VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Zilele astea astept vreme buna 12-13 grade. Dar tot este putin cam rece. Albinele vizeaza in mod special apa , dar au adus si ceva polen(am vazut 4 culori diferite in cateva minute). Sper sa vina si zile cu peste 15 grade.

cipik

Este martie prima luna de primăvară dar sa nu avem nu uitam ca de acum se schimba generatiile de albine.
Tocmai e aceea restrangere si mâncare.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

MOTANUL

E o periada critica. Eu nu am avut temperatura mare (16-18 grade) sa ma pot uita in cuib. Dar in ramele scoase (cate una pe fiecare familie) nu erau oua si cu atat mai putin puiet capacit. Adica o ingrijorare tot am, chiar daca mortalitatea este foarte mica si doar intr-un caz medie.
Pana nu apare puietul nu vreau sa zic hop.  :P
Când o sa aduca albinele polen, necatar si o sa gasesc puiet capacit - atunci pot sa ma declar multumit de iernare. Mai sunt cam 2 saptamani.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Eugen B

Nici eu nu am avut 16-18 grade. Daca astepti atatea grade afara mai ai ceva de asteptat.
Azi au fost 11-12 la umbra si 14-15 la soare. Maine cred ca va fi mai cald cu 1-2 grade. Dar de joi iar se va strica vremea

MOTANUL

Mai astept 2-3 saptamani. Stiu ca in viitorul apropiat nu sunt sanse...
Trebuie sa am un 12-13 grade la umbra si atunci sunt 16 la soare.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Eugen B

Azi in sfarsit o adevarata zi de primavara, 15-16 grade la umbra si la soare cu vreo 4-5 in plus, asa cred. A fost si ceva vant dar nu mult timp. Maine astept o zi cel putin la fel de buna dupa care iar vor scadea temperaturile. Sper sa vina cu adevarat primavara odata.
Azi au si adus polen, cea mai buna zi de polen pe anul asta, maine sper sa fie alt record. Am flori si pomi infloriti, dar din pacate cum a fost tot vreme rece plantele nu prea au avansat.

bio

... azi o zi mai calda si in sud-estul tarii.... dar totusi o zi rece pentru zborul albinelor . Poate si balta tine rece...:(

''Polen'' aduc doar ce le dau eu faina de soia .... relativ putin  polen din natura si acela ghemotoace foarte mici .

Am terminat de plantat ~ 70 de aluni si 40 de arini in stupina......sper ca in 2-3-4 ani sa am polen mai serios la 2 pasi de pavilioane .

mape 48-petru manea

Citat din: bio din Martie 16, 2015, 07:33:20 PM
... azi o zi mai calda si in sud-estul tarii.... dar totusi o zi rece pentru zborul albinelor . Poate si balta tine rece...:(

''Polen'' aduc doar ce le dau eu faina de soia .... relativ putin  polen din natura si acela ghemotoace foarte mici .

Am terminat de plantat ~ 70 de aluni si 40 de arini in stupina......sper ca in 2-3-4 ani sa am polen mai serios la 2 pasi de pavilioane .


Apropo de polen   :thanks: sa fi sanatos  :hi:

Eugen B

Si eu tot plantez in stupina, sper sa plantez o biodiversitate cat mai mare pe parcursul intregului an.
Astept sa vina primavara cu adevarat. Din cate am vazut la anm, primavara vine pe la sfarsit de martie. Vedem ce va fi cu adevarat. Eu personal nu prea mai cred in astia de la meteo nici pe 1-2 zile

MOTANUL

Daca era sa ne luam dupa prognoza de acum 2 saptamani acum ar fi trebuit sa fie in Bucuresti 15-16 grade  :hi:
Si maine se anunta ploaie si zapada  ^:)^

Fata de prognoza pe 1-2 zile care in 90% din cazuri e pe acolo; asta pe 1-2 saptamani se modifica la modul cel mai grosolan. Azi spune ca o sa avem 18-19 grade peste 2 saptamani - dar stai sa vedem ce spune maine  :lol:
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

NYK74

Si la mine plouă iar de vreo 2 zile, e rece si ceață, începe sa semene cu primăvara cealaltă, ăștia cu prognoza  o nimeresc dacă le cade zarul din prostie,dacă nu, se consumă timpul degeaba urmărindu i.

oroles

La mine in zona stupinei e alb... de zapada. E drept ca e apoasa. Asteptam zile mai bune dar si saptmana viitoare am inteles ca va mai fi un episod.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Ziua a inceput destul de ok, dar de la pranz sa pus vantul si albinele nu au mai circulat la fel. Oricum vreme destul de rece anul asta, sper sa se incalzeaca cat mai repede, am sperate ca din week-end se va mai incalzi, dar nu stiu ce sa mai cred

NYK74

Mai la nord e tot asa, tot alb si continuă sa ningă, acu se văd familiile puternice.

Marius-ursulakhe

La noi in Bihor pana acum e ok doar ca in acesta seara parca a fost un pic mai racoare