muscatura albinei

Creat de dragos2006, Februarie 21, 2009, 01:06:24 PM

« precedentul - următorul »

D006

Pentru cei care nu cred : -puneti o diafragma din polestiren la o familie de albine si veti vedea ce veti mai gasi din ea peste o luna.

D006

Acum  ca nervii s-au mai calmat putin putem sa judecam mai la rece .si cu ajutorul colegului din Satul Mare cuvintul ,,MUSCA" cred ca e vina e prea dur ptr o fiinta care stim ca nu are cu ce si nici puterea sa faca asa ceva ,daca era spus ,,pisca,s-au stringe "sigur altul era efectul ,in felul acesta pot si eu sa afirm ca albina cu piciarele posterioare ,,ZGIRIE" in loc de ma gidila putin , s-au hai sa zicem ..VORBA ROMINULUI CU DOUA INTELESURI''

D006

In loc de incheiere:
" MUŞCÁ, muşc, vb. I. l. Tranz. A apuca cu dinţii şi a strânge tare (provocând durere, rănind sau sfâşiind). ♢ Expr. A-şi muşca mâinile (sau degetele) = a) a se căi amarnic; b) a se înfuria. A-şi muşca limba (sau buzele) = a-şi ascunde un sentiment puternic, a se stăpâni. A-l muşca pe cineva de inimă să... = a se lăsa ispitit să..., a fi cât pe-aci să... A muşca pământul = a cădea la pământ (rănit sau mort); p. ext. a muri (1).
♦ (Despre insecte) A pişca, a înţepa; a pricinui durere, usturime.
♦ Fig. A provoca cuiva o senzaţie chinuitoare, neplăcută (de frig, foame etc.). 2. Intranz. şi tranz. A rupe cu dinţii o porţiune dintr-un aliment (pentru a mânca). 3. Tranz. Fig. A ataca cu vorbe răutăcioase, sarcastice; a înţepa. – Et. nec.
Sursa: DEX '98"
se pare ca unii si-au imaginat "muscatura albinei" ceva care te-ar putea mutila pe viata. sigur cand am folosit expresia nu am avut in minte balena ucigase, rechinul, sau crocodilul si uite ce a putut iesii.
Citat din: cristi xintrebari pt tabara adversa:
- cum "exfoliaza albina" o celula cu miere capacita?
- cum iese albina, matca, trantorele din celula?
- cum perforeaza albina ziarul la unificarea familiilor?
- cum rod albinele un ziar care obtureaza urdinisul?
- cum perforeaza o albina o punga de plastic cu sirop de zahar in ea?
se pare ca nimeni nu vrea sa indice o sursa din literatura apicola din romania care sa raspunda la aceste intrebari. eu am sa continui sa-mi imbogatesc experienta apicola in primul rand alaturi de stupii mei si am sa vin aici cu noutati pt incepatori, chiar cu riscul unor dispute de genul acesta.   :hi:

filip

Si matca are ac,dar inteapa doar rar apicultorul :rotfl:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

andrei_salaj

domnule nu stiu daca musca...dar azi am trait o furnicatura...mi-a intrat in maneca(de fapt mio intrat vreo 5-6...si-a lasat acul pe undeva..eram cu rama in mana...am simtit-o ca urca spre umar..si apoi "furnicatura.."cu ce o face?..nu pot sa-mi dau seama.......

D006

Citat din: cristi xintrebari pt tabara adversa:
- cum "exfoliaza albina" o celula cu miere capacita?
- cum iese albina, matca, trantorele din celula?
- cum perforeaza albina ziarul la unificarea familiilor?
- cum rod albinele un ziar care obtureaza urdinisul?
- cum perforeaza o albina o punga de plastic cu sirop de zahar:
Ma tem ca trebuie sa-i dau dreptate "prietenului"Cristi x.Am uitat sa decupez cu lama punga de plastic in care am pus turta de zahar si peste o saptamana am gasit-o gaurita,roasa,sau "accesata"daca va place mai mult acest termen;de asemenea,am gasit de f.multe ori,pungile in care au fost turte roase ,si trase printre rame.

catel

cristi x, in momentul cand ai spus ca albina musca si tu si fiecare dintre noi am facut asemanare cu intepatura. iar un amarat de incepator si neinstruit ca mine si-a permis sa te contrazica, pt. ca nu se simte aproape deloc muscatura. in momentul cand albina este stransa de cap inteapa si isi lasa acul, dupa ce si-a lasat acul daca continui sa o strangi, are o "tentativa" de muscatura (poate is io prea nesimtit) si incepe sa scape impingand cu picioarele. de la picioare se simte ceva. am obs aceste lucruri in toamna cand imi faceam "intepaturi controlate" APIPUNCTURA.
Am spus si mai sus, sunt in stare sa rupa banda de mavrirol in bucati fff mici (o fac puf), dar am impresia ca se folosesc mai mult de picioare. acest lucru l-am urmarit din curiozitate anul trecut cand ajutau puietul sa iasa afara.
parerea mea de tilicar.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

stefan1

Citat din: andrei_salajdomnule nu stiu daca musca...dar azi am trait o furnicatura...mi-a intrat in maneca(de fapt mio intrat vreo 5-6...si-a lasat acul pe undeva..eram cu rama in mana...am simtit-o ca urca spre umar..si apoi "furnicatura.."cu ce o face?..nu pot sa-mi dau seama.......
Andrei, este vorba exact de ce am scris si eu. De cele mai multe ori este vorba de albine care deja au intepat, dar incearca si mai departe sa indeparteze agresorul. Sunt cazuri insa cand si albine care nu sunt foarte hotarate sa intepe se aseaza si te strang cu mandibulele. Uneori, atingand probabil terminatii nervoase sensibile, simti ca un inceput de intepatura. Nu ramane urma, nu mai doare mai departe, dar albina si-a atins scopul, de a-ti arata ca esti atacat si nedorit acolo. Pana la urma si cei care combateau spun ca au 'trait' asa ceva si atunci ma mir de ce au avut placerea sa faca ironii, sau  - vorba lui Becali - sa ne faca o aroganta.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

[quote author=cristi x a scris:
In loc de incheiere:
" MUŞCÁ, muşc, vb. I. l. Tranz. A apuca cu dinţii şi a strânge tare (provocând durere, rănind sau sfâşiind). ♢ Expr. A-şi muşca mâinile (sau degetele) = a) a se căi amarnic; b) a se înfuria. A-şi muşca limba (sau buzele) = a-şi ascunde un sentiment puternic, a se stăpâni. A-l muşca pe cineva de inimă să... = a se lăsa ispitit să..., a fi cât pe-aci să... A muşca pământul = a cădea la pământ (rănit sau mort); p. ext. a muri (1).
♦ (Despre insecte) A pişca, a înţepa; a pricinui durere, usturime.
♦ Fig. A provoca cuiva o senzaţie chinuitoare, neplăcută (de frig, foame etc.). 2. Intranz. şi tranz. A rupe cu dinţii o porţiune dintr-un aliment (pentru a mânca). 3. Tranz. Fig. A ataca cu vorbe răutăcioase, sarcastice; a înţepa. – Et. nec.
Sursa: DEX '98"
se pare ca unii si-au imaginat "muscatura albinei" ceva care te-ar putea mutila pe viata. sigur cand am folosit expresia nu am avut in minte balena ucigase, rechinul, sau crocodilul si uite ce a putut iesii.
cristi x]intrebari pt tabara adversa:
- cum "exfoliaza albina" o celula cu miere capacita?
- cum iese albina, matca, trantorele din celula?
- cum perforeaza albina ziarul la unificarea familiilor?
- cum rod albinele un ziar care obtureaza urdinisul?
- cum perforeaza o albina o punga de plastic cu sirop de zahar in ea?
[/quote]
se pare ca nimeni nu vrea sa indice o sursa din literatura apicola din romania care sa raspunda la aceste intrebari. eu am sa continui sa-mi imbogatesc experienta apicola in primul rand alaturi de stupii mei si am sa vin aici cu noutati pt incepatori, chiar cu riscul unor dispute de genul acesta.   :hi:[/quote]
Raspunsul pus de mine din literatura apicola a fost postat la Jural apicol de mai bine de trei zile.,  dar il repet si aici :
S- au aprins pasiuni in discutie despre  subiectul : muscatura albinei , eu am cerut amanunte la eternul Hristea care scria in 1935 in " stuparitul " urmatoarele :
            " Gura e compusa din doua parti bine deosebite una de alta  : prima e gura propriu zisa  cu buze pentru pipait , sub care se vad doua clestisoare  ce se deschid lateral  - numite mandibule . De ele , albina se serveste precum noi oamenii ne slujim de mainile noastre  ; roade in primul rand  capacelul  ca sa  se poata elibera singura  din celula ; apoi , cara cu ele  orice  necuratenii s-ar gasi in stup , aruncandu-le afara pe urdinis.  Cand albinele sunt mai inaintate in varsta  si fac ceara , mandibulele le ajuta  la prins solzisorii de ceara pe care-i duc la gura  ; cand cladesc  , ele se slujesc  de mandibule  ca de niste mistrii pentru a netezi peretii celulelor. Culegatoarele de polen  folosesc mandibulele  la deschisul sacilor de polen  , si , in sfarsit , sunt si o arma  de atac , cu care prind zdravan  pe albinele  hoate  sau alti dusmani  care ar indrasni  sa le atace locuinta , rozandu - le aripile  si rupandu-le antenele.
    Mandibulele sunt din chitina  de culoare negricioasa  stralucitoare .
  Cu totul contrariu celor afirmate de unii , cum ca ele ar putea ataca poamele  si ar pricinui stricaciuni , s-a stabilit neindoios ca e cu neputinta  ca albinele  sa faca o astfel de stricaciune  , intrucat  SUPRAFATA ACESTOR CLESTISOARE  E NETEDA . Daca  vedem  intr-adevar  toamna albinele  ce sug mustul  de pe boabele  strugurilor , nu ele  au pricinuit  plesnirea  pielitii fine  a boabelor  , ci , ori ca ea a plesnit singura  , ori a fost intai atacata de viespi , care intr-adevar pot face pagube de  acestea , prin faptul  ca mandibulele lor sunt crestate ca o panza de fierastrau. "

D006

In jurnal e si o poza unde se compara mandibula de albina cu cea de viespe.
 
Pe acelasi subiect Hristea are o descriere frumoasa si in "stuparitul nou "

catel

deci, parerea dvs. care este ? cam ce forta are muscatura albinei (vb sub aspectul durerii. se simte usor, doare, nu doare ? )
nu inseamna ca ne jignim unii pe altii daca nu avem aceleasi pareri.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

stefan1

In tema:
Tata stia o poezie cu un tigan care nu stia de unde sa o prinda pe o albina. Eu imi mai amintesc doar ultima strofa:
" Fir-ai tu sa fi, naroada
  Daca musti tu pe la coada!
  Fir-ai teapana sa fi,
  Capul dar de ce-l mai tii?"
Poate stie cineva toata poezia, sa mi-o aminteasca si mie.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

horia_ch

Citat din: stefan1In tema:
Poate stie cineva toata poezia, sa mi-o aminteasca si mie.
Am gasit doar acum postul asta.
Eu stiu poezia asa:
A fost, candva, intr-o vara,
Un tigan manca o para
Si-o albina, cum zbura,
Drept pe para se-aseza.
"Na, gandi tiganu-n gand,
Pentru ce nu-ti vezi de drum?
Cum sa scap acum de ea?
Gura ici...Picior colea..."
Si gandind asa, curand,
Isi facu un plan in gand:
La ea mana sa-si intinda
Si de coada drept s-o prinda.
Da' cu-n deget cum o-atinge
Hop! Albina-l si-mpunge.
Aoleu, mai, ce naroada,
Daca musti tu pe la coada.
Fir-ai teapana sa fii,
Capul dar' la ce-l mai tii?
Cap de musca bazalau,
Zapacit si natarau!"
Parca asa era. O stiu si eu de la tata, mi-o spunea cand aveam 3 ani. Curios cum vin amintirile. :sad:

stefan1

Da, asta era poezia, dar n-am gasit-o in nici o carte. Trebuie sa o invat.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

nicomico

va salut cu respect pe toti apicultorii din acest forum,cu sau fara experienta,diplome ,studii etc.Eu inca ma consider un apicultor fara experienta.Am urmarit intorsatura rea a discutiei.Daca o sa va comportati tot asa o sa-mi fie teama sa deschid eu un subiect ce m-ar interesa,sau sa-mi exprim o parere personala.