VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Andrei mesajul era pentru motanul. Imi pare rau ca nu ai altceva. Incearca sa plantezi ceva la tine in zona care da polen mai repede. Vezi ca si unii copaci dau polen prin martie, plopul, frapsinul si cred ca mai sunt si altii dar nu ii stiu chiar pe toti. Cauta si planteaza eu asta fac.
radule daca pui alun pune si tu si corn, salcie si eu mai stiu ce sa ai cules de polen continuu.

MOTANUL

#211
Ce sa plantez Eugen; Ca am alun de vreo 10-15 ani mare in curte.
Am salcii si la Snagov si la Cernica - hectare intregi. Eu vreau sa ma informez mai mult - ca habar nu aveam ce surse de polen sunt pana in Aprilie.

Citat din: Muntoiu Radu din Februarie 15, 2015, 08:33:45 AM
Am avut si eu discutia asta ieri cu cineva (ca au aparut puietii de alun prin magazine) - daca pun 1-2 aluni, nu fac mai mult rau albinelor? Incep sa aduca polen, se pacalesc sa dea drumul la ponta si cand li-i lumea mai draga se termina polenull ?!?

In carte cel putin albinele incep ponta la mijlocul lui IANUARIE. (daca temperaturile o permit si nu sunt -20 de grade); Multi au gasit puiet capacit la inceput de februarie (vezi ca au postat multi - nu unul); Asta inseamna ca de 9-22 zile matca a inceput ponta; Cum sa strice ca au polen sa creasca puietul sanatos?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Eugen B

E f bine. Eu credeam ca vrei sa si plantezi ceva. Cauta pe net si in carti si vei sti cine si ce da, Polen si nectar

MOTANUL

#213
La Snagov am curtea full de pomi (ba chiar sunt mai inghesuiti decat trebuie).
La Cernica am 4-5 salcii in curte + pe marginea lacului.

Eu am asa: vegetatie de balta + campie + padure (tei/salcam);

Delta este raiul plantelor melifere in vara-toamna; Adica vegetatia de balta nu este buna primavara timpuriu
(ar fi exact ce s-a postat: arin, salcie, salcioara, plop, catina maces)


70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Eugen B

Eu caut si plantez in zona mea. Mai ales ca aici de 4 zile e primavara.

Muntoiu Radu

#215
Citat din: MOTANUL din Februarie 16, 2015, 09:09:26 PM
Ce sa plantez Eugen; Ca am alun de vreo 10-15 ani mare in curte.
Am salcii si la Snagov si la Cernica - hectare intregi. Eu vreau sa ma informez mai mult - ca habar nu aveam ce surse de polen sunt pana in Aprilie.

Citat din: Muntoiu Radu din Februarie 15, 2015, 08:33:45 AM
Am avut si eu discutia asta ieri cu cineva (ca au aparut puietii de alun prin magazine) - daca pun 1-2 aluni, nu fac mai mult rau albinelor? Incep sa aduca polen, se pacalesc sa dea drumul la ponta si cand li-i lumea mai draga se termina polenull ?!?

In carte cel putin albinele incep ponta la mijlocul lui IANUARIE. (daca temperaturile o permit si nu sunt -20 de grade); Multi au gasit puiet capacit la inceput de februarie (vezi ca au postat multi - nu unul); Asta inseamna ca de 9-22 zile matca a inceput ponta; Cum sa strice ca au polen sa creasca puietul sanatos?

Ma refeream la ponta adevarata, serioasa, nu de alea cateva oua din Ianuarie...

Muntoiu Radu

Astia arata ca se raceste iar saptamana viitoare...

NYK74

La mine a inceput de azi la amiază cu o altă sarjä de zăpadă, si ii da sănătos si in acest moment.
Radule, vrem nu vrem, la timpul ăsta ponta serioasă a matcilor asa incepe, cu câteva ouă.

Eugen B

Ponta serioasa va fi doar cand e si polen serios in natura, si si ceva nectar. Si bineinteles sa ai si albina in stupi. La tine la momentul de fata ce insemna ponta serioasa?
Ca sa fiu si la subiect azi a fost foarte cald la mine pentru perioada asta, soare si cald, au facut curatenie generala, au adus polen, putin dar au adus. Daca nu ma inseles a fost la umbra 14-16 grade sigur, si la soare a trecut lejer de 17-18 grade.

oroles

Ma mut la voi. La mine au fost 8 grade. Erau 7 la  Miercurea Ciuc. Din cate vad nu sunt departe de polul frigului.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

Temp pozitiva peste noapte+4.5 dar ploua mocaneste de aproximativ 24 ore.
Sanatate tuturor apicultorilor

andrei_georgian

La mine sambata au fost undeva la 11 grade si am reusit sa umblu la stupi, au facut zbor de curatire au adus si ceva polen dar de duminica ploua intr-una  ))/ dupa cum se vede nici in urmatoarele zile vremea nu sta mai bine...concluzia este ca am un inceput de primavara la fel ca cel de anul trecut...  :yahoo_cry:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

MOTANUL

Citat din: Muntoiu Radu din Februarie 24, 2015, 08:07:00 PM
Ma refeream la ponta adevarata, serioasa, nu de alea cateva oua din Ianuarie...

Chiar daca ponta e mica si sursele de polen sunt extrem de sarace. Eu la Cernica nu am vazut nimic care sa prevesteasca un consum de polen corespunzator (copacii nu au muguri; flori inflorite nu sunt). La Snagov sunt sanse mai bune (dar tot asa peste 2-3 saptamani); Pana atunci albinele vor fi "pe uscat".

In concluzie: nici o albina nu aducea polen. (iar temperatura era asa mica ca nici nu pot sa plece la cautat - poate pe langa lac sa fie).
Eu m-as fi bucurat sa fie... Dar asa stau lucrurile.
Pana sa aiba zbor puternic si fie incarcate 50% din albine cu polen este cale lunga. Atunci poti sa spui ca ai polen (si de intretinere si de pus in "camara" pt zile negre).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Adrian.B.


NiKoN

Asteptarea devine din ce in ce mai apasatoare. In zona mea nu au fost intrunite conditiile unui zbor de curatire. As mai avea o sansa in urmatoarele 3 -4 zile, apoi pe la jumatatea lui martie, intrucat se anunta vreo zece zile de frig. Acum 2 ani am avut zbor de curatire pe 10 aprilie, anul trecut la jumatatea lui martie. Cum o fi numai sa fie ....bine!
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!