VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

dorindafi

cu 400m altitudine mai sus de mine la 1000m, a-nceput deja sa se topeasca zapada
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Jimmy2011

#346
Lipsa gerului din iarna are ca rezultat in primavara generatii viabile ( 100%) de paraziti si daunatori ai padurilor... :sad:
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

xvader

azi au fost in jur de 11 grade in bucuresti...nu stiu la stupina...dar daca au zburat, nu le strica un zbor mic de curatire ca sa fie pregatite pentru urmatoarea perioada rece

Jimmy2011

Astazi au fost 17 grade C la stupina,albinele au zburat foarte energic,ca inrt-o zi de primavara,desi....suntem in 23 decembrie....
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

bio

si anul trecut .... albina a zburat  in jur de 20-25 decembrie .


Sa vedem ce va venii in continuuare .

Eugen B

Azi dupa 1 luna buna au iesit si la mine albinele

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bmdna

Azi a fost si la mine cald. Undeva in jur de 15-16 grade. Dar nu au zburat toate familiile. Am una la care am gasit foarte multa rosatura de ceara sub fund si ceva albine moarte pe fund. M-am gandit ca are o problema, poate s-a intamplat ceva cu matca. Cum am ajuns la mijlocul cuibului mi-am dat seama ca matca este. Era puiet capacit pe o suprafata cat palma. Si mai era si larvar si multe cellule "lustruite" gata sa fie ouate. Nu am reusit sa dau de matca pentru ca nu am vrut sa tin prea mult ramele afara, sa nu racesc saracia de puiet.

Desi in septembrie l-am lasat cu rezerve imbelsugate, rama din mijloc nu mai avea nici macar o coronita de un deget de miere iar cele doua de alaturi aveau doar o umbra de coronita. In mod normal ar fi trebuit sa scutur rama din mijloc dar mi-a fost mila de puiet. Desi puietul ala nu are nicio sansa. Si familia va trebui sa o trec pe pierderi pentru ca multe albine s=au uzat ca sa creasca puietul asta fara rost. Pana la urma am pus intre cele 3 rame din mijloc doua rame cu miere pline pana jos. Din ianuarie va trebui sa le pun miere cristalizata. Daca o sa mai am cui. Alta familie aducea polen de zor, dar pe aia nu am mai deschis-o.

Acum imi pare rau ca nu am mai izolat matci. M-am bucurat ca la mijloc de august nu mai aveam puiet la nicio familie. M-am gandit ca nu se vor apuca de ouat in decembrie. Dar exact asta s-a intamplat. Partea buna e ca nu toate sint asa. Multe nu au rosatura aproape deloc. Nu stiu care e treaba in stupii cu fund plin, pe aia ar trebui sa-i desfac ca sa vad, dar nu-i mai deranjez. De maine se spune ca se raceste.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Eugen B

Da dorine, e f bine, astept sa fie cald odata sa verific sa vad de puiet

cipik

Se pare ca de marti vom avea temperaturi de iarna. De regula asta nu ma incanta insa in acest moment este bine venita iarna ca deja albinutele se credeau in femartie.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Eugen B

Nu este anunta iarna normala, posibil sa vina 1-2 episoade de frig, dar in general cred ca tot mai cald va fi iarna

cipik

Nu ma refeream la iarna ci la temperaturi de iarna, am vazut pe progmoza -6, -7, -8.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Eugen B

Da. La miercurea ciuc. Eu nu cred ca am avut -2 iarna asta


Ozzy

Azi 27 decembrie 2015 temperatura 16grade la umbra iar albinele aduceau polen de la alun.