Târg apicol Apiardeal - Sighişoara, Ediţia IV, 28-30 AUGUST 2015

Creat de orbanstefan64, Mai 25, 2015, 07:42:13 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Domnul nu se ocupa exclusiv de albine si e greu de memorat un ditamai tabelul cu coeficienti, dar fiecare poate calcula singur acel numar.

romikele


sorinma

Cred ca nu ai fost atent sau nu am inteles eu...nu se pot cumula cele doua forme de ajutor ,achizitionezi 40 roi prin PNA mergi mai departe cu PNA.
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

romikele

Nu putem vorbi de roi la PNA dacă avem în derulare măsuri europene.
Idem despre mătci sau familii...

Recapitulăm:
Cine nu a finalizat proiectul pe oricare din măsuri (112 sau 141) NU POATE CERE prin PNA material biologic (mătci, roi pe faguri sau familii de albine), dar poate de ex. deconta medicamente sau stupi, dacă acest lucru nu a fost prevăzut în planul de afaceri.

MOTANUL

Citat din: sorinma din Septembrie 01, 2015, 04:57:29 PM
Cred ca nu ai fost atent sau nu am inteles eu...nu se pot cumula cele doua forme de ajutor ,achizitionezi 40 roi prin PNA mergi mai departe cu PNA.

Eu am scris ca la anul merg tot prin PNA si ma gandeam daca peste 2 ani sa fac 150 de familii si sa merg pe fonduri europene sau sa nu fac si sa tin PNA-ul.
Nu am zis ca in acelasi an vreau sa accesez si una si alta.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0