VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

oroles

La mine in zona sr anunta ploi pana pe 9 mai in continuu. Doat 2 zile cu soare. Am incurcat-o daca e asa.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

NYK74

Am confirmarea din ce se vede ca 80% si primăvara aceasta e copia celei de anul trecut, si la mine au anunțat ca se intorc ploile de joi si toată luna aprilie se mentin temperaturi joase, asa ca si in acest an familiile vor fi dezvoltate dar recoltă miere acum la inceput........... :nono:

bmdna

Citat din: oroles din Martie 29, 2015, 07:48:56 AM
La mine in zona sr anunta ploi pana pe 9 mai in continuu. Doat 2 zile cu soare. Am incurcat-o daca e asa.
Nu aveti incredere in ce anunta astia pe termen lung. Este doar timpul probabil. Ce este prgnozat pentru un termen de sub 3 zile are o doza mare de veridicitate, ce este prognozat pentru mai mult de o saptamana... concureaza cu mama omida.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

MOTANUL

In loc sa vedeti pertea plina a paharului - deja au inflorit primii copaci in Bucuresti - voi invocati ploaia;
Asta inseamna ca in 2-3 zile pana intr-o saptamana o sa aiba albinele cules pe saturate  :bzz: (o sa fie zeci de copaci infloriti).
In bucuresti 3 zile sunt cu soare si 3 cu ploi.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Muntoiu Radu

#259
Ploile astea au venit la fix - mai uda pamantul exact cand trebuia si mai tin si albinele in stup 3 zile sa isi traga sufletul si sa se organizeze, ca prea zburau pana la epuizare in ultimul timp... Acum urmeaza iar o saptamana calda cu vreme normala de Aprilie.

Nu va mai plangeti, e primul an cu iarna si primavara normale din ultimii 10-15 din cate imi amintesc... Am scris mai demult ca pana atunci iarna era buna pentru agricultura si primavara pana acum e la fel - perfecta pentru vegetatie. Daca lucrurile continua asa, asta o sa fie un an apicol legendar, de care vor auzi si nepotii... Probabil vor face si filme despre anul asta  :D

bucovineanu

Nu a fost deloc normala vremea in iarna trecuta si in primavara actuala. Iarna e normal sa fie cu zapada si frig pana spre sfarsitul lui  martie, iar apoi sa se incalzeasca si sa se faca trecerea spre vara.
Ori zapada nu a prea fost aproape deloc, a fost o iarna calda si frigul a venit cand trebuia sa se incalzeasca. Cel putin in zona mea asa se prezinta situatia.

Muntoiu Radu


oroles

Saptamana asta am prognozate temperaturi pe timpul noptii de sub 0 grade. Incep sa regret ca am scos saltelele si sa ma bucur ca am avut inspiratia de  a pastra diafragmele de polistiren. De sirop nici nu poate fi vorba la asa temperaturi. Poate niste turte pana in mai cred ca ar fi mai inspirat. :) Sambata ma duc sa fac turte. Nu glumesc...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

relutu

Citat din: Muntoiu Radu din Martie 29, 2015, 01:48:20 PM
Ploile astea au venit la fix - mai uda pamantul exact cand trebuia si mai tin si albinele in stup 3 zile sa isi traga sufletul si sa se organizeze, ca prea zburau pana la epuizare in ultimul timp... Acum urmeaza iar o saptamana calda cu vreme normala de Aprilie.

Nu va mai plangeti, e primul an cu iarna si primavara normale din ultimii 10-15 din cate imi amintesc... Am scris mai demult ca pana atunci iarna era buna pentru agricultura si primavara pana acum e la fel - perfecta pentru vegetatie. Daca lucrurile continua asa, asta o sa fie un an apicol legendar, de care vor auzi si nepotii... Probabil vor face si filme despre anul asta  :D


Nu imi dau seama ce vezi normal la vremea asta.Eu nu cred ca la albinelor le trebuie timp sa isi traga sufletul,eu unul imi doresc sa zboare de la 00.00 pana la 00.00.Iar despre anul apicol legendar sper sa fii un clar vazator.

bio

Citat din: oroles din Martie 29, 2015, 05:23:51 PM
Saptamana asta am prognozate temperaturi pe timpul noptii de sub 0 grade. Incep sa regret ca am scos saltelele ........ Nu glumesc...

Asculta un om batrin.... pina la vremea salcimului sa nu mai scoti saltelele.


Eu pina la vremea salcimului nu scot saltelutele de la albine si tot pina atunci port si izmenele... :nudie:..... =))

NYK74

Am ajuns sa trăim timpurile in care anormalul e confundat cu normalul, ba se mai si sustine ca de fapt asa este bine, sa vazut clar ca nu a fost o iarnă normală nici in acest an, dar unii sustin contrariul, e foarte interesant...... :wink2:

Muntoiu Radu

Citat din: relutu din Martie 29, 2015, 09:45:12 PM
Citat din: Muntoiu Radu din Martie 29, 2015, 01:48:20 PM
Ploile astea au venit la fix - mai uda pamantul exact cand trebuia si mai tin si albinele in stup 3 zile sa isi traga sufletul si sa se organizeze, ca prea zburau pana la epuizare in ultimul timp... Acum urmeaza iar o saptamana calda cu vreme normala de Aprilie.

Nu va mai plangeti, e primul an cu iarna si primavara normale din ultimii 10-15 din cate imi amintesc... Am scris mai demult ca pana atunci iarna era buna pentru agricultura si primavara pana acum e la fel - perfecta pentru vegetatie. Daca lucrurile continua asa, asta o sa fie un an apicol legendar, de care vor auzi si nepotii... Probabil vor face si filme despre anul asta  :D


Nu imi dau seama ce vezi normal la vremea asta.Eu nu cred ca la albinelor le trebuie timp sa isi traga sufletul,eu unul imi doresc sa zboare de la 00.00 pana la 00.00.Iar despre anul apicol legendar sper sa fii un clar vazator.

Decat sa moara in camp pentru 2 bobite de polen care nu mai sunt asa folositoare (familiie normale in 3 zile de soare isi aduna polen pentru o serie de puiet, dupa care 3 saptamani nu mai au nevoie de polen, se uzeaza si blocheaza cuibul degeaba), mai bine sta albina in stup si incalzeste puietul si moare peste 2 saptamani cand va fi iar nevoie de polen si ea se va uza aducandu-l. Acum depinde si de ponta matcii, daca se sincronizeaza cu frigul...

cipik

Desi azi a fost vreme urata (alternanta noi/soare si vant) au avut zbor si au adus polen.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Miere Sorin


yulian

Sunt la servici...ma uit pe geam si e lapovita...inceputul asta de an...e dus...  :mad: