VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Citat din: undragutz din Aprilie 21, 2017, 10:55:03 PM
Va rezista rapita.
Este planta rezistenta la ger .
Cum spunea finu, mai jos de -5 grade ii plesnesc capilarele de la ger.

Eu nu ma asteptam sa iasa albinele azi.
14 grade au fost in Bucuresti - dar un vânt destul de rece. Am vorbit cu fratele meu si a zis ca ieseau ca disperatele albinele din toti stupii cu directia campul de rapita (pana acum se invarteau in toate directiile la pomii si livezile din jur). E prima zi dupa perioada de frig când au conditii de iesit.

Se pare ca m-am inselat si rapita a rezistat cumva la frig cum spun colegii cu experienta. Ca alt motiv nu au sa mearga zboare spre camp (padurea si lacul unde merg in mod obisnuit sunt in directie opusa).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dorindafi

Citat din: dorindafi din Aprilie 21, 2017, 04:08:56 PM
in dimineata asta ora 3 = bruma
ca si anul trecut anul asta , canci salcim 2 si 3 in gorj
doua nopti cu bruma consecutive a lichidat salcamul in gorj
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

lefter

se anunta vremuri grele

lefter


lefter

asta nu se topeste nici in doua saptamani,pe alocuri are si 70cm.cred ca au devorat larvele,anul acesta voi avea roiuri.

tinumaftei

Citat din: MOTANUL din Aprilie 22, 2017, 06:23:50 PM
Citat din: undragutz din Aprilie 21, 2017, 10:55:03 PM
Va rezista rapita.
Este planta rezistenta la ger .
Cum spunea finu, mai jos de -5 grade ii plesnesc capilarele de la ger.

Eu nu ma asteptam sa iasa albinele azi.
14 grade au fost in Bucuresti - dar un vânt destul de rece. Am vorbit cu fratele meu si a zis ca ieseau ca disperatele albinele din toti stupii cu directia campul de rapita (pana acum se invarteau in toate directiile la pomii si livezile din jur). E prima zi dupa perioada de frig când au conditii de iesit.

Se pare ca m-am inselat si rapita a rezistat cumva la frig cum spun colegii cu experienta. Ca alt motiv nu au sa mearga zboare spre camp (padurea si lacul unde merg in mod obisnuit sunt in directie opusa).
Nu te baza pe zborul albinelor. Cea mai mare parte a florilor de la pomi probabil nu mai este si oricum nu mai secreta nectar in conditiile existente. Asa ca, daca zboara la rapita, zboara la ceva ce ofera niste asteptari pentru albine. Dinamica familiei de albine se afla in zona de ascensiune si ele cauta nectar. Daca zboara la rapita nu inseamna ca si aduc ceva. Rapita este afectata chiar si de temperaturile usor pozitive (1-6 grade). Eu ma indoiesc ca natura ofera (in sud) ceva cules la aceasta ora. Daca temperaturile se vor normaliza - in special cele nocturne - s-ar putea schimba situatia..

gore

Azi la mine era zapada de 10 cm in gradina. Pana la ora 18 s-a topit, afara au fost 15 grade.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

oroles

Citat din: lefter din Aprilie 22, 2017, 08:45:38 PM
asta nu se topeste nici in doua saptamani,pe alocuri are si 70cm.cred ca au devorat larvele,anul acesta voi avea roiuri.
In 2 zile se topeste. Atat a fost si la mine si a inceput sa se topeasca serios. Problema e ca albina e disperata dupa apa si au iesit multe. Multe cazute in balti cu apa rece. Larve nu am gasit scoase la urdinis.

http://stiri.botosani.ro/stiri/economic/o-lectie-pentru-romani-noaptea-in-care-fermierii-francezi-si-au-salvat-culturile-galerie-foto.html
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

sfantul spiridon

 Dinamica familiei de albine se afla in zona de ascensiune ...
Ma indoiesc. Ieri, la stupii cu 8 rame de puiet doar una avea larve. Stupii arata ca la sfarsit de ,marte,,.
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

corneliuhrom

primavara din 1996 a inceput  dupa prima zi de paste  dupa o iarna destul de grea  cea mai buna fam de albine a iesit pe  2,5  rame [slabe ] le am tinut strins  la dezvoltare, salcimul a inflorit  in jurul datei  de 5 iunie si am avut  10 kg  medie  [zic  buna ] ,[varoua putina  datorita depunerii tirziu de puiet , se trata cu sineacar , dar nu era nosema cerana  , acacpi  woodi  si parca ,si albinele erau mai viguroase ,  si nu erau atitea maglavaisuri  sa indopam bietele albine  ))/],zona vasiesti moinesti  ^:)^. p. s.  sper ca cel de sus  sa ne ajute sa  ne scoata cu bine  ,va doresc sanatate si  %%-.

tinumaftei

Citat din: sfantul spiridon din Aprilie 22, 2017, 09:37:25 PM
Dinamica familiei de albine se afla in zona de ascensiune ...
Ma indoiesc. Ieri, la stupii cu 8 rame de puiet doar una avea larve. Stupii arata ca la sfarsit de ,marte,,.
Sa traduc: familiile se afla in faza de dezvoltare a cuibului, nu de pregatire pentru iarna.
Zona cu puiet cuprinde atata cat poate creste/ acoperi. Daca 7 rame sunt cu puiet capacit si una cu larve, familia nu se afla in stagnare. Peste cateva zile 1-2-3 rame cu puiet capacit vor ecloziona si alt puiet ii va lua locul...

sfantul spiridon

intelesesem. ma plangeam-meteahna mioritica sau rabdare epuizata.
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

oroles

3 grade la stupina. Ninge usor iar. Oare vine si vara?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

NYK74

Vine garantat,ai puțintică răbdare ,numai să treacă iarna, :)
După cînd a da-o pe vară cu 40 de grade iar nu o să ne placă. :nono:

conic