Albina salbatica

Creat de stefan1, Mai 10, 2009, 02:10:41 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

Am mancat miere de albina salbatica.
Celulele acestea le-am gasit sub capacul unui stup. Sunt niste tuburu din pamant, de forma patrata in exterior si rutunde in interior, cu o deschidere cam ca o celula de albina. In imaginea aceasta in dreapta sunt doua celule, una in prelungirea celeilalte, iar in stanga o celula deschisa, in fundul careia era pus doar polen. Dupa polen, albina pune apoi o miere amestecata cu polen, care se zahariseste rapid, apoi pune un ou. Apoi celula se inchide tot cu pamant si in continuarea ei se incepe o alta celula. Lungimea unei celule este cam de 1 cm.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Aici se observa ca am despartit cele doua celule care erau in prelungire. Se vede fundul rotunjit, care este totodata capacul celulei anterioare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

In mana se vede larva din acea celula. Din pacate nu am aparatura si pricepere sa fac poze mai reusite. Mai in spate sunt doua celule. Ce se vede galben este polenul din celula din stanga primei imagini, celula la care am inlaturat partea goala si am asezat-o vertical sa se vada polenul.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

In stanga varful de celula care contine polen, in spate larva de albina salbatica, asemanatoare cu una de albina, iar in fata ei am vrut sa arat fundul rotunjit al celulei, dar nu se vede bine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Aici este grauntele de polen scos din fundul acelei celule, la fel de presat ca si intr-o celula de albine si destul de mult.
Ce am mai vazut, in prima celula era o pupa, in a doua era larva pe care am aratat-o, iar a treia celula era doar in curs de amenajare pentru un nou ou.
Lipseste ce era mai important, albina salbatica. Nu sunt sigur cum arata, am vazut o albina posibila, chiar pe un fagur in timpul unui control la un stup. E putin mai mica decat o albina, neagra, mai paroasa, mai patratoasa. Incerca sa ia niste miere de pe fagur si, curios, nu a fost atacata de albine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Porfy66

Citat din: stefan1Aici este grauntele de polen scos din fundul acelei celule, la fel de presat ca si intr-o celula de albine si destul de mult.
Ce am mai vazut, in prima celula era o pupa, in a doua era larva pe care am aratat-o, iar a treia celula era doar in curs de amenajare pentru un nou ou.
Lipseste ce era mai important, albina salbatica. Nu sunt sigur cum arata, am vazut o albina posibila, chiar pe un fagur in timpul unui control la un stup. E putin mai mica decat o albina, neagra, mai paroasa, mai patratoasa. Incerca sa ia niste miere de pe fagur si, curios, nu a fost atacata de albine.
Asa este.. sunt albine salbatice. In zona mea acestea au o culoare brun galbuie sunt mai paroase si mai scurte decat albinele obisnuite. Acum nu stiu unde isi fac cuiburi dar cand eram  mai mic multe grajduri pt animale erau acoperite cu stuf si isi faceau acelasi tip de "casa" in firul de stuf. Se stie ca stuful este gol pe interior pe portiuni de aprox 20cm. Acolo aveai acceasi organizare. Un mic dop de pamant, polen si putina miere cu polen si deasupra un ou si apoi chestia asta se tot repeta cat tinea firul de stuf de la marginea grajdului. Acum vad albine salbatice si chiar multe dar nu imi dau seama unde isi fac "locuintza" :hi:

Porfy66

Interesant e cum pot iesi albinele din aceasta constructie?! Avand in vedere ca firul de stuf nu poate fi ros, iar primele oua le depune cel mai departe de iesire si logic din acestea ar trebui sa iasa prima data albina. Cum face sa ajunga la suprafatza?

PricopArthur

Si in primavara asta am gasit eceste celule din pamant sub streasina stupului.
Miere multă şi inimă curată!

stefan1

Citat din: orfirel
Citat din: stefan1
Lipseste ce era mai important, albina salbatica. Nu sunt sigur cum arata, am vazut o albina posibila, chiar pe un fagur in timpul unui control la un stup. E putin mai mica decat o albina, neagra, mai paroasa, mai patratoasa. Incerca sa ia niste miere de pe fagur si, curios, nu a fost atacata de albine.
Asa este.. sunt albine salbatice. In zona mea acestea au o culoare brun galbuie sunt mai paroase si mai scurte decat albinele obisnuite.  :hi:
Cum am spus, nu am vazut albina aceea in preajma celulelor si nu stiu daca este aceea neagra de care am vorbit. Ar putea sa fie din speciile Osima Rufa sau Osima Cornuta. Dar sunt multe specii de albine salbatice. Am citit ca in spatiul germanic sunt 729 de specii de albine salbatice. Importanta lor este mult mai redusa decat la albina melifera, odata prin numarul lor, dar de obicei aceste albine au o mult mai mica raza de actiune, doar 1-200 de metri in jurul cuibului, altele sunt specializate doar pentru un tip de plante.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  O sa ma reprofilez! Asta este cea mai mare albina europeana. In plus isi face singura adapostul. Se si numeste 'albina dulgher'.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  Numele stiintific este Xilocopa violacea. sau albina de lemn mare (in germana Große Holzbiene). In italiana i se mai spune Gavarone. Cum am spus, este cea mai mare albina din europa, ajungand la 20-28 mm. Exemplarul prins de mine cred ca este chiar mai mare, cum se vede de pe poza facuta pe foaia caroiata, de matematica. De fapt sunt doua specii greu de deosebit. A doua se numeste Xilocopa valga (valga in latina inseamna 'cu picioarele strambe'). Dupa unii autori aceasta este chiar putin mai mare decat Xilicopa violacea, ajungand la 30 mm lungime. Se pare ca ea nu se extinde spre nord chiar cat violacea, ce poate explica de ce i s-a dat aceleia numele de 'cea mai mare'.
  Genul Xilocopa cuprinde cca 500 de specii de albine solitare, de diferite culori si de dimensiuni relativ mari (intre 14 si 28-30 mm), raspandite aproape in toata lumea. Caracteristic lor este ca isi fac cuiburile in forma de canale in lemn putred sau in tulpini de plante, sapand cu mandibulele galeriile si celulele pentru pui. Numele genului vine din greaca veche, Xilos= lemn si Kopta=a taia (unele specii din acest gen care isi fac galeriile in tulpina unor plante, chiar sectioneaza planta la o anumita distanta de canalele sapate, probabil pentru a mari stabilitatea cuibului).
  Intre specia X. violacea si X. valga deosebirile se pot face doar la masculi, cel de la X. violacea avand doua segmente ale antenelor de culoare rosie, fata de cealalta care are antenele in intregime negre. La femele nu este nici o deosebire.
  Ca mod de viata, cum am spus, isi fac cuiburi in lemn putred, dar in unele cazuri se semnaleaza cuiburi si in lemn dur, chiar tratat contra degradarii. Cuibul are mai multe canale pana la 30 cm , ca degetele de la o mana, plecand de la o singura gaura spre exterior. Femele face cca 10 celule pentru pui, in fiecare punand un amestec de polen si nectar, alaturi de un ou. Celulele sunt separae intre ale cu pereti formati din lemn ros si saliva. Atat celulele cat si intrarea principala sint protejate de albina cu un dop in forma de minge. Cuibul este supravegheat si uneori celulele vizitate si curatate de reziduurile de la larve. Durata de la ou la albina matura dureaza la aceasta specie cam 10 saptamani. Albinele ierneaza tot in galeriile din lemn. Imperecherea este de obicei primavara si albinele sunt active intre aprilie si septembrie.
  Interesant comportamentul de imperechere: femela se face ca culege in flori, massculul o abordeaza si daca este acceptat are loc acuplarea. Atunci femela adopta o pozitie interesanta, cu antenele deschise lateral. Masculul atinge pentru cateva momente antenele femelei cu propriile antene, dar exact cu segmentele colorate in rosu. In acel moment tot corpul masculului este cuprins de un tremurat. Aceste secvente se repeta de multe ori pe durata acuplarii.
  Ca plante vizitate de aceasta specie sunt mai multe specii unele fiind insa clar specii preferate. Una din aceste specii pe care pot fi vazute de multe ori sunt florile de Visteria (de care am scris).
  Specia, ca multe altele, este in regres, asta si din cauza stilului modern de viata, cand se curata si se inlatura copacii putrezi, cand lemnul este des inlocuit de betoane sau sticla. In unele zone este considerata specie amenintata, dar are loc si o extindere a zonelor de habitat, si din cauza modificarilor climatice.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

Stefan are albina asta ac. Intzeapa? Cit de mare o fi regina?

stefan1

  Da, are ac, m-a si intepat, dar nu tare. I-am dat niste miere sa manance pe o bucata de hartie si de acolo am vrut sa o imping pe hartia cu patratele, sa o masor. Se tine foarte bine cu picioarele care au niste carlige ca si albinele noastre. Daca am insistat m-a intepat, dar fara sa se agite, si-a retras repede acul si eu mana. Nu stiu daca pentru ca a lasat putin venin sau pentru ca nu este prea veninoasa, nu m-a durut decat putin. Am si citit ca nu este agresiva, ca ataca numai cand nu vede o cale sa iasa dintr-o situatie periculoasa si ca intepatura nu este prea dureroasa. Cel putin asa mi-am dat seama ca nu este trantor ci albina. Trantorii au si antenele putin mai lungi si mai incovoiate, iar la specia X.violacea cu segmentele 11-12 colorate intr-un rosu-caramiziu.
  Nu are regine, fiind albina solitara, ea este sefa si tot ea este muncitorul. Are un bazait foarte puternic in zbor.
  Mai am poze cu ea, dar nu mai incarc forumul.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bismark

   Da miere face ca as vrea si eu citeva albine de saminta. :razz: :razz:Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

oroles

Am vazut si eu dinastea in zona mea dar nu le-am dat importanta.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani