muscatura albinei

Creat de dragos2006, Februarie 21, 2009, 01:06:24 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

Citat din: nicomico... Am urmarit intorsatura rea a discutiei.Daca o sa va comportati tot asa o sa-mi fie teama sa deschid eu un subiect ce m-ar interesa,sau sa-mi exprim o parere personala.
Se zice ca prin baterea laptelui iese untul.
Eu cred ca uneori controversele sunt chiar indicate. Atunci cei care vor sa conving vin cu argumente si explicatii pe care altfel nu le-ar spune. Totul este ca discutia sa se duca cu argumente si cu respectul partenerilor de discutie.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Citat din: nicomicova salut cu respect pe toti apicultorii din acest forum,cu sau fara experienta,diplome ,studii etc.Eu inca ma consider un apicultor fara experienta.Am urmarit intorsatura rea a discutiei.Daca o sa va comportati tot asa o sa-mi fie teama sa deschid eu un subiect ce m-ar interesa,sau sa-mi exprim o parere personala.
Pt a fi luat mai in serios ar fi indicat sa te prezinti totusi mai real ca un om.  :hi:  :hi:

Viorelalbinaru

Buna ziua .~  eu cred ca albina are dinti  pentru ca roade  ati vazut si rama de lemn roase cate putin si difragrame de plestiren  etc se poate sa fie adevarat sa muste  noroc si numai bine .

stefan1

    De pe 'net:
"Albinele au arme la ambele capete ale corpului, au descoperit cercetătorii. Se pare că, pe lângă capacitatea de a-şi înţepa inamicii, ele au şi abilitatea de a-i muşca, eliberând un venin paralizant.
Specialiştii spun că veninul provenit de la albine ar putea fi utilizat pentru a crea anestezice utile oamenilor sau animalelor. Ca urmare a acestui fapt, o companie de produse farmaceutice a patentat deja substanţa şi a realizat teste în urma cărora s-a constat că veninul de albiene funcţionează precum lidocaina.

Descoperirea a fost accidentală. De fapt, biologul Alexandros Papachristoforou, de la Universitatea din Thessaloniki, Grecia, căuta o metodă prin care să controleze moliile, care s-au dovedit a fi o reală problemă pentru apicultori, consumând ceara şi polenul. Folosind produse naturale asupra moliilor, specialiştii au recurs la 2-heptanonă, o substanţă produsă de albine. Iniţial, ei au crezut că substanţa omoară moliilor, dar ulterior ar realizat că, de fapt, 2-heptanona anestezia insectele între 1 şi 9 minute.

Cercetări mai amănunţite au scos la iveală faptul că albinele muşcă intruşii care sunt prea mici pentru a fi înţepaţi. 2-Heptanona este stocată în glanda mandibulară din gura albinelor şi injectată în victime prin şanţurile din dinţi. Odată ce invadatorul este anesteziat, el poate fi dat afară din stup.

2-Heptanona a mai fost găsită şi în pâine şi vin, fiind considerată o substanţă inofensivă. Cercetări anterioare au considerat că substanţa ar putea fi un sistem de alarmă emis de albine.

Teste independente au demonstrat că 2-heptanona poate acţiona ca anestezic asupra pielii umane şi animale, având mai puţine efecte adverse decât lidoicaina. "

Sursa: LA Times
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  TOAMNA TRANTORULUI
                                          de N. Mihu
Trantorul, rotund la trup,
A iesit doi pasi din stup,
Inas-afar-a fost racoare,
Si simtind a toamnei boare,
Dintr-o data, zgribulit,
S-a intors spre stup, grabit.
A batut la usa mare
Mai incet, apoi mai tare.
O albina lucratoare,
Dupa ce-a tras trei zavoare,
I-a zis far-a-l menaja:
-Stai pe loc si nu forta!
Nu te tine de stup scai
C-aici loc tu nu mai ai!
-Cum?Eu n-o sa pot intra??
Dar aceasta-i casa mea.
Vara-a fost, eu nu zic ba;
Toamna-n schimb, e altceva.
Trantorul i-a zis nauc:
-Dar eu unde sa ma duc?
-Unde te vor duce pasii,
Unde-s toti inaintasii,
Si-unde-ti este sorocit
Sa ai pace in sfarsit.
Si i-a dat un bobarnac
Si-astfel i-a venit de hac,
Ca in stup e randuit
Ca spre toamna, negresit,
Tot ce-a devenit povara,
Trebuie ca sa dispara.

Morala:
Legea asta ancestrala
Poti s-o iei ca pe-o morala.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

mape 48-petru manea

Sunt si batrani care au soarta trantorilor din pacate

stefan1

  Morala ar trebui sa fie pentru cei tineri si puternici, care insa traiesc pe munca si banii batranilor sau in cel mai bun caz a statului.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

sorinma

Unii vor ajunge si ei  batrani  ^:)^ eu inca imi amintesc o poveste cu talc citia cand eram copil
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde