dar asta e o alta poveste. Nu scrie nicaieri ca produsele bio trebuie sa fie si gustoase, trebuie doar sa fie "curate" din punct de vedere chimic. Cat despre paine, nu vad sensul comparatiei intre painea nemteasca si painea noastra care e de tip francez. Cumpara paine dein Franta si dupa aia mai vorbim si despre asta. Apropo, maine cand cumperi paine cere si lista ingredientelor, asa de curiozitate. Daca vrei paine buna, fa ca mine, fa-o acasa.

Probabil ca "patriotii" cu ochelari de cal (si care sunt mandri de asta, dupa cum afirma cineva pe aici) vor sari de cur in sus, da' n-am ce le face. Celor care vor sa-si largeasca orizonturile le reinoiesc propunerea:
Citat din: Obombo din Octombrie 09, 2013, 09:22:39 AM
Va dau  o idee celor care vreti sa vedeti cum merg lucrurile pe aici: faceti un grup, gasiti o oferta la Wizzair si eu va organizez o vizita la "Istituto Zooprofilatico Sperimentale delle Regioni Lazio e Toscana" care se ocupa printe altele si de apicultura si e la doi pasi de aeroportul Ciampino. Veniti dimineata si plecati sera.

oroles

#14
Obombo.
Aici in Romania, nu consum paine cumparata. Ai dreptate in ce priveste continutul painii. De exemplu, la Bacau, cea mai buna paine este painea de Pambac. Am intrebat ce contine si mi s-a spus ca pe langa faina, sare si drojdie mai are si amelioratori. Din cauza cuvantului ameliorator mi-am cumparat o masina de facut paine si de doi ani nu am mai cumparat paine... Cu toate astea, cea comercializata e de zeci de ori mai buna decat painea nemteasca.

Nu sunt un patriot cu ochelari de cal. Pur si simplu cred ca nu exista un stat in care sa spui ca ti-ar face placere sa stai. Crezi ca nemtii sunt mandri de politicienii lor? Spre deosebire de noi, ei baga rahatul sub pres sa nu il vada nimeni. Noua, in schimb ne place scandalul. Cand am ajuns acolo am fos intrebat daca la noi in tara, in universitati se plagiaza (cazul Ponta era in prim plan). Credeau ca toti suntem niste plagiatori. La o saptamana a aparut in niste ziare internationale un caz de coruptie la nivel inalt si un caz de plagiat al unui functionar al landului in care locuiam. Bineinteles ca s-a musamalizat totul. Un simplu articol si atat... Ce tu dezbateri televizate, ce tu anchete jurnalistice... Nemtii nu stiu ce sunt astea.

Intr-una din zile miroseaa amoniac in localitatea asta in care ma aflam in Germania. Mirosul imi este foarte cunoscut din cauza combinatului chimic din Bacau care, din cand in cand, "mai scapa" niste amoniac in aer. De cand eram mic m-am invatat cu mirosul asta. Am intrebat gazda la care locuiam daca e vorba de deversari de la uzina chimica din regiune. Mi-a zis ca ala nu e amoniac, ci e ciocolata de la fabrica Nestle din satul vecin. Zic: "Bai a dracu ciocolata... Nu mai stiu eu cum miroase!" Si imi adauga: "Le-a interzis acum 10 ani sa mai deverseze in aer amoniac". (Citeste cu atentie replica nemtoaicei!) Am fost apoi la plimbare cu nevasta pe malurile Rinului, unde se afla si fabrica. Era duminica. Mergand pe drum vedem niste nori mari, negri. Ne gandeam sa ne intoarcem de frica sa nu ne prinda ploaia, dar totusi am mers mai departe... Cand ajungem langa fabrica asta chimica am vazut si de unde proveneau norii aceia negri. De aici deduc: Nemtii sunt prea naivi. La noi puteai sa le spui la romani ca nu se mai deverseaza, ca ei daca simteau mirosul de amoniac, imediat stiau ce e ala.

Ce am vazut in Germania si n-am vazut in Romania:
Cred ca sunt putine lucruri... Aaa... Am ajuns acolo de Oktoberfest... Si era atata voma pe strada (nemtii sunt bautori prosti) cat nu am vazut in Romania.

In rest, nemtii sunt exact ca noi:

1. Am vazut nemti prinsi fara bilet in autobuze. Diferenta dintre noi si ei e ca la ei controlorii vorbesc foarte frumos (spun si glume), dar nu iti permiti sa le spui ceva de rau (au 2 metri si 50 cm in brand). Ce credeti ca le-a facut celor prinsi fara bilet? I-au dat jos, si fiindca nu aveau actele la ei, i-au lasat in pace. Am vazut si nemti care incercau sa negocieze pretul biletului (cu soferul).

2. Am vazut oamenii ai strazii (nemti - i-am recunoscut dupa integramele care le completau). Unul dintre ei facea scandal. A fost luat de politie la intrebari, a fost identificat, urcat in autobuz si trimis acasa... Pai asta faci si politistii romani.

3. Am vazut trenuri intarziate. E drept ca nu 40-50 de minute.

4. Am vazut monumente lasate in paragina (un teatru roman, vechi de 2000 de ani).

5. Am fost intr-o zi la medic. Am asteptat 2 ore sa fiu preluat de medic (Ptiu drace...ca in Romania)... Colac peste pupaza, veneau niste nemti mai in varsta si se bagau in fata. Scandalul a si izbucnit... Deci, unde este diferenta?

6. Medicul mi-a emis o factura pentru serviciile medicale. Aveam nevoie de un analgezic si pentru a-l obtine a fost nevoie sa ma duc la medic. In Romania, la prima farmacie imi umpleau traista de analgezice... E bun, e rau? Nu stiu... Cand sa platesc la banca factura, mi s-a spus ca trebuie sa platesc comision de depunere numerar. I-am zis ca si la noi exista la unele banci mai carcotase un astfel de comision, asa ca inteleg sa il platesc fara sa ma opun...

7. Cand am ajuns in Germania, am fost invitat de profesorul de acolo (profesor universitar) la o "caffeteria". La noi cred ca traducerea e bufet. Am fost la adresa data de el cu o zi inainte pentru a fiu sigur ca a doua zi ajung la timp si nu intarzii. A doua zi am fost acolo si neamtul a intarziat 15 minute. As fi plecat, dar era cineva acolo care il cunostea si mi-a zis ca il cunoaste si ca va veni. Eu unul am fost socat de localul respectiv. Era cred ca cel mai jegos loc... La noi il f...au astia de la OPC de ii innebuneau. Am stat toata intalnirea cu profesorul pe un scaun de plastic de berarie cu 3 picioare (unul era rupt). Am comandat ceva de mancare... Trei punkeri au adus o mancare cu gust fetid, servita din niste vase mari care numai din inox nu erau... Tuciul bunicii mele arata Ok pe langa vasele punkerilor alora. Am gustat mai mult de rusine... Profesorul m-a intrebat de ce nu mananc, si i-am zis ca am probleme cu stomacul si nu mananc genul acela de mancare (scuza!). M-a intrebat apoi daca poate sa imi manance portia mea... Am fost de acord chiar daca mi-a fost uimirea foarte mare... La mine in familie fratele meu nu mananca dupa mine. Si nu provin dintr-o familie de oameni bogati, ci dintr-o familie de "proletari". Avea proful asta o unghie mare la degetul mic! Cred ca era pentru a pipera si a pune sarea in mancare! Atasez poze cu locatia... Sper sa va placa. Oricum, nici cel mai jegos bar din Bacau nu arata asa de rau!







8. Am vazut nemti traversand pe rosu. Eu stateam ca prostul si asteptam verdele.

9. Gazda la care stateam eu era pensionara. Dadea caldura la minim. Ma duceam de frig, de 3 ori la baie pe noapte. Ajunsesem sa cred ca am prostata... Se incalzea  cu petrol, iar o parte din vecinii ei cu lemne. De gaz nu auzisera. Mi-a zis ca orice solutie de incalzire ar folosi sunt scumpe. Imi spunea ca plateste intretinerea (firma care furniza petrolul pentru centrala ei) uneori si cu intarziere de doi ani... Spunea ca nu e problema, ca firma o asteapta.

10. Pentru a avea acces la internet a trebuit sa fac o groaza de acte in Universitate. Ce birocratia romaneasca, dar cea nemteasca e dezastru! Internetul la ei este execrabil. Nu poti vb pe skype, nu poti face streaming, nu poti vedea filme. Practic e un nimic... Iti trebuie o groaza de acte sa activezi o cartela de telefon (fara domiciliu nu ti-o activeaza nimeni!).

11. In mijlocul orasului unde eram (un oras frumos zic eu, Mainz) erau cultivate legume. Eu incriminam baba de la noi la scara ca punea in fata blocului 4-5 cepe in pamant. Astia aveau culturi intregi. Iti batea porumbul si fasolea in geam.

12. Cand am plecat de acolo mi s-a retinut garantia, desi nu existau motive (pagube etc). Nici pana azi nu am recuperat-o. De fapt proprietara stia ca imi vreau banii inapoi si a plecat de acasa.

13. Se spune ca neamtul munceste de se rupe. Aiurea... La amiaza erau pline cafenelele. Duminica nu muncea nimeni (doar in benzinarii). In schimb la noi gasesti hipermarketuri deschise, autobuzele circula... Aaa... Si acolo autobuzele sunt foarte scumpe. Nu iti permiti sa mergi cu ele... In majoritatea timpului sunt goale. Ca dovada, pe peretii universitatii era scris cu spray intr-o germana-englezeasca: "Give me vollzeitarbeit, or give me dead!" Adica: "Da-mi loc de munca cu norma intreaga, sau omoara-ma!"

14. Am vazut doi nemti vecini certandu-se cu injuraturi ca la noi in Romania.

15. Am vazut nemti certandu-se in autobuz pentru un loc.

16. Am vazut drumuri blocate de suporterii echipei locale de fotbal care mai urlau si obscenitati la adresa adversarilor.

17. Am vazut WC-uri murdare cu obscenitati mazgalite pe pereti... Cat de familiar!



In traducere din germana: "Fata, caut student cu p..a mai mare de 25 de cm"

Ar fi multe de spus. Unde plm e civilizatia asta occidentala? Eu nu o vad! Daca civilizat inseamna sa ai bani mai multi, atunci nu e civilizat. Da-le bani la romani si sa vezi ce civilizati or sa ti se para! Suntem mai buni ca ei... Problema este ca suntem saraci...

Legat de mancare... Nu mai spun nimic! Te intreb doar atat: Daca toate sunt asa de bune in Italia, iar la noi in Romania sunt atat de rele de ce va burdusiti masinile cu mancare de aici cand plecati in Italia? Cum s-a terminat scandalul carnii de cal? Ca eu stiu ca de la noi pleca cal si ajungea vaca pe mesele occidentalilor. In mancarea de la Ikea s-au gasit mari nereguli in toata Europa. De ce nu se vorbeste? Am vazut miere in Germania despre care aveam mari dubii ca este miere, si nu provenea din Romania!


Si niste linkuri edificatoare despre mierea falsificata din SUA si alte state...
http://www.foodsafetynews.com/2011/11/tests-show-most-store-honey-isnt-honey/#.UlWhPFPp_kg
http://www.huffingtonpost.com/tag/fake-honey
http://www.laves.niedersachsen.de/portal/live.php?navigation_id=20056&article_id=73357&_psmand=23
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani