muscatura albinei

Creat de dragos2006, Februarie 21, 2009, 01:06:24 PM

« precedentul - următorul »

D006

un subiect pe care vad ca nu l-a propus nimeni. am cautat si pe net ceva informatii, dar fara rezultat. poate cineva a fost mai norocos si a gasit ceva, sau poate a descoperit mai multe.
albinele in anumite situatii isi manifesta agrsivitatea nu prin intepatura, ci prin muscatura. senzatia este atat de bine simulata, incat seamana f bine cu senzatia de la intepatura. din experienta mea este clar ca-si manifesta o stare de nemultumire, dar de ce nu vrea sa intepe? nu vrea ea sa moara, sau nu vrea sa-mi faca mie rau. este un fenomen interesant pe care cei care-l cunosc ar putea sa-l dezvolte.

filip

Da am trait si eu experienta,aveam o bluza cu maneci mai largi si intrau albine din greseala sub ea.Era in timpul extractiei in special,albinele blande ,intepaturi doar cand le strangeam din greseala.
E curios fenomenul e mai mut un fel de masaj iar cand dai drumul albinei pleaca la treaba ei.Nu accelasi e fenomenul cu o albina iritata ,ii dai drumul iar ea se intoarce si inteapa.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

alex_sa

mie mia povestit un stupar ca afost muscat de o matca cind aprinso

bucovineanu

Se intampla intradevar ca uneori albinele sa muste in loc sa intepe. De ce se comporta astfel? Nu se stie. Cat priveste reginele, desi am prins de foarte multe ori in mana , nu s-a intamplat niciodata sa ma muste sau sa ma intepe. Se stie ca si reginele au ac, pe care nu il folosesc decat impotriva altor regine.

D006

Domnilor,
Chiar ca nu am fost muscat de albina si nici  de regina.
De citeva ori mi-am pus aceasta problema pe pricipiul cintecului"Magdaleno spune drept cine te-a muscat de piept. Magdaleno de ce minti ca albina n-are dinti"
Acum serios, mi-am pus  problema atuci cind am vazut varoa  damblagiti adica rosi pe o parte a trupului.(V-ati uitat vreodata cu un microscop sa vedeti voroa culesi de pe foaia de control?)Am cautat explicati  am gasit ceva despre albinele rusesti care se dezpaducheaza prin muscarea paduchilor. Daca ii musca pe ce ce se cheama varoa nu vad ce ce nu ne-ar musca si pe noi. Cam atita stiu. Deci albina, dupa parerea mea nu are dinti dar "musca".
Sanatate si Noroc

stefan1

Da, si eu am fost muscat de mai multe ori de albine. Senzatia initiala este exact ca la o intepatura, dar nu doare in continuare ca o intepatura. Eu cred ca totusi acea muscatura are o cantitate infima fie de venin fie de alta substanta care produce durerea. Am citit, dar mai trebuie a ma documentea de albinele fara ac, dintre care cel putin unele specii se apara prin muscatura.
Cat despre matca, am fost o singura data intepat de o matca (nefecundata). Cel putin la fel de dureroasa ca o intepatura de albina, dar cu o senzatie putin altfel. Matca nu a lasat acul, si e exclus sa ma fi inselat, ca o tineam cu mana, de picioare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Domnule stefan 1,
Fara tenta de gluma dar s-a stabilit anatomia albinei si asa ca veninul de care vorbiti nu poate sa aiba o sursa  in partea bucala.
Albina daca musca nu poate s-o faca decit cu mandibulele,sau falcile(jar).Daca este o durerea asa de mare(eu nu am fost muscat dupa cum am spus) ar putea sa fie poate ceva mecanic sau  ceva acid.Poate gresesc dar pentru moment asa vad lucrurile. In ce priveste albinele fara ac, nu cunosc si momentan nici nu am intentia sa ma documentez.
Sanatate si Noroc

D006

D-lor,sa nu confundam iritatia pieli la atingerea picaturi de venin ce se afla pe varful acului cu muscatura.Mie personal mi sa intamplat acest lucru de mai multe ori.Odata chiar am observat la o albina iritata o minuscula picatura (incerca sa ma intepe de palma si nu reusea).Mult noroc!

catel

cred ca trebuie sa fim mult mai adulti cand deschidem "povesti" de genul asta.
nu cred ca suntem pe forumul vanatorilor sau pescarilor. orice discutie trebuie tratata cu seriozitate, iar cel care face unele descrieri trebuie sa fie atent la descrieri, sa spuna "cred ca ..."
sunt o fire ... Toma necredinciosul, imi place sa ascult multa lume, sa contrazic numai cand sunt sigur de ceva, sau sa spun "parerea mea".
ca incepator ma intereseaza f. mult produsele apicole pt. sanatate in primul rand. de aceea am facut tot felul de ... experiente pe pielea mea, pana am ajuns la intepaturile controlate ale albinelor in zona cefei si in zona salelor. in tot acest timp am urmarit albina indeaproape pt. a descoperi ceva. am descoperit ca intepaturile de albina ma ajuta f. mult la remedierea durerilor de sale.
in legatura cu muscaturile, verificati mai amanuntit daca nu este vb de "intepaturi cu forta controlata din partea albinelor". este vb de mici intepaturi, cand intra numai varful acului, venin ff putin si acul nu ramane acolo. am mai obs. ca albina daca doreste sa scape dintr-o anumita pozitie incomoda (stramtorare usoara) ne da de stire cu un bazait, dupa care cu o intepatura f. scurta cat sa nu-i ramana acul acolo, iar numai in ultimul moment vine cu lovitura de gratie.
aici depinde de f. multe aspecte. agresivitatea familiei, vreme deploaie sau nu, modul de lucru al apicultorului, folosirea indelungata a fumului (nu le prea place) s.a. care se mai pot spune si au fost observate de unii cu vechime.
pb. observatiei este ca timpul ne omoara. in majoritatea cazurilor nu avem timp sa urmarim albinele. atunci cum vrem sa le intelegem ? aceste vietati chiar daca au viata scurta comunica intre ele si lasa "obiceiurile lor pt. a fi mostenite".
de aceea pot sa spun ca prefer sa ma uit mai atent la "roata" chiar daca ea a fost inventata deja.
paste fericit, albine sanatoase si multa rabdare pt. a le intelege macar putin !!!
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

gudas valentin

De muscat am fost muscat de albina dar nu am simtit durere ,am simtit ca ma strange,nu avea intentie sa ma inpunga.
             valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

D006

Ii spuneam unui angajat de-al meu o data (NU mai tin minte in ce imprejurare ) ca eu am sudat firul de par de la ceas ,acel om ma crezut ,(mia spus un altul dupa ceva timp ).poate va va crede si pe voi cineva cindva ,probabil ca pe cei ce se umfla ii inteapa albina iar cei care nu se umfla ii musca ,cert este ca cineva dintre voi a muscato, parerea mea e ca sintem prea mici pentru asemenea descoperiri,

D006

"cred ca trebuie sa fim mult mai adulti cand deschidem "povesti" de genul asta."
"cert este ca cineva dintre voi a muscato,"
pentru cei doi "toma necredinciosul". daca vreti sa fac "misto" de voi ma gasiti la alta rubrica. cred ca daca adun experienta mea apicola nu reusiti amandoi sa o depasiti, asa ca daca era una pescareasca postam la alta rubrica.
"parerea mea e ca sintem prea mici pentru asemenea descoperiri,"
sincer parerea asta a ta exprima nanismul in domeniul apicol. daca gandesti la nivelul asta nu vei putea observa mai mult dacat ce ai citit in manualul apicultorului.

D006

Eu  din manual am invatat ca albina are organe de supt si lins. Restul sunt doar fabulatii , daca albina ar musca atunci ar sparge coaja de la boaba de strugure si nu ar mai fi necesar sa linga in urma muscaturii viespii.

gudas valentin

Citat din: cristi x
sincer parerea asta a ta exprima nanismul in domeniul apicol. daca gandesti la nivelul asta nu vei putea observa mai mult dacat ce ai citit in manualul apicultorului.
Poate nici aia nu a inteleso pre bine  :rotfl:
Apropozito de TOMA vroiam s-o scriu eu mai daunazi  :zzz:
                        valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

D006

Citat din: cristi x"cred ca trebuie sa fim mult mai adulti cand deschidem "povesti" de genul asta."
"cert este ca cineva dintre voi a muscato,"
pentru cei doi "toma necredinciosul". daca vreti sa fac "misto" de voi ma gasiti la alta rubrica. cred ca daca adun experienta mea apicola nu reusiti amandoi sa o depasiti, asa ca daca era una pescareasca postam la alta rubrica.
"parerea mea e ca sintem prea mici pentru asemenea descoperiri,"
sincer parerea asta a ta exprima nanismul in domeniul apicol. daca gandesti la nivelul asta nu vei putea observa mai mult dacat ce ai citit in manualul apicultorului.
D-le Cristi in ce consta experienta apicola care spuneti ca o aveti?? si de unde sti ca nu te putem depasi ??? Daca aveai experienta nu spuneai ce ai spus fiind-ca trebuia sa cunosti anatomia si fizionomia albinei in primul rind in al doilea rind s-au facut atitea studi despre anatomia albinei nu de simpli stupari ci de savanti care pe deasupra au dispus si dispun si de aparatura necesara si nu au fost in stare sa descopera ce a-ti descoperit d-voastra .si inca ceva eu am diploma de apicultor pe care am obtinuto in urma unui examen scris dat din 7 materii plus proba practica asa ca laso mai incet cu cititu in manual,