Cum ar arăta magazinele alimentare dacă n-ar mai exista albine?

Creat de romikele, Septembrie 17, 2013, 06:49:24 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

#15
Citat din: oroles din Septembrie 23, 2013, 11:03:10 AM
Albine -> Boala -> Pesticide (tratament) -> Disparitie albine -> Scaderea culturilor. Asta e lantul.
De fapt altul e lantul.

Tehnici agricole  special create pentru a imbogatii marile corporatii si ai face dependenti pe fermieri de ei   => Boala =>  Pesticide (tratament) => Disparitie albine => Scaderea culturilor
Citat din: oroles din Septembrie 23, 2013, 11:03:10 AMPolenizarea manuala se face pentru a evita imbolnavirea cu anumite boli
Aceste boli fiind fungii sau ciuperci nu e asa ?
Aceste " boli " nu apar in gusa albinei, probabil ele sunt transmise de la alte plante, pe care le viziteaza albina.

Intrebare => De ce apar ele si de ce le gasim si pe culturi care nu sunt vizitate de albine?
Unul din raspunsuri=> Datorita sistemului modern de irigatii prin aspersiune care creaza un microclimat care favorizeaza aparitia fungiilor .
In culturile  Bio nu se pot folosi pesticide asa ca pentru a evita aparitia acestora se iriga prin infiltrare sau cu picatura astfel nu se mai creaza un microclimat care sa favorizeze fungiile si ciupercile.
( Chestia asta am retinut-o din prelegerea unui profesor in agricultura la acele cursuri pe 111 )

Inca o chestie ce am aflat-o intr-un documentar cu multi ani in urma, se facea comparatiei intre doua provincii de undeva nu mai retin unde in care intr-o anumita perioada cartoful era aliment de baza.
Unii cultivau un singur soi de cartofi, mari frumosi, gustosi.
Ceilalti  din traditie cultivau mai multe soiuri, si unii mari ca ceilalti si unii mici cu coaja zbarcita si nu prea buni la gust, alti nu stiu cum si asa mai departe.
Intr-un an a aparut o boala a cartofului care practic au distrus recoltele de cartof, mari, frumosi si gustosi.
Cei care se bazau exclusiv in hrana lor pe cartofi mari au facut foamea si poate multi dintre ei au murit.
Si celorlalti li sau distrus recoltele de cartofi mari si gustosi dar celelalte soiuri de cartofi nu au avut nimic asa ca au putut fi folositi in alimentatie chiar asa mici si urati cum erau.

Oare de ce natura a creat mai multe soiuri si specii de plante si animale si oare de ce a supravietuit sute de mii sau milioane de ani?

Oare de ce omul incearca sa uniformizeze totul sa lase doar un soi doua dintr-o planta sau un animal si oare de ce au aparut atatea boli care nu se mai pot tine in frau?
Se aplica din ce in ce mai multe chimicale de la an la an si totusi nu se pot tine in  frau " daunatorii " acestia continua sa se adapteze indiferent cate substante s-ar aplica.

Oare nu cumva acei daunatori sunt o forma de lupta a naturii impotriva unor " mutanti " pe care natura nu ii recunoaste si nu ii acepta ?

oroles

Citat din: Kov iulian din Septembrie 23, 2013, 04:57:55 PM
Citat din: oroles din Septembrie 23, 2013, 11:03:10 AM
Albine -> Boala -> Pesticide (tratament) -> Disparitie albine -> Scaderea culturilor. Asta e lantul.

De fapt altul e lantul.

Tehnici agricole  special create pentru a imbogatii marile corporatii si ai face dependenti pe fermieri de ei   => Boala =>  Pesticide (tratament) => Disparitie albine => Scaderea culturilor

Citat din: oroles din Septembrie 23, 2013, 11:03:10 AMPolenizarea manuala se face pentru a evita imbolnavirea cu anumite boli

Aceste boli fiind fungii sau ciuperci nu e asa ?
Aceste " boli " nu apar in gusa albinei, probabil ele sunt transmise de la alte plante, pe care le viziteaza albina.
De ce apar ele si de ce le gasim si pe culturi care nu sunt vizitate de albine?
Datorita sistemului modern de irigatii prin aspersiune care creaza un microclimat care favorizeaza aparitia fungiilor .
In culturile  Bio nu se pot folosi pesticide asa ca pentru a evita aparitia acestora se iriga prin infiltrare sau cu picatura astfel nu se mai creaza un microclimat care sa favorizeze fungiile si ciupercile.
( Chestia asta am retinut-o din prelegerea unui profesor in agricultura la acele cursuri pe 111 )

Inca o chestie ce am aflat-o intr-un documentar cu multi ani in urma, se facea comparatiei intre doua provincii de undeva nu mai retin unde in care intr-o anumita perioada cartoful era aliment de baza.
Unii cultivau un singur soi de cartofi, mari frumosi, gustosi.
Ceilalti  din traditie cultivau mai multe soiuri, si unii mari ca ceilalti si unii mici cu coaja zbarcita si nu prea buni la gust, alti nu stiu cum si asa mai departe.
Intr-un an a aparut o boala a cartofului care practic au distrus recoltele de cartof, mari, frumosi si gustosi.
Cei care se bazau exclusiv in hrana lor pe cartofi mari au facut foamea si poate multi dintre ei au murit si celorlalti li sau distrus recoltele de cartofi mari si gustosi dar celelalte soiuri de cartofi nu au avut nimic asa ca au putut fi folositi in alimentatie chiar asa mici si urati cum erau.

Oare de ce natura a creat mai multe soiuri si specii de plante si animale si oare de ce a supravietuit sute de mii sau milioane de ani?

Oare de ce omul incearca sa uniformizeze totul sa lase doar un soi doua dintr-o planta sau un animal si oare de ce au aparut atatea boli care nu se mai pot tine in frau?
Se aplica din ce in ce mai multe chimicale de la an la an si totusi nu se pot tine in  frau " daunatorii " acestia continua sa se adapteze indiferent cate substante s-ar aplica.

Oare nu cumva acei daunatori sunt o forma de lupta a naturii impotriva unor " mutanti " pe care natura nu ii recunoaste si nu ii acepta ?
Imi place teoria ta.

E adevarat ca boala nu provine de la albina. Nu am spus eu asa ceva. Singurul lucru pentru care ar putea fi "incriminata" albina este ca transmite boala (virus, fungi) prin polenizare. La fel de bine am putea spune ca albina este "responsabila" si cu ameliorarea speciilor.

Discutia e lunga... Singurul lucru pe care doream sa il precizez e ca articolul nu are temei stiintific.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

Asta cu virusul carat de albina pe diferite plante este din ciclul povesti de speriat copii la fel cu povestea aia ca daca mananci miere poti muri de botulism.

oroles

Citat din: dragos2006 din Septembrie 23, 2013, 07:20:40 PM
Asta cu virusul carat de albina pe diferite plante este din ciclul povesti de speriat copii la fel cu povestea aia ca daca mananci miere poti muri de botulism.
http://en.wikipedia.org/wiki/Plant_virus
In traducere pentru tine: Virusul poate fi transmis inclusiv prin polen, cu ajutorul insectelor.

FYI: Virusurile sunt atat de mici, incat pot intra in adn-ul unei celule si sa il modifice. Daca il modifica in mod pozitiv, sau in mod negativ, ramane de vazut! Virusurile la care faceam eu referire dauneaza doar plantelor si nu se tranasmit neaparat la om.

http://www.filmedocumentare.com/vanatorii-de-virusi/
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Faci afirmatii nefondate, scoase din context.
1. Virusii plantelor nu se tranmit DOAR prin intermediul insectelor.
2. Insecte nu sunt doar albinele, ci si mustele ce zboara din rahat in rahat sau bondaru` ala al tau legat de sfoara, si altele inca...

oroles

Citat din: romikele din Septembrie 23, 2013, 09:36:48 PM
Faci afirmatii nefondate, scoase din context.
1. Virusii plantelor nu se tranmit DOAR prin intermediul insectelor.
2. Insecte nu sunt doar albinele, ci si mustele ce zboara din rahat in rahat sau bondaru` ala al tau legat de sfoara, si altele inca...

1. Virusii sunt doar la calculator si se transmit prin mai multe metode: cal troian, injectie etc. Virusurile  sunt altceva.
2. Cuvantul "doar" arata ca ce am spus eu e adevarat. Multumesc!

Si pentru cei care mai cred ca mierea e un aliment steril (aka. dragos2006):
http://naldc.nal.usda.gov/download/2199/PDF

Articolul arata si ca unele virusuri sunt transmise de albine prin intermediul mierii, si de la albina la albina prin varroa. Interesant, zic eu!

CitatCirca 80% din plante au o polenizare entomofilă. Dintre ace stea, circa 77%
sunt polenizate de către albine, 7,5% de bondari, 3,5% de diptere, 3,5% de
furnici, 3,5% de coleoptere, 2,5% de albine solitare şi
2,5% de alte
himenoptere
Sursa: http://www.seraecosolara.ro/pdf/Polenizare_naturala.pdf

Se vede ca bondarul meu are mai putine sanse de a transmite un virus.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

  Oroles de maine tu mananci numai zahar steril iar eu numai miere murdara si plina de virusi . cine face primul diabet ?

stefan1

  Iulian, tara in care cultura cartofului era la baza economiei nationale este Irlanda. Urmare acelei boli aparute la cartof, tara a intrat intr-o criza puternica, a aparut foametea. De atunci dateaza migrarea masiva a irlandezilor in SUA, unde au format o comunitate foarte numeroasa. Poate stii ca si fostul presedinte Reagan avea origini irlandeze.
  Nemtii suspecteaza ca mortalitatea destul de mare ce se inregistreaza in fiecare an la familiile lor de albine este cauzata de ingustrarea spectrului genetic al populatiilor de albine din Germania. Marea majoritate a reginelor folosite sunt furnizate de 5-6 crescatorii de matci, ceea ce duce la pierderea diversitatii. Unii stupari incearca acum sa se reintoarca la albina neagra germana, care li se pare mai adaptata la conditiile lor, desi are o gramada de minusuri fata de rasele folosite acum. Probabil ati vazut ca si la noi tendinta de eliminare a diversitatii la albine este pe cale de a se legifera. Adica nu se mai primesc subventii decat daca ai regine autorizate, de la crescatoriile consacrate sau de la producatorii autorizati, care la randul lor trebuie sa aiba regine cu origine genetica autorizata. Norocul (momentan)al nostru este ca noi nu respectam nici o lege deci nici pe asta.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Citat din: dragos2006 din Septembrie 23, 2013, 10:43:31 PM
  Oroles de maine tu mananci numai zahar steril iar eu numai miere murdara si plina de virusi . cine face primul diabet ?
Uneori nu conteaza ce mananci, ci mai degraba cat mananci.

Bineinteles ca voi manca si miere, nu numai zahar din comert. Cine a zis ca zaharul este steril? Nici pe departe... In mormantul lui Tutankhamon au fost descoperite vase cu miere. Se spune ca si dupa mai bine de 2000 de ani era comestibila. Cand oamenii de stiinta spun ca mierea este sterila se refera la faptul ca mierea, pastrata corespunzator isi pastreaza calitatile alimentare o perioada lunga de timp (nu se strica). Asta nu inseamna ca nu are virusi si bacterii!

Ce vreau sa spun. Sotul unei colege de munca a consumat miere dupa care a intrat in soc anafilactic (dificultati de respiratie, probleme la inima). Mierea este puternic alergenica si nerecomandata celor cu astm. Nu se recomanda nici copiilor mici. Sunt un mare consumator de miere dar imi place sa fiu echilibrat in ceea ce priveste descrierea acesteia ca fiind "facatoare de minuni".
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

livulik

sa fim seriosi, daca ar fi sterila nu ar mai fi hranitoare! enzimele... si chiar bacteriile nu sunt mereu daunatoare...dealtfel noi fara bacterii am fi morti!

intorcandu-ne la subiect si citând chiar sursa colegului @oroles, vedem că
CitatCirca 80% din plante au o polenizare entomofilă. Dintre acestea, circa 77% sunt polenizate de către albine
asta inseamna ca undeva in jur de 60% din totalul plantelor entomofile ar avea de suferit serios de pe urma disparitiei albinelor! asadar, poate rafturile alea nu ar fi chiar goale cum sunt prezentate, dar un mar ar fi pus intr-o casoleta si ar avea pret per suta de grame! nu ai mai vedea stivele alea de mere si nici nu mi-as mai permite sa iau 5kg de mere sa-mi fac un suc proaspat!
deci, la modul concret, pentru persoanele cu venituri mici si medii acele produse (fructe si legume) ar fi practic "disparute"! cum sunt acum icrele Beluga pt mine: stiu ca exista dar de fapt "nu exista"!


pharaonu75

Citat din: oroles din Septembrie 23, 2013, 09:49:42 PM
Citat din: romikele din Septembrie 23, 2013, 09:36:48 PM
...
1. Virusii plantelor nu se tranmit DOAR prin intermediul insectelor.
...

1. Virusii sunt doar la calculator si se transmit prin mai multe metode: cal troian, injectie etc. Virusurile  sunt altceva.
...

Citat din: oroles din Septembrie 24, 2013, 08:40:41 AM
Citat din: dragos2006 din Septembrie 23, 2013, 10:43:31 PM
  Oroles de maine tu mananci numai zahar steril iar eu numai miere murdara si plina de virusi . cine face primul diabet ?
... Cand oamenii de stiinta spun ca mierea este sterila se refera la faptul ca mierea, pastrata corespunzator isi pastreaza calitatile alimentare o perioada lunga de timp (nu se strica). Asta nu inseamna ca nu are virusi si bacterii!
...


Ce facusi Oroles? Ai instalat Bitdefender la stupi?
Doar ce aratai putin mai sus care este diferenta dintre VIRUSI si VIRUSURI, iar acum cazusi in pacat! =))

:rusine: :rusine:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

oroles

Citat din: pharaonu75 din Septembrie 24, 2013, 10:03:58 AM
Citat din: oroles din Septembrie 23, 2013, 09:49:42 PM
Citat din: romikele din Septembrie 23, 2013, 09:36:48 PM
...
1. Virusii plantelor nu se tranmit DOAR prin intermediul insectelor.
...

1. Virusii sunt doar la calculator si se transmit prin mai multe metode: cal troian, injectie etc. Virusurile  sunt altceva.
...

Citat din: oroles din Septembrie 24, 2013, 08:40:41 AM
Citat din: dragos2006 din Septembrie 23, 2013, 10:43:31 PM
  Oroles de maine tu mananci numai zahar steril iar eu numai miere murdara si plina de virusi . cine face primul diabet ?
... Cand oamenii de stiinta spun ca mierea este sterila se refera la faptul ca mierea, pastrata corespunzator isi pastreaza calitatile alimentare o perioada lunga de timp (nu se strica). Asta nu inseamna ca nu are virusi si bacterii!
...


Ce facusi Oroles? Ai instalat Bitdefender la stupi?
Doar ce aratai putin mai sus care este diferenta dintre VIRUSI si VIRUSURI, iar acum cazusi in pacat! =))

:rusine: :rusine:

Ma voi ati modificat postul meu si va tineti de glume! :P Sa fi fost act ratat?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

Citat din: oroles din Septembrie 24, 2013, 08:40:41 AMMierea este puternic alergenica si nerecomandata celor cu astm. Nu se recomanda nici copiilor mici.
Numai bazaconii ai postat !
De ce sa nu manance copii mici miere ? de ce copii sa manance mancare din borcan produsa in China ?
Dupa mintea ta si laptele de vaca este toxic .... in fapt pentru tine tot ce este natural este toxic si tot ce este produs in fabrica este bun.

oroles

Citat din: dragos2006 din Septembrie 24, 2013, 11:09:19 AM
Citat din: oroles din Septembrie 24, 2013, 08:40:41 AMMierea este puternic alergenica si nerecomandata celor cu astm. Nu se recomanda nici copiilor mici.
Numai bazaconii ai postat !
De ce sa nu manance copii mici miere ? de ce copii sa manance mancare din borcan produsa in China ?
Dupa mintea ta si laptele de vaca este toxic .... in fapt pentru tine tot ce este natural este toxic si tot ce este produs in fabrica este bun.

Se vede ca nu ai copii sub un an...

http://www.copilul.ro/sugar/alimentatie-sugari/Mierea-in-alimentatia-bebelusilor-cand-si-cum-a8318.html
http://www.copilul.ro/sugar/alimentatie-sugari/Mierea-ca-indulcitor-pentru-nou-nascuti-a4248.html
http://www.doctorulzilei.ro/cat-de-periculoasa-este-mierea-de-albine-pentru-bebelusi/
http://www.sfatulmedicului.ro/comunitate/alergiile/alergie-la-miere_27793

Cate sa mai pun?

Bacteria botulinica, despre care s-a mai vorbit in acest topic, se poate lua la oameni din multe surse si poate fi fatala si pentru adulti, nu numai pentru copii. De exemplu din mancarea numita sangerete, daca sangele nu a fost preparat termic in timp util.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

Ai citat numai siteuri de rahat care habar nu au ce spun. Ma baiatule tu posteaza aici un studiu in care sa scrie negru pe alb ca doamna cutare a dat miere la copilul sau de sub un an si acesta a murit din cauza mierii , cu ceritficat medico-legal si alte alea.
  Alergie poti face la tot ce bagi in gura nu numai la miere.
  PS. copiii mei sunt mari acum , dar  cand au fost mici i-am hranit cu lapte de vaca si miere de albine. Nu au stat nici macar o zi in spital , nici macar nu au trecut printr-un ambulatoriu de pediatrie , nu tusesc iarna . De ce ?