Matci Carpatine

Creat de kostas, Martie 09, 2017, 09:33:03 PM

« precedentul - următorul »

kostas

Carpatina in  cartile  de  apicultura  vechi  este  descrisa ca  fiind  blanda  si la  control nu  se  despride de pe  rame.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

filip

Citat din: kostas din Martie 12, 2017, 09:34:00 PM
Carpatina in  cartile  de  apicultura  vechi  este  descrisa ca  fiind  blanda  si la  control nu  se  despride
A nu se uita ce productii de miere erau odata.............
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

kostas

Urmariti  un pic  filmuletul sa  vedeti  cat  de  agresiva  este  aceasta  Carpatina.Copilul aproape  baga  mana  in  urdinis.Interesant  este insa  si  ce  spune  omul.

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2F100000078468290%2Fvideos%2F1465532916792643%2F&show_text=1&width=560" width="560" height="644" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true"></iframe>
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

tinumaftei

Citat din: kostas din Martie 12, 2017, 09:34:00 PM
Carpatina in  cartile  de  apicultura  vechi  este  descrisa ca  fiind  blanda  si la  control nu  se  despride de pe  rame.
1. Carti vechi de apicultura? Cat de vechi? Pana la instalarea comunismului nu s-a prea vorbit despre "carpatina". Cat despre dovedit stiintific existenta a asa ceva nici vorba. Ce facem? Confundam arealul limbii romane cu rasa carpatina?
2. Blanda? Ce inseamna blanda? Puteam spune foarte bine frumoasa. Care sunt elementele care formeaza aceasta caracteristica?
3. Toate maidanezele noastre luate impreuna si facuta o medie, rezultatul acesta este albina blanda?
4. Kostas cauta de zor albina carpatina blanda! Pai daca albina carpatina este blanda ar trebui sa fie pe toate drumurile si sa nu aiba o dificultate sa gaseasca asa ceva! Prin urmare cauta niste singularitati, nu niste caractere generale. Ori daca caracteristica generala nu este blandetea, cum poate sa spuna ca albina carpatina este blanda.
Gramatica gandirii, logica, nu a fost niciodata un instrument pentru propagandisti. Ei au luat textul si au incercat sa il bage pe gat celorlalti chiar daca era evident ca era o eroare.
Singurul lucru pe care l-am pastrat din scoala a fost sa gandesc cu capul meu.

kostas

Citat din: tinumaftei din Martie 12, 2017, 10:33:30 PM
Citat din: kostas din Martie 12, 2017, 09:34:00 PM
Carpatina in  cartile  de  apicultura  vechi  este  descrisa ca  fiind  blanda  si la  control nu  se  despride de pe  rame.
1. Carti vechi de apicultura? Cat de vechi? Pana la instalarea comunismului nu s-a prea vorbit despre "carpatina". Cat despre dovedit stiintific existenta a asa ceva nici vorba. Ce facem? Confundam arealul limbii romane cu rasa carpatina?
2. Blanda? Ce inseamna blanda? Puteam spune foarte bine frumoasa. Care sunt elementele care formeaza aceasta caracteristica?
3. Toate maidanezele noastre luate impreuna si facuta o medie, rezultatul acesta este albina blanda?
4. Kostas cauta de zor albina carpatina blanda! Pai daca albina carpatina este blanda ar trebui sa fie pe toate drumurile si sa nu aiba o dificultate sa gaseasca asa ceva! Prin urmare cauta niste singularitati, nu niste caractere generale. Ori daca caracteristica generala nu este blandetea, cum poate sa spuna ca albina carpatina este blanda.
Gramatica gandirii, logica, nu a fost niciodata un instrument pentru propagandisti. Ei au luat textul si au incercat sa il bage pe gat celorlalti chiar daca era evident ca era o eroare.
Singurul lucru pe care l-am pastrat din scoala a fost sa gandesc cu capul meu.

Ai cautat macar   vreodata  asa ceva sau  esti un mandru posesor de BK?
Mai  lasama  cu  stiinta  ta,marile  descoperiri nu  le-au  facut oamnii  de  stiinta  ci  doar  niste  amatori  pasionati.Oamenii  de  stiinta  au  facut scoli  care le-au instalat  ochelari  de cal  si  vad  doar   inainte.Stii  de  ce  lumea nu progreseaza  si  este  intr-un  regres  continuu?
Cativa  fraieri  care  se cred  inteligenti  nu  vor  sa  recunoasca  din mandrie si orgoliu ca  tot  ce  au  invatat  ei  in scola  nu  are  nici  o  valoare,  cartile  scrise  de  ei  sunt  bune  de aprins  focul iar  teoriile  lor  sunt  depasite.Tot  ceea  ce  se  preda  in  scoli  este depasit.
Universul  nu  sta  pe  loc,evolueaza.Fizica  cuantica  si  noua  biologie  a  dovedit  ca  ADN  cu  care   ne  nastem  poate suferi  modificari  in  functie  de  mediul in  care  traim.Valabil si pentru  celelalte  specii.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

tinumaftei

Citat din: kostas din Martie 12, 2017, 11:05:50 PM
Citat din: tinumaftei din Martie 12, 2017, 10:33:30 PM
Citat din: kostas din Martie 12, 2017, 09:34:00 PM
Carpatina in  cartile  de  apicultura  vechi  este  descrisa ca  fiind  blanda  si la  control nu  se  despride de pe  rame.
1. Carti vechi de apicultura? Cat de vechi? Pana la instalarea comunismului nu s-a prea vorbit despre "carpatina". Cat despre dovedit stiintific existenta a asa ceva nici vorba. Ce facem? Confundam arealul limbii romane cu rasa carpatina?
2. Blanda? Ce inseamna blanda? Puteam spune foarte bine frumoasa. Care sunt elementele care formeaza aceasta caracteristica?
3. Toate maidanezele noastre luate impreuna si facuta o medie, rezultatul acesta este albina blanda?
4. Kostas cauta de zor albina carpatina blanda! Pai daca albina carpatina este blanda ar trebui sa fie pe toate drumurile si sa nu aiba o dificultate sa gaseasca asa ceva! Prin urmare cauta niste singularitati, nu niste caractere generale. Ori daca caracteristica generala nu este blandetea, cum poate sa spuna ca albina carpatina este blanda.
Gramatica gandirii, logica, nu a fost niciodata un instrument pentru propagandisti. Ei au luat textul si au incercat sa il bage pe gat celorlalti chiar daca era evident ca era o eroare.
Singurul lucru pe care l-am pastrat din scoala a fost sa gandesc cu capul meu.

Ai cautat macar   vreodata  asa ceva sau  esti un mandru posesor de BK?
Mai  lasama  cu  stiinta  ta,marile  descoperiri nu  le-au  facut oamnii  de  stiinta  ci  doar  niste  amatori  pasionati.Oamenii  de  stiinta  au  facut scoli  care le-au instalat  ochelari  de cal  si  vad  doar   inainte.Stii  de  ce  lumea nu progreseaza  si  este  intr-un  regres  continuu?
Cativa  fraieri  care  se cred  inteligenti  nu  vor  sa  recunoasca  din mandrie si orgoliu ca  tot  ce  au  invatat  ei  in scola  nu  are  nici  o  valoare,  cartile  scrise  de  ei  sunt  bune  de aprins  focul iar  teoriile  lor  sunt  depasite.Tot  ceea  ce  se  preda  in  scoli  este depasit.
Universul  nu  sta  pe  loc,evolueaza.Fizica  cuantica  si  noua  biologie  a  dovedit  ca  ADN  cu  care   ne  nastem  poate suferi  modificari  in  functie  de  mediul in  care  traim.Valabil si pentru  celelalte  specii.
In ograda mea au crescut si maidaneza si italiana si carnica si bk. Pot fi subiectiv in aprecieri dar vorbesc la obiect. Pe cand tu bati campii.
Ne spui ca stiinta nu este importanta si apoi apelezi la "noua biologie".
Fraierul de mine a invatat la scoala ca albina romaneasca bla, bla, bla... cea mai tare din parcare. Dar la aceeasi scoala (care avea cativa profesori foarte buni) se insista pentru obtinerea unor hibrizi performanti. Am invatat dupa un manual de tehnologie apicola din anii '80!!!!!
Fata de unii dintre noii apicultori, nu ma hranesc cu informatiile greu autentificabile si verificabile din internet si cu precadere faceebook, care desi implica multa tehnologie este la nivelul de radio-sant.
Ti-am explicat, daca albina carpatina este asa de blanda, de ce cauti ca disperatul un furnizor de matci? Exista sute de stupine de multiplicare autorizate ANARZ. Ia de acolo! Dar tu declari ca nu gasesti albina blanda in Romania in timp ce sustii ca albina carpatina are cea mai mare blandete!! Nu vezi ca este un non sens?!!
Albine ai?

oroles

@tinumaftei, carpatina este rasa acceptată si dovedita. Literatura rusă o recunoaște. Am găsit-o mentionata si in literatura germana si austriaca.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Citat din: oroles din Martie 13, 2017, 05:56:13 AM
@tinumaftei, carpatina este rasa acceptată si dovedita. Literatura rusă o recunoaște. Am găsit-o mentionata si in literatura germana si austriaca.
Nu este subiectul discutiei omologarea rasei carpatine.
Polonezii si mai ales ucrainienii sustin sus si tare ca ei au rasa carpatina!! Probabil ca la asta se refera literatura rusa.

Pentru linistea noastra admit ca exista o populatie de albine care poate fi numita asa. Insa intre albina carnica sau carnioliana si ecotipurile locale ale albinelor din Romania nu exista diferente ca intre doua rase.
Din aceeasi filozofie politica apicultorii ungari au albina panonica, bulgarii rodopica, macar ca a bulgarilor este totusi ca aspect usor mai diferita, desi genetic este o carnica.
Dar nu asta am luat in discutie cu caracterul inept al unei sustineri. Nici macar nu am adus in discutie "superioritatea" Bk, ca omul m-a si infierat cu manie proletara ca fiind "mandru posesor de Bk".
Nu domnule @kostas, sunt doar posesor de cap si in el am inca niste mecanisme care ma ajuta sa vad diferenta dintre lucruri. Fata de generatia cvasipermanenta de semidocti stiu sa fac diferenta dintre piata si scoala, dintre opinii stiintifice si agramatismul discursurilor de pe internet. Pana la aparitia lui se spunea "hartia suporta orice", si pe internet gasesti si briliante si "desert turcesc" dar trebuie sa stii sa faci diferenta dintre ele. Primele se expun pe degete sau la gat, dupa ultimul se trage apa!

romikele

Citat din: tinumaftei din Martie 13, 2017, 06:31:48 AM
Nu este subiectul discutiei omologarea rasei carpatine.
Polonezii si mai ales ucrainienii sustin sus si tare ca ei au rasa carpatina!! Probabil ca la asta se refera literatura rusa.

Pentru linistea noastra admit ca exista o populatie de albine care poate fi numita asa. Insa intre albina carnica sau carnioliana si ecotipurile locale ale albinelor din Romania nu exista diferente ca intre doua rase.
Din aceeasi filozofie politica apicultorii ungari au albina panonica, bulgarii rodopica, macar ca a bulgarilor este totusi ca aspect usor mai diferita, desi genetic este o carnica.
Dar nu asta am luat in discutie cu caracterul inept al unei sustineri. Nici macar nu am adus in discutie "superioritatea" Bk, ca omul m-a si infierat cu manie proletara ca fiind "mandru posesor de Bk".
Nu domnule @kostas, sunt doar posesor de cap si in el am inca niste mecanisme care ma ajuta sa vad diferenta dintre lucruri. Fata de generatia cvasipermanenta de semidocti stiu sa fac diferenta dintre piata si scoala, dintre opinii stiintifice si agramatismul discursurilor de pe internet. Pana la aparitia lui se spunea "hartia suporta orice", si pe internet gasesti si briliante si "desert turcesc" dar trebuie sa stii sa faci diferenta dintre ele. Primele se expun pe degete sau la gat, dupa ultimul se trage apa!
:bravo:

Eugen B

Una peste alta nu conteaza doar matca. Si apicultorul conteaza.
Aici vorbim teorie de matci si de toate. Practica se vede in stupina si in buzunar.


NYK74

Asa este,practica e ceea ce faci,nu ceea ce crezi sau spui,rezultatul e garantat în baza a ceea ce ai facut,un stupar slab cu o rasă bună, nu are rezultatele pe care le are un stupar bun cu o rasă slabă.

serban

Citat din: Eugen B din Martie 13, 2017, 09:56:05 AM
Una peste alta nu conteaza doar matca. Si apicultorul conteaza.
Aici vorbim teorie de matci si de toate. Practica se vede in stupina si in buzunar.
Aveți dreptate. Cunosc un caz recent unde apicultorul lucrează fără mască și fum puțin. A cumpărat cineva de la el câteva familii de albine și,ce să vezi? Cumpărătorul nu putea să stea pe lângă casă de rele ce erau.Bănuiesc că și-au schimbat comportamentul pentru că vara sunt ținute într-un loc foarte însorit.

Eugen B

Multi nu inteleg ca albina nu e vaca sau oaie.
Multi vor vedea din practica. Majoritatea sunt teoreticeni. Cei care dau sfaturi au cativa stupi

serban

Concluziile unui studiu privind agresivitatea albinelor :(trăiască copy-paste)

1.Manifestarea comportamentului agresiv la albina meliferă este
condiţionată nu doar de factori de natură biogenetică, dar este şi o consecinţă
a influenţei factorilor de origine exogenă. Sporirea gradului de agresivitate
poate fi înregistrată atunci când acţiunea acestor factori devine prea
accentuată, condiţionând creşterea iritabilităţii la albine. O astfel de reacţie
faţă de acţiunea factorilor exogeni poate fi categorisită drept reacţie de stres.
2. Primăvara, la începutul culesului de nectar, gradul de agresivitate al
albinelor manifestat la urdiniş este cu ~ 15% mai înalt decât în iulie-august,
când culesul de bază e finisat. Atacul asupra experimentatorului e cu ~ 30%
mai intens la începutul culesului, decât la sfârşitul acestuia.
3. Gradul de agresivitate al albinelor oscilează în timpul zilei, fiind mai
accentuat dimineaţa (orele 800-1200) şi după masă (orele 1400-1800) şi mai
scăzut la amiază (1200-1400) şi seara (după 1800). Această fluctuaţie a
agresivităţii corespunde cu intensitatea de zbor a albinelor din timpul zilei.
4. În timpul eclipsei solare albinele încetează să zboare în afara stupului
şi doar cele rămase în câmp se reîntorc în stupi. O asemenea oscilare a
intensităţii zborului albinelor este o dovadă a faptului că în activitatea lor
aceste insecte se ghidează de poziţia astrului solar pe cer şi depind foarte mult
de fazele ciclului solar din timpul zilei.
5. Înregistrările efectuate în timpul eclipsei au arătat că dimineaţa, până a
începe acoperirea soarelui, gradul de agresivitate al albinelor este obişnuit în
comparaţie cu alte zile. În faza de apogeu a eclipsei numărul atacurilor a
crescut de ~ 5 ori. Cel mai înalt grad de agresivitate a fost înregistrat în faza
de încheiere a eclipsei, când activitatea de zbor a albinelor a revenit la normal.
În această fază, numărul atacurilor era de 3,5 ori mai mare decât în faza de
20
apogeu. Eclipsa este deci un fenomen cu efect stresant asupra albinelor, ce
provoacă sporirea iritabilităţii şi agresivităţii.
6. În timpul zilelor cu arşiţă ale verii, în orele amiezii, când temperatura
aerului depăşeşte 350
C la umbră, gradul de agresivitate al albinelor este
excesiv de sporit. La orele 1300-1400, când temperatura aerului e cea mai
ridicată din timpul zilei, frecvenţa atacurilor albinelor e de 2 de ori mai mare
decât dimineaţa sau seara. De asemenea, atacurile sunt de două ori mai
frecvente comparativ cu alte zile, cu o temperatură moderată.
Numărul mediu al acelor rămase în ,,ţintă" la amiază, în timpul unei
singure investigări a lotului de familii, e de 3 ori mai mare decât cel înregistrat
dimineaţa sau seara. În amiaza zilelor cu arşiţă, albinele înţeapă ,,ţinta" de 7
ori mai intens, decât în amiaza zilelor cu temperatură moderată.
7. Nu este pusă în evidenţă o legătură între puterea de zbor a familiei şi
gradul ei de agresivitate. Familiie de la extreme, cele mai puternice şi cele mai
slabe, manifestă un grad de agresivitate mai scăzut. Cele mai agresive sunt
familiile cu o putere de zbor medie sau medie spre puternică. Există o corelare
stabilă între numărul de înţepături în ,,ţintă" şi numărul de înţepături în
experimentator.
8. A fost posibilă evidenţierea şi selectarea familiilor de albine după
gradul de agresivitate: înalt, mediu şi scăzut. Mai agresive s-au dovedit a fi
25% din familiile studiate; mai paşnice – alte 25%. Restul 50% din familii
prezintă un grad de agresivitate mediu.
9. A fost pusă în evidenţă o formă deosebită de manifestare agresivă la
albina meliferă – cazul unor albine care, iniţiind atacul, nu se potolesc până nu
înţeapă obiectul agresat. Atacul albinelor respective, numite în mod arbitrar
albine-kamikaze, practic întotdeauna se finisează cu actul de înţepare.

kostas

 Tinu  mafteiIn ograda mea au crescut si maidaneza si italiana si carnica si bk. Pot fi subiectiv in aprecieri dar vorbesc la obiect. Pe cand tu bati campii.
Ne spui ca stiinta nu este importanta si apoi apelezi la "noua biologie".
Fraierul de mine a invatat la scoala ca albina romaneasca bla, bla, bla... cea mai tare din parcare. Dar la aceeasi scoala (care avea cativa profesori foarte buni) se insista pentru obtinerea unor hibrizi performanti. Am invatat dupa un manual de tehnologie apicola din anii '80!!!!!
Fata de unii dintre noii apicultori, nu ma hranesc cu informatiile greu autentificabile si verificabile din internet si cu precadere faceebook, care desi implica multa tehnologie este la nivelul de radio-sant.
Ti-am explicat, daca albina carpatina este asa de blanda, de ce cauti ca disperatul un furnizor de matci? Exista sute de stupine de multiplicare autorizate ANARZ. Ia de acolo! Dar tu declari ca nu gasesti albina blanda in Romania in timp ce sustii ca albina carpatina are cea mai mare blandete!! Nu vezi ca este un non sens?!!
Albine ai?

Eu  am  impresia  ca  tu  postezi  doar  sa  te  afli  in  treaba  .Trei  sferturi  din  ce  spui  aici  sunt  aberatii.Nici nu cred  ca  ai  citit  de  la  inceput  topicul.
1. nu  am  spus  ca  albina  romaneasca  e  cea  mai  tare, o  consider  doar  aclimatizata  si  cu  performante    ce  se apropie        de  Bk(daca  vrei  o  comparatie) ,    prin selectie.
2.Nu am  sustinut  nicaieri  despre  carpatina    ca  ar  fi  foarte  blanda.Daca  ai  sa  citesti  descrierea  mea  ai  sa  vezi  ca  spuneam  ca  existau  si  albine  care  se  izbeau  in  masca  dar  erau  putine la  acel  apicultor.Sunt  crescatori  care  practica  selectia  de    zeci  de  ani Albinele  care le am acum  sunt  blande,nu  exagerat   dar  sunt  blande.Pentru  consagvinare  sunt  nevoit  sa  cumpar  si altceva  si  nu  vreau  sa   stric  ceea  ce  am plus  ca  poate  prind  ceva  mai  bun  decat am  eu.
3.Caut  un  furnizor verificat,  de  la  care  au  mai  cumparat  si  altii,  pentru  ca   in  domeniu  sunt  foarte  multi  care  vand  doar  iluzii.Am  cumparat  si  de  la  institut    si  matcile  nu   au  fost     la  nivelul  asteptarilor.Cand  cumpar  matci  ma  astept  ca  cel  putin  70% sa  fie  matci    prolifice.
4.Eu  consider ca  forumul  este   pentru  a  ne  ajuta  intre  noi  si  nu  sa  ne  aratam  muschii .
5.In  privinta hibrizilor  am  alta  parere , daca  imi permiti.Nu poti  compara  albinaritul  cu  zootehnia  sau   agricultura.Albinele  nu  stau  intr-un  loc  si nu pot fi  controlate.Hibrizii  pot  pune  in  pericol existenta  raselor  autohtone.Crezi  ca  in  Franta  albinele  au  disparut  doar datorita  pesticidelor ?Hibrizii  nu  rezista  in  salbaticie  fara  ajutor,iar  incrucisarea  lor  cu  rase    diferite  fara  control  produce monstri.
6.Nici  eu  nici  tu  nu  suntem  pastratorii  adevarului,asa  ca  las-o  balta.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.