Mierea cristalizata

Creat de Alecs, Octombrie 21, 2007, 09:51:10 PM

« precedentul - următorul »

Alecs

E bine de stiut de catre toti consumatorii de miere ( apicultorii stiu ) ca mierea cristalizata :
     _ pastreaza toate calitatile mierii de albine proaspat recoltata, fiind generatoare de energie si vitalitate
     -chiar prin pastrare indelungata isi conserva continutul in vitamine, enzime, hormoni si saruri minerale
     -prezinta garantia unei mieri naturale
   Cristalizeaza la temperaturi scazute ( un coleg mi-a atras intr-un mod politicos atentia ca a tinut-o si in frigider si tot a cristalizat      :) )
     Alecs                                               21 10 2007

PricopArthur

Intradevar. Sunt multi care cred ca mierea se zahariseste. E obligatia noastra sa participam la educatia multimii. Alimentatia ,,moderna" nu este cea mai naturala. Decat sa bei o sticla de suc mai bine mananca un mar. Sau fa un suc din apa minerala, lamaie si miere.
Miere multă şi inimă curată!

D006

..dac fac 2 litri de suc din bors de casa cu miere de albina ..ala mic al meu il bea in jumatate de zi...este ceva doar din produse naturale...
  ii place foarte mult si daca este facut si din apa minerala cu lamiie si miere ...
   Mie la vremea asta imi place vinul fiert dar sa fie indulcit cu...ce o fi...vin sa fie..

Alecs

Ok bio. Asa sa fie dar sa fie din struguri, sau daca iti place poa sa fie si hidromel.Cica de asta beau zeii ( ma rog ! )
   Eu de multa vreme nu mai consum zahar . In cafea indeosebi. L-am inlocuit cu miere de salcam, care nu-i aromata sa influenteze aroma cafelei. ( aromata-aroma ! )Nu stiu ce amestec iese dintr-o substanta pura si o otrava, dar imi place. As fi curios daca cineva care are posibilitati , ar face niste analize de laborator, si sa constate ce substante rezulta in urma amestecului respectiv,si care anume predomina: cele bune sau cele toxice. Sau mai binezis care pe care se neutralizeaza. Personal merg pe  "mana " mierii .Ce ziceti ? Pana una alta v-o recomand, ca-i buna sigur.
   Alecs                                                    22 10 2007

Cristian IONITA

legat de cafea in miere .... am inteles ca ptr a-si pastra propietatile curative mierea trebuie pusa dupa ce cafeaua se raceste un pic

D006

Alecs cafea nu este chiar otrava ...este considerata stimulent...daca nu consumi cantitati mari...O ceasca doua pe zi este chiar recomandat....eu beau o ceasca doua pe an...
Imi place iar tuica facuta din miere amestecata cu putina miere si un strop de Protofil in ea ...este parfum nu alta...
Sa nu se creada ca as fi cam betiv dar cind sunt la albine imi place sa fiu binedispus...

PricopArthur

Alex, mai putin aromata e mierea de rapita.
Miere multă şi inimă curată!

david nick

Am in jur de 20 de ani de cand beau cafeaua indulcita cu miere cu toate ca stupi am doar de 5 .Sant un f mare consumator de miere cca150 kg pe an toata familia formata din 4 persoane. Imi place la nebunie cafeaua cu miere de care o fi dar sa fie .vinul dar numai fiert tot cu miere  tuica de cazan de 40 grade si indulcita chiar bine cu miere ce mai numai in ciorba nu folosesc miere.Luna aceasta mi-am facut analizele cele gratuite bineinteles ca am implinit 42 de ani si sant perfect sanatos deci consumul de miere chiar si in exces nu poate fi daunaror.Dupa parerea mea apicultura si consumul de miere ne mentin in forma si genereaza si sanatate.
Ca suntem in AJUNUL CRACIUNULUI doresc pe aceasta cale sa urez tuturora de pe acest forum CRACIUN FERICIT  SANATATE SI LA MULTI ANI.
    cu multa stima nicu david.
http://dvdnick.sunphoto.ro   http://dvdnick.blogspot.com/

D006

Sa gasit miere de albine, in piramida lui TUKANTAMON din secolul 4, inainte de Hristos In marea Neagra s-a gasit miere, decand Siretul era navigabil si moldova dadea tribut la poarta Otomana Toata aceasta miere si-a pastrat toate calitatile.
     un sfat: Nu mai dati mierea la procesatori de pomana, pastrati-o si in doi ani le taiem craca de sub picioare. Cu miere care o vindem cu borcanul, ne putem intretine familile

D006

Citat din: Uta-Burcea DumitruSa gasit miere de albine, in piramida lui TUKANTAMON din secolul 4, inainte de Hristos In marea Neagra s-a gasit miere, decand Siretul era navigabil si moldova dadea tribut la poarta Otomana Toata aceasta miere si-a pastrat toate calitatile.
     un sfat: Nu mai dati mierea la procesatori de pomana, pastrati-o si in doi ani le taiem craca de sub picioare. Cu miere care o vindem cu borcanul, ne putem intretine familile
da aveti dreptate, asa ar trebui sa facem toti dar vedeti inca nu suntem uniti ,poate pe viitor inteleg si alti ca asa ar fi mai bine
trebuie sa fim toti uniti
                   cu stima marius

catel

Citat din: bio..dac fac 2 litri de suc din bors de casa cu miere de albina ..ala mic al meu il bea in jumatate de zi...este ceva doar din produse naturale...
  ii place foarte mult si daca este facut si din apa minerala cu lamiie si miere ...
   Mie la vremea asta imi place vinul fiert dar sa fie indulcit cu...ce o fi...vin sa fie..
imi dai si mie reteta asta de bors? is din sm si nu stiu. eu folosesc in casa sucul din magazin numai cand am musafiri. in rest socata. am o specialitate la cafea: o parte miere, 1-2 parti zeama de lamaie si 3-4 parti cafea. ii super si nu te doare capul.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

catel

Citat din: marius
Citat din: Uta-Burcea DumitruSa gasit miere de albine, in piramida lui TUKANTAMON din secolul 4, inainte de Hristos In marea Neagra s-a gasit miere, decand Siretul era navigabil si moldova dadea tribut la poarta Otomana Toata aceasta miere si-a pastrat toate calitatile.
     un sfat: Nu mai dati mierea la procesatori de pomana, pastrati-o si in doi ani le taiem craca de sub picioare. Cu miere care o vindem cu borcanul, ne putem intretine familile
da aveti dreptate, asa ar trebui sa facem toti dar vedeti inca nu suntem uniti ,poate pe viitor inteleg si alti ca asa ar fi mai bine
trebuie sa fim toti uniti
                   cu stima marius
dupa cum vad io invidia si prostia ii mare la unii si nu reusim noi sa facem ce au facut comunistii, sa arunce laptele in camp ca sa ii urce pretul. da apropo exista vreun sindicat ceva? targuri mari pe unde sunt si cand? is incepator si tare m-as duce sa vad cat mai multe, binenteles sa bag la cap ceva noutati.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

anul acesta m-am intilnit cu un  procesator la care ii dadeam mierea si l-am intrebat pretul mia zis 7 ron si a inceput sa rada, iam zis ca nici cu 14 nu io dau anul asta ca a fost putina si am umblat mult
dupa o conversatie cu el stiti ce mia zis ca stupari sunt prosti fiindca dau mierea la pretul asta FIINDCA  EI AU CONTRACTE FACUTE  si trebuie sa predea miere iar daca stupari nu o dau trebuie sa creasca pretul, dar pina gasesc fraieri merge asa
              cu stima MARIUS

D006

suntem 365 de useri pe acest forum,poate cativa mai multi vizitatori,noi tot vorbim si ne dam cu parerea,dar ceilalti?noi sa zicem ca vom sta calare pe bidoane si nu vom vinde,dar ceilalti o vor da,crezand ca asta e pretul maxim.

catel

Citat din: ionutsuntem 365 de useri pe acest forum,poate cativa mai multi vizitatori,noi tot vorbim si ne dam cu parerea,dar ceilalti?noi sa zicem ca vom sta calare pe bidoane si nu vom vinde,dar ceilalti o vor da,crezand ca asta e pretul maxim.
da si cand o sa vada ca noi o sa vindem in toamna miere la un pret mai mare cu 25%, atunci o sa spuna " ce fraier am fost" si la anul o sa vanda si el mai scumpa, nu? parerea mea de incepator.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !